100-lecie Odzyskania Niepodległości. Obchody w szkołach Gminy Kartuzy. Skrót najważniejszych wydarzeń.

SP Mirachowo


30 października we współpracy z CIE malowanie sylwetek historycznych bohaterów – „Ojców Niepodległości”  ( ks. J. Skorupko i gen. J. Wybicki).

8 listopada uroczysta akademia. Konkurs piosenki i pieśni patriotycznej.

5-9 listopada układanie przez uczniów i nauczycieli  na trawniku przed szkołą godła Polski z kamieni polnych.

9 listopada dekorowanie klas i okien, ogólnopolskie śpiewanie Hymnu Narodowego, zawieszenie w klasach nowego godła Polski, udział uczniów szkoły w grze miejskiej organizowanej przez CIE.

11 listopada udział delegacji szkoły w powiatowo-gminnych obchodach.

13 listopada dział uczniów w akcji sadzenia 100 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości.

14 listopada turniej w ping-ponga na 100-lecie odzyskania niepodległości.SP w Brodnicy Górnej


9 listopada od godziny 8:00 do 11:00 zajęcia z wychowawcami w klasach, gdzie zostaną przygotowane banery patriotyczne i będzie dostarczona pizza.

Od godziny 11:00 spotkanie  w sali gimnastycznej, gdzie zostanie odśpiewany Hymn Narodowy (o godzinie 11:11), odbędzie się uroczysty apel z okazji 100-lecia Dnia Niepodległości, w formie niespodzianki dla wszystkich uczniów zostanie dostarczony tort z aranżacją patriotyczną.

Na apel zostaną zaproszenie goście bliscy placówce, tzn. Ks. Prałat Kazimierz Benkowski, Sołtys Brodnicy Górnej Pani Barbara Kempa, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anna Roszkowska.

W Przedszkolu Publicznym w Brodnicy Górnej od godziny 11:00 odbędzie się uroczystość wraz z odśpiewaniem hymnu o godzinie 11:11.


SP w Prokowie

Udział w Ogólnopolskiej Akcji „Rekord dla Niepodległej”. Wszyscy uczniowie 9 listopada o godz. 11:11 odśpiewają cztery zwrotki Hymnu Polski.

Uczniowie na zajęciach przygotowują okolicznościowe gazetki i kotyliony.

Uczniowie z klas IV-VIII uczestniczyli w wystawie w Centrum Kultury w Kartuzach, której inicjatorem jest p. Kazimierz Borzestowski.

Przygotowanie uroczystej Akademii.

Nauczyciele na lekcjach wychowawczych poprowadzili cykl pogadanek, zajęć plastycznych i muzycznych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.


SP w Dzierżążnie

9 listopada o godz. 11:11 uroczysta akademia w szkole. Rozpoczęcie akademii odśpiewaniem przez wszystkich uczniów szkoły 4 zwrotek Hymnu Narodowego. Po Hymnie występ uczniów szkoły podstawowej.

10 listopada występ uczniów szkoły podstawowej w Urzędzie Miejskim w Kartuzach w akademii organizowanej przez Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Kaszubsko-Pomorski, z okazji 100-tej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

11 listopada udział szkolnej delegacji w powiatowych obchodach 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, które odbędą się w Kartuzach.


Akademia Przedszkolaka w Kartuzach

W naszym przedszkolu dotychczas przeprowadzono konkurs plastyczny ,,Święto Odzyskania Niepodległości w mojej rodzinie", organizowany przez Siostry Bożego Miłosierdzia.

Dzieci odwiedziły również wystawę zorganizowaną przez Pana Kazimierza Borzestowskiego dot. odzyskania niepodległości, w Kartuskim Centrum Kultury.

9 listopada o godz. 11:11 przedszkolaki odśpiewają Hymn Narodowy. Tematyka zajęć w tym dniu będzie związana z odzyskaniem niepodległości. W niedzielę dzieci wezmą udział w mszy świętej oraz złożą kwiaty pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej.


