Za miejsce parkingowe zapłacisz kartą

Dodane przez PS - śr., 13/01/2021 - 10:38
Na prośbę mieszkańców Gmina Kartuzy zakupiła pięć nowoczesnych parkomatów umożliwiających płatność bezgotówkową za pomocą karty.

Nowe parkomaty są zlokalizowane w następujących punktach miasta (na mapie oznaczone prostokątem w kolorze zielonym): parking przy Urzędzie Miejskim (ul. Hallera), parking przy ul. Parkowej (koło PZU), parking przy ul. Dworcowej (k. kościoła na Rynku), parking przy C.H. „Kaszebe” (od strony ul. Kolejowej), parking przy ul. Kolejowej (k. dworca autobusowego).

 
Parkomaty oznaczone kolorem czerwonym zostaną w przyszłości dostosowane do płatności elektronicznej. Parkomaty oznaczone na mapie kolorem żółtym to najstarsze urządzenia, które w kolejnych latach powinny zostać wymienione. Na fioletowo oznaczono urządzenia przeznaczone do zezłomowania w niedalekiej przyszłości.

- W okresie pandemii płatności bezgotówkowe nabrały większego znaczenia. Praktycznie na każdym kroku zwraca się klientom uwagę, że dla większego bezpieczeństwa należy płacić kartą, tak aby minimalizować bezpośrednie kontakty – mówi Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.

- To, co w wielu miastach jest standardem, u nas w Kartuzach do tej pory było nieosiągalne. Praktycznie wszędzie w sklepach możemy płacić kartą, zaś przy parkomacie „zmuszaliśmy” kierowców do posiadania gotówki. Taki kierowca, chcąc być uczciwym, nie posiadając zaś „drobnych”, zmuszony był szukać monet chociażby w pobliskich sklepach. W niektórych przypadkach kierowcy rezygnowali z uiszczenia opłaty, ale to groziło otrzymaniem mandatu. Jeżeli nie zgadzali się z tym mandatem, udawali się do siedziby Straży Miejskiej, czyli nadal byli „zmuszeni” do bezpośrednich kontaktów – dodaje Burmistrz.

 

Mapa parkomatów


Niewątpliwie zakup parkomatów umożliwiających płatność kartą przyczyni się do zmniejszenia liczby kontaktów społecznych i jest działaniem związanym z walką z pandemią.

Jak zauważa Sylwia Biankowska, Zastępca Burmistrza, w kolejnym kroku Gmina Kartuzy rozważy wprowadzenie dodatkowo płatności poprzez aplikację.

- Wiadomo jednak, że z takiej usługi początkowo nie zechcą wszyscy korzystać. Karty płatnicze są jednak wciąż najpopularniejsze. Mam nadzieję, że dzięki Narodowemu Programowi Szczepień już za kilka miesięcy będziemy mogli cieszyć się ze znoszenia kolejnych ograniczeń. Pandemia minie, zaś nasze parkomaty umożliwiające płatność kartą pozostaną jako urządzenia umożliwiające nie tylko bezpieczniejszy, ale i alternatywny oraz wygodny sposób wnoszenia opłat – podsumowuje Sylwia Biankowska.

Nowe parkomaty zostały dostarczone przez polską firmę NBS Computergraphik. Koszt inwestycji: nieco ponad 127 tys. zł.