100-lecie Odzyskania Niepodległości. Obchody w szkołach Gminy Kartuzy. Skrót najważniejszych wydarzeń.

SP Mirachowo


30 października we współpracy z CIE malowanie sylwetek historycznych bohaterów – „Ojców Niepodległości”  ( ks. J. Skorupko i gen. J. Wybicki).

8 listopada uroczysta akademia. Konkurs piosenki i pieśni patriotycznej.

5-9 listopada układanie przez uczniów i nauczycieli  na trawniku przed szkołą godła Polski z kamieni polnych.

9 listopada dekorowanie klas i okien, ogólnopolskie śpiewanie Hymnu Narodowego, zawieszenie w klasach nowego godła Polski, udział uczniów szkoły w grze miejskiej organizowanej przez CIE.

11 listopada udział delegacji szkoły w powiatowo-gminnych obchodach.

13 listopada dział uczniów w akcji sadzenia 100 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości.

14 listopada turniej w ping-ponga na 100-lecie odzyskania niepodległości.SP w Brodnicy Górnej


9 listopada od godziny 8:00 do 11:00 zajęcia z wychowawcami w klasach, gdzie zostaną przygotowane banery patriotyczne i będzie dostarczona pizza.

Od godziny 11:00 spotkanie  w sali gimnastycznej, gdzie zostanie odśpiewany Hymn Narodowy (o godzinie 11:11), odbędzie się uroczysty apel z okazji 100-lecia Dnia Niepodległości, w formie niespodzianki dla wszystkich uczniów zostanie dostarczony tort z aranżacją patriotyczną.

Na apel zostaną zaproszenie goście bliscy placówce, tzn. Ks. Prałat Kazimierz Benkowski, Sołtys Brodnicy Górnej Pani Barbara Kempa, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anna Roszkowska.

W Przedszkolu Publicznym w Brodnicy Górnej od godziny 11:00 odbędzie się uroczystość wraz z odśpiewaniem hymnu o godzinie 11:11.


SP w Prokowie

Udział w Ogólnopolskiej Akcji „Rekord dla Niepodległej”. Wszyscy uczniowie 9 listopada o godz. 11:11 odśpiewają cztery zwrotki Hymnu Polski.

Uczniowie na zajęciach przygotowują okolicznościowe gazetki i kotyliony.

Uczniowie z klas IV-VIII uczestniczyli w wystawie w Centrum Kultury w Kartuzach, której inicjatorem jest p. Kazimierz Borzestowski.

Przygotowanie uroczystej Akademii.

Nauczyciele na lekcjach wychowawczych poprowadzili cykl pogadanek, zajęć plastycznych i muzycznych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.


SP w Dzierżążnie

9 listopada o godz. 11:11 uroczysta akademia w szkole. Rozpoczęcie akademii odśpiewaniem przez wszystkich uczniów szkoły 4 zwrotek Hymnu Narodowego. Po Hymnie występ uczniów szkoły podstawowej.

10 listopada występ uczniów szkoły podstawowej w Urzędzie Miejskim w Kartuzach w akademii organizowanej przez Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Kaszubsko-Pomorski, z okazji 100-tej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

11 listopada udział szkolnej delegacji w powiatowych obchodach 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, które odbędą się w Kartuzach.


Akademia Przedszkolaka w Kartuzach

W naszym przedszkolu dotychczas przeprowadzono konkurs plastyczny ,,Święto Odzyskania Niepodległości w mojej rodzinie", organizowany przez Siostry Bożego Miłosierdzia.

Dzieci odwiedziły również wystawę zorganizowaną przez Pana Kazimierza Borzestowskiego dot. odzyskania niepodległości, w Kartuskim Centrum Kultury.

9 listopada o godz. 11:11 przedszkolaki odśpiewają Hymn Narodowy. Tematyka zajęć w tym dniu będzie związana z odzyskaniem niepodległości. W niedzielę dzieci wezmą udział w mszy świętej oraz złożą kwiaty pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej.