SP w Koloni


Projekt pt. Historyczne ślady walki o niepodległość Polaków na Pomorzu, który składa się z zadań o różnorodnym aspekcie metodycznym, społecznym, tematycznym. Zawiera następujące zadania: Rajdy piesze i wędrówki – fascynujące miejsca „Z tradycją historyczną na Pomorzu”, wyjazdy i wycieczki – „Wakacyjna Przygoda z patriotyzmem w tle - Historyczne ślady bohaterskiej walki o niepodległość Polaków na Pomorzu”.

Udział w Powiatowo-Gminnych uroczystościach 11 listopada w Kartuzach.

I Międzyszkolny Powiatowy  Konkurs  plastyczno-techniczny na projekt gadżetu o tematyce patriotycznej: „Historyczne ślady bohaterskiej walki o niepodległość  Polaków na Pomorzu”.
Szkolny festyn pod hasłem „Historia Polski jest ciekawa”.

Wykład „Historyczne ślady bohaterskiej walki o niepodległość  Polaków na Pomorzu” – prelekcja dla beneficjentów projektu.

Udział w projekcie „Szkoła Młodych patriotów”, VI edycja.

Udział uczniów klas VI,VII,VIII w wystawie „Ojcowie Niepodległości” w Kartuzach. Rozstrzygnięcie konkursu na projekt przypinki.

Rekord dla Niepodległej. Śpiewanie Hymnu Polski 9 listopada o godzinie 11:11. Montaż słowno-muzyczny „100 –lat Niepodległej”. Apel z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Akcja „Sadzimy las dla Niepodległej. Znak Orła”. Udział harcerzy z SP w Koloni.

Warsztaty pt. Bohaterowie na drodze do Niepodległości.

Ogólnoszkolny konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej.

Konkurs plastyczny o tematyce niepodległościowej.


SP w Łapalicach

Uczniowie wszystkich klas wykonywali pamiątkowe kotyliony w barwach narodowych, wykonywali także plakaty o tematyce historycznej, z których powstała wystawa, słuchali i śpiewali pieśni patriotyczne.

Grupa uczniów z kl. VII uczestniczyła w warsztatach plastycznych, przygotowujących rekwizyty na happening w dniu 11 listopada.

W szkole odbył się uroczysty apel.

Klasa V będzie uczestniczyła w grze miejskiej 9 listopada w Kartuzach, cała szkoła będzie o godz. 11:11 śpiewała 4 zwrotki hymnu państwowego, odbędzie się także konkurs pieśni patriotycznych dla kl. IV-VIIII.

11 listopada weźmiemy czynny udział w uroczystościach powiatowo-gminnych Narodowego Święta Niepodległości w Kartuzach oraz w happeningu.


ZSO nr 2 w Kartuzach (Os. Wybickiego)

Na korytarzach zrobiono wystawę prac plastycznych, wykonanych  w formie plakatów nawiązujących do Święta Niepodległości.

W świetlicy szkolnej przeprowadzono cykl zajęć edukacyjnych nawiązujących do rocznicy – pogadanki, prace plastyczne i manualne; kotyliony, symbole narodowe.

Tematyka obchodów naszego Jubileuszu 30-lecia Szkoły Podstawowej i 20-lecia Liceum Ogólnokształcącego nawiązywała do obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Na lekcjach godzin wychowawczych nauczyciele przeprowadzili zajęcia tematyczne związane z niepodległością Polski.

9 listopada wszyscy uczniowie i pracownicy  naszej szkoły będą mieli przypięte biało-czerwone  kotyliony wykonane przez uczniów.

9 listopada odbędą się apel nawiązujący do tematu niepodległości dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum oraz dla dzieci oddziałów przedszkolnych.

9 listopada wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wspólnie odśpiewają hymn narodowy.

Każdy uczeń z klas I-III przyniesie 9 listopada swoją ulubioną zabawkę, która będzie ułożona na konturze Polski, co ma symbolizować, że każdy jest częścią wspólnej ojczyzny;

11 listopada poczty sztandarowe i delegacja uczniów z naszej szkoły wezmą udział w powiatowo-gminnych uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości.

11 listopada młodzież klas licealnych będzie uczestniczyła w Happeningu Patriotycznym  „Wolność zapisana", który odbędzie się na Rynku w Kartuzach.