Uczniowie kartuskiej „Jedynki” – Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach – wybrali się w styczniu do Włoch. 24 uczniów spędziło wspaniały, słoneczny tydzień na intensywnym zwiedzaniu włoskich miast i zabytków.

Wycieczka do Włoch odbyła się w dniach 22-26.01.2018 r. Pierwszym miastem, które odwiedzili uczestnicy wyjazdu, była Florencja. Mogli tam podziwiać cudowną architekturę renesansową: kościół Santa Croce, posąg Dawida wyeksponowany w wolnej przestrzeni przed Galerią Uffizi, Ponte Vecchio – słynny florencki most czy kopułę katedry Santa Maria del Fiore.

Chodząc malowniczymi uliczkami Florencji, uczniowie podziwiali Piazza del Duomo oraz Baptysterium San Giovanni, gdzie znajdują się słynne Drzwi do Raju. Ważnym punktem wycieczki była możliwość skosztowania typowych miejscowych dań we włoskich restauracjach.


Kolejnym etapem wycieczki był pobyt w Rzymie. Obowiązkowy spacer do Koloseum, następnie wędrówka po via dei Fori Imperiali z widokiem na Forum Romanum, Wzgórze Kapitolińskie, Plac Wenecki, Panteon i jego cudowne zdobienia, Plac i bazylika św. Piotra. Uczniowie mieli możliwość pomodlenia się przy grobie papieża, świętego Jana Pawła II.

Drugiego dnia uczestnicy wycieczki zaczęli zwiedzanie od spaceru po Piazza Barberini, tuż obok Fontanny Trytona, następnie zwiedzili kościół San Carlo alle Quattro Fontane oraz San Andrea al Quirinale. Potem nastąpił spacer wzdłuż Pałacu Prezydenckiego. Z tamtego miejsca miał miejsce spacer do słynnej fontanny di Trevi, do której uczniowie mogli wrzucić monetę i pomyśleć życzenie.


Czwarty dzień wycieczki to pobyt uczniów w Wenecji. Ze statku wycieczkowego uczestnicy mogli podziwiać wyspy sąsiadujące z Wenecją. Zobaczyli też Bazylikę św. Marka, udali się na spacer do Pałacu Dożów oraz do Ponte Rialto.

Kolejna zagraniczna wycieczka z udziałem uczniów „Jedynki” zaplanowana jest na 6-12 maja. Uczniowie klasy VII dwujęzycznej oraz innych klas (łącznie 45 osób) wybiorą się do Hiszpanii. Tam będą mieli okazję poznać kulturę tego pięknego kraju, przy okazji wykorzystać umiejętności językowe zarówno z języka angielskiego, jak i hiszpańskiego, którego mają możliwość uczyć się na zajęciach fakultatywnych.

Dyrekcja szkoły przypomina, że trwa rekrutacja na nowy rok szkolny 2018/2019. Szczegóły na stronie szkoły: https://sp1kartuzy.edupage.org/

(Tekst: SP nr 1)
Skrót pozostałych informacji

Spacery po Kartuzach. Zapraszamy!

Za nami kolejne spotkania, które jeszcze przez cały sierpień będą się odbywały w ramach Letnich spacerów po Kartuzach, II edycja.

Trwa realizacja ogromnej inwestycji kanalizacyjnej

W Kartuzach trwa właśnie realizacja inwestycji pn. Zagospodarowanie wód deszczowych w mieście Kartuzy w celu poprawy retencyjności zlewni i ochrony przed zmianami klimatu. Najlepiej widać

Ruszyła budowa Promenady nad J. Klasztornym Małym

Rozpoczęła się już realizacja inwestycji pn. Budowa ciągu pieszo-rowerowego nad Jeziorem Klasztornym Małym w Kartuzach, etap II.

Chester Burke Jr. & Company. Koncert specjalny

Chester Burke Jr. & Company wystąpią już w środę 15 sierpnia w Parku im. "Solidarności". To będzie prawdziwa muzyczna i duchowa uczta w wykonaniu amerykańskiego chóru gospel. Największe…

15. szansa na wygraną w konkursie

Po krótkiej przerwie powracamy z naszym konkursem "Detale Kartuz". Do wygrania nagroda Burmistrza Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego. Kto pierwszy, ten lepszy!

GoldHill Festival za nami. To była udana impreza

Za nami druga edycja GoldHill Festival 2018. Scena na Złotej Górze, podobnie jak rok temu, przyciągnęła fanów muzyki klubowej. Więcej informacji wkrótce.

O sole mio - na zakończenie koncertu w Kolegiacie

W tę niedzielę, kiedy na kartuskim Rynku rozbrzmiewały włoskie klimaty, artyści kwartetu Arte Con Brio drugim bisem zakończyli koncert jednym z najbardziej znanych włoskich utworów…

Słoneczna Italia... na kartuskim Rynku

Iście włosko zrobiło się w niedzielne popołudnie 5 sierpnia na kartuskim Rynku. Ciao Bambina, O sole mio, Cantare i wiele innych tych starszych i tych współczesnych włoskich przebojów…

Wyburzamy starą rampę. W jej miejscu powstaną nowoczesne przystanki

Trwa właśnie wyburzanie starej rampy kolejowej, która znajduje się tuż obok kartuskiego Dworca Integracyjnego.
Wkrótce w tym samym miejscu powstaną nowoczesne przystanki autobusowe.
Idea…

ENEJ w świetnej formie - nie tylko na scenie!

Mamy jeszcze w pamięci znakomity koncert zespołu ENEJ (w miniony weekend podczas Jarmarku Kaszubskiego), lecz musimy wiedzieć, że ENEJ to także... znakomici piłkarze! Gdyby to wcześniej…

Inwestujemy w sołectwach. 1,25 mln na drogi gminne

Trwają obecnie prace związane z budową i przebudową dróg gminnych.
Za nieco ponad 1 milion 250 tys. zł powstają nowe nawierzchnie z płyt Yomb na terenie wielu sołectw.
Inwestycje…

Kartuskie Inicjatywy Mieszkańców 2018 (III edycja)

Chcesz coś zmienić w swoim otoczeniu? Zaproponuj zmiany! Wielu już skorzystało! Biuro Rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Kartuzach jako organizator Kartuskich Inicjatyw Mieszkańców –