SP w Koloni


Projekt pt. Historyczne ślady walki o niepodległość Polaków na Pomorzu, który składa się z zadań o różnorodnym aspekcie metodycznym, społecznym, tematycznym. Zawiera następujące zadania: Rajdy piesze i wędrówki – fascynujące miejsca „Z tradycją historyczną na Pomorzu”, wyjazdy i wycieczki – „Wakacyjna Przygoda z patriotyzmem w tle - Historyczne ślady bohaterskiej walki o niepodległość Polaków na Pomorzu”.

Udział w Powiatowo-Gminnych uroczystościach 11 listopada w Kartuzach.

I Międzyszkolny Powiatowy  Konkurs  plastyczno-techniczny na projekt gadżetu o tematyce patriotycznej: „Historyczne ślady bohaterskiej walki o niepodległość  Polaków na Pomorzu”.
Szkolny festyn pod hasłem „Historia Polski jest ciekawa”.

Wykład „Historyczne ślady bohaterskiej walki o niepodległość  Polaków na Pomorzu” – prelekcja dla beneficjentów projektu.

Udział w projekcie „Szkoła Młodych patriotów”, VI edycja.

Udział uczniów klas VI,VII,VIII w wystawie „Ojcowie Niepodległości” w Kartuzach. Rozstrzygnięcie konkursu na projekt przypinki.

Rekord dla Niepodległej. Śpiewanie Hymnu Polski 9 listopada o godzinie 11:11. Montaż słowno-muzyczny „100 –lat Niepodległej”. Apel z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Akcja „Sadzimy las dla Niepodległej. Znak Orła”. Udział harcerzy z SP w Koloni.

Warsztaty pt. Bohaterowie na drodze do Niepodległości.

Ogólnoszkolny konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej.

Konkurs plastyczny o tematyce niepodległościowej.


SP w Łapalicach

Uczniowie wszystkich klas wykonywali pamiątkowe kotyliony w barwach narodowych, wykonywali także plakaty o tematyce historycznej, z których powstała wystawa, słuchali i śpiewali pieśni patriotyczne.

Grupa uczniów z kl. VII uczestniczyła w warsztatach plastycznych, przygotowujących rekwizyty na happening w dniu 11 listopada.

W szkole odbył się uroczysty apel.

Klasa V będzie uczestniczyła w grze miejskiej 9 listopada w Kartuzach, cała szkoła będzie o godz. 11:11 śpiewała 4 zwrotki hymnu państwowego, odbędzie się także konkurs pieśni patriotycznych dla kl. IV-VIIII.

11 listopada weźmiemy czynny udział w uroczystościach powiatowo-gminnych Narodowego Święta Niepodległości w Kartuzach oraz w happeningu.


ZSO nr 2 w Kartuzach (Os. Wybickiego)

Na korytarzach zrobiono wystawę prac plastycznych, wykonanych  w formie plakatów nawiązujących do Święta Niepodległości.

W świetlicy szkolnej przeprowadzono cykl zajęć edukacyjnych nawiązujących do rocznicy – pogadanki, prace plastyczne i manualne; kotyliony, symbole narodowe.

Tematyka obchodów naszego Jubileuszu 30-lecia Szkoły Podstawowej i 20-lecia Liceum Ogólnokształcącego nawiązywała do obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Na lekcjach godzin wychowawczych nauczyciele przeprowadzili zajęcia tematyczne związane z niepodległością Polski.

9 listopada wszyscy uczniowie i pracownicy  naszej szkoły będą mieli przypięte biało-czerwone  kotyliony wykonane przez uczniów.

9 listopada odbędą się apel nawiązujący do tematu niepodległości dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum oraz dla dzieci oddziałów przedszkolnych.

9 listopada wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wspólnie odśpiewają hymn narodowy.

Każdy uczeń z klas I-III przyniesie 9 listopada swoją ulubioną zabawkę, która będzie ułożona na konturze Polski, co ma symbolizować, że każdy jest częścią wspólnej ojczyzny;

11 listopada poczty sztandarowe i delegacja uczniów z naszej szkoły wezmą udział w powiatowo-gminnych uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości.

11 listopada młodzież klas licealnych będzie uczestniczyła w Happeningu Patriotycznym  „Wolność zapisana", który odbędzie się na Rynku w Kartuzach.


SP w Grzybnie

Wystawa flag Polski przygotowanych przez najmłodszych uczniów szkoły.

Gazetka okolicznościowa pod tytułem 100 staropolskich słów na 100 Niepodległości.

Konkurs ortograficzny (cykl dyktand przeprowadzanych w klasach, tematyka dyktand: sławni Polacy).

Gazetka okolicznościowa 100 lat niepodległości w liczbach (ukazanie ciekawostek dotyczących niepodległości w zabawnej i przystępnej formie).

Bieg dla Niepodległej – 100 metrów na stulecie odzyskania niepodległości.

Taniec „Niepodległych”, polonez – część akademii.

Życzenia dla Niepodległej. Za to kocham Polskę – akcja plastyczna.

Dekoracje klasy z okazji Święta Niepodległości.

Układanie flagi z biało-czerwonych kartek na placu przed szkołą.

Podsumowaniem działań będzie udział wszystkich uczniów w uroczystej akademii 9 listopada 2018 r. - każda klasa przygotuje jeden utwór patriotyczny, który będzie częścią przedstawienia.

O godzinie 11:11 odśpiewany zostanie Hymn Państwowy na sali gimnastycznej przez całą społeczność szkolną.


SP nr 2 w Kartuzach

Organizacja 9 listopada uroczystej akademii z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości, udział w której biorą zaproszeni goście, w tym weterani oraz kombatanci.

Udział szkoły w programie „Rekord dla Niepodległej”.

Zorganizowanie „Patriotycznego pokazu mody przedszkolaków” w ramach Międzynarodowego projektu edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”.

Zorganizowanie na parterze szkoły wystawy „Poeci Polski Walczącej”.

Realizacja szkolnego projektu „Młodzi, Wolni, Niepodlegli” – wystawa zdjęć przygotowanych przez uczniów na parterze szkoły.

Udział szkoły w projekcie CIE Kartuzy „Setki listów na 100-lecie wolności”.

Organizacja 17 listopada Otwartego Turnieju Szachowego na 100-lecie Niepodległości.

Wystawa patriotycznych prac plastycznych w oddziałach przedszkolnych.

Okolicznościowa dekoracja pomieszczeń szkoły, gazetki w klasopracowniach.


SP w Kiełpinie

Praca uczniów nad przygotowaniem plakatów,  które pokażą przełomowe momenty 100-letniego okresu wolności od utworzenia granic po II wojnie światowej poprzez przemiany lat 70. i 80., po wejście Polski do Unii Europejskiej oraz uchwalenie Konstytucji 1997 r. Uczniowie przypomną postaci wielkich i zasłużonych dla naszej Ojczyzny Polaków z tego okresu.

Uroczysty Apel „Ku Niepodległej”.

Wspólne  śpiewanie Hymnu w ramach Rekordu Dla Niepodległej oraz śpiewanie znanych pieśni patriotycznych.

Wręczenie nagród laureatom  konkursu recytatorskiego pn. Wiersze o Tematyce Patriotycznej. Muzyczne zakończenie Dnia dla Niepodległej. Upamiętnienie Dnia dla Niepodległej wspólnym zdjęciem.


SP w Staniszewie

Uroczystości z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Obchody z okazji  Dnia Patrona Szkoły, Józefa Wybickiego.

Symboliczne odśpiewanie Hymnu Narodowego.

Inscenizacja muzyczno-taneczna przedstawiająca historię Polski i odzyskanie niepodległości.

Uczniowie w tym dniu uczestniczą w zajęciach i uroczystościach z kotylionami.

Przeprowadzenie konkursu na wybór nowego logo szkoły.


SP nr 1 w Kartuzach

Wejdź, aby zobaczyć (kliknij)Tekst: szkoły. Oprac. UM Kartuzy.