Flat View
W roku
Widok miesiąca
W miesiącu
Weekly View
W tygodniu
Daily View
Według dnia
Search
Szukaj
Pobierz jako plik iCal
Z kart historii... Rocznica II odsłonięia figury Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej
Środa, 14 Październik 2020
Odsłon : 867
Żołnierz pruski, który stanął w tym miejscu po raz drugi na początku II Wojny Światowej został zniszczony natychmiast po wkroczeniu do Kartuz przez 49 armię radziecką, 10 marca 1945. Z fragmentów zniszczonej przez Hitlerowców figury Matki Boskiej przechowywanych w poklasztornym Refektarzu udało się ją zrekonstruować, dzięki czemu, ten symbol postawy i walki Kaszubów, stanł ponownie.

Kolejna uroczystość odsłonięcia i poświęcenia figury Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej odbyła się 14 października 1945 roku. W uroczystości uczestniczyli: ks. dr Andrzej Wronka z Pelplina, proboszcz kartuskiej parafii ks. Ignacy Stryszyk, starosta kartuski Z Piasecki, burmistrz kartuz Feliks Lewińśki oraz miejscowa ludność. Akt erkecyjny w cokole pmnika umieściła Anna Dziewiątkowska - główna inicjatorka odbudowy tego pomnika.
W imieniu władz miejscowych wystąpił uczestnik Powstania Wielkopolskiego z lat 1918-1919, podreferendarz Starostwa Powiatowego Kartuskiego Władysław Maliński.
W 1995 roku przeprowdzo renowację pomnika, podczas której zyskał on marmurowy postument z napisem "W hołdzie zaslużonym dla Kartuz". Jego odsłonięcie i poświęcenie odbyło się w dniu 3 maja.
Miejsce Parkowa, Kartuzy