Święto Złotnicy w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach

Dodane przez MD - pon., 16/01/2023 - 14:16

Kategoria

Zachwycającą sztukę haftu cieniowanego i nakładanego szychem podziwiać można w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. W sobotę w placówce odbyło się Święto Złotnicy, na którym zaprezentowano dzieła wybitnych pomorskich hafciarek. Wystawą zainaugurowano obchody 100-lecia nadania praw miejskich Kartuzom.
 
Na ekspozycji podziwiać można pięknie zdobione czepce, krawaty, muszki, torebki, opaski, obrazy, sakiewki, szkatułki, biżuterię i przedmioty użytkowe.  Tradycyjne, kaszubskie wzory wyszywane złotymi i srebrnymi nićmi na aksamicie to unikatowe rękodzieło regionalne prezentujące się jak wyjątkowe dzieła sztuki. Ten rodzaj haftu określany mianem Złotnicy swoją nazwę zawdzięcza nakryciu głowy (złotogłowie).
 
- Haft należał do najwyżej cenionych technik zdobienia tkanin. Ceniono go tak wysoko, że ozdabiano nim szaty o symbolicznym znaczeniu, takie jak kapy koronacyjne i płaszcze królewskie, a także szaty liturgiczne. Wiele pięknych haftów z XVII i XVIII wieku powstawało w żeńskich klasztorach. Haftowanie było jednym ze stałych zajęć zakonnic, któremu poświęcały po kilka godzin dziennie. Ze sztuki hafciarskiej słynęły klasztory benedyktynek w Żarnowcu i norbertanek w Żukowie. Do czasu likwidacji obu klasztorów dokonanej przez rząd pruski w r. 1835, Żukowo i Żarnowiec utrzymywały ze sobą kontakty w dziedzinie kultury i sztuki, dzieliły się osiągnięciami technicznymi oraz wzorami zdobytymi z zewnątrz. Zakony nie ograniczały się do wytwórstwa samych paramentów kościelnych, pracowały również na zlecenie odbiorców świeckich - informuje Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.
 
Na ekspozycji zaprezentowano prace Danuty Niechwiadowicz, Małgorzaty Szczepaniak, Ireny Peplińskiej, Danuty Leszczyńskiej, Marii Sikory, Gabrieli Wrońskiej, Teresy Mejny-Kopani, Anny Prill, Zofii Radomskiej, Genowefy Fąferko, Aleksandry Ogieli, Izabeli Denc, Agnieszki Sosnowskiej-Morawskiej, Marioli Pankau i Beaty Butowskiej.
 
Eleganckie, misternie haftowane przedmioty wzbudzały zachwyt zebranych gości. Sale wystawowe Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach ledwo pomieściły wszystkich uczestników wydarzenia.
 
W uroczystości wzięli udział m.in. Mieczysław Grzegorz Gołuński Burmistrz Kartuz, Sylwia Biankowska, zastępca burmistrza Kartuz, prof. Dušan - Vladislav Paždjerski, prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych - Stanisław Śliwiński, prezes gdańskiego oddziału ZKP - Wojciech Konkel, prezes Kaszubskiego Forum Kultury - Andrzej Busler, Aleksandra Heimowska-Zadrożna-prezes Klubu Siedmiu Kolorów z Gdańska, Ewa Gilewska, etnograf z Muzeum Narodowego w Gdańsku (Oddział Etnografii), Alicja Serkowska - wiceprezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
 
Pomysł na Święto Złotnicy zrodził się rok wcześniej w Muzeum Kaszubskim podczas spotkania hafciarek, stosujących haft złoty. Warto zaznaczyć, że wydarzenie będzie w Muzeum Kaszubskim odbywało się cyklicznie. Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z panią Danutą Niechwiadowicz, instruktorką złotnicy. Partnerem wydarzenia było Kaszubskie Forum Kultury.
 
Wystawa jest dostępna w zrewitalizowanym budynku w godzinach funkcjonowania kartuskiego muzeum. Można ją bezpłatnie zwiedzać do końca marca.