W Urzędzie Miejskim w Kartuzach na zaproszenie Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka oraz Burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego odbyła się dziś konferencja pn.  „Budowa pierwszego etapu obwodnicy Kartuz”.

Na wstępie marszałek województwa pomorskiego wskazał na jakim etapie jest realizacja zadania.

- Wykonaliśmy dokumentację projektową oraz złożony został wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej – podkreślił marszałek  – tzw. „ZRID” to decyzja umożliwiająca rozpoczęcie budowy.

I etap zadania polegać będzie na budowie dwukilometrowego odcinka obwodnicy. Na inwestycję złożą się przebudowa ul. Gdańskiej (250m), ul, Węglowej (680m), 2 skrzyżowania typu rondo, 1 skrzyżowanie skanalizowane, ciągi rowerowe i pieszo-rowerowe na całej długości obwodnicy, budowa oświetlenia drogowego, budowa odwodnienia w postaci kanalizacji deszczowej, rowów oraz zbiorników, budowa urządzeń ochrony środowiska – przejścia dla małych zwierząt, a także przebudowa naziemnych i podziemnych urządzeń uzbrojenia terenu.

- Bardzo prawdopodobnym jest, że rozpoczniemy budowę tej obwodnicy jeszcze w tym roku, z końcem lata chciałbym zobaczyć wykonawców na placu budowy. Rok 2017 raczej zostawiłbym na prace wykończeniowe, wiec na wakacje 2017 pojedziemy nową drogą – podkreślił Grzegorz Stachowiak, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku. - W wieloletnim planie finansowym obwodnica już znalazła swoje odzwierciedlenie więc z mojej strony nie ma żadnych przeszkód, żeby ogłosić przetarg na roboty budowlane i to nastąpi w najbliższym czasie.

Burmistrz Kartuz zaznaczył, że budowa obwodnicy to bardzo ważne zadanie nie tylko dla naszej gminy, ale i powiatu.

- To dla naszego środowiska bardzo ważny dzień- zaznaczył burmistrz. - Obwodnica Kartuz da wiele możliwości dla naszego, kaszubskiego regionu .

Na konferencję zaproszony został również poseł na Sejm RP, Stanisław Lamczyk, który opowiedział zebranym o postępie pracy nad koleją metropolitalną. Na zakończenie burmistrz Kartuz złożył marszałkowi wielkanocne życzenia i wręczył pisankę z prawdziwego, gęsiego jajka z wymalowanym haftem kaszubskim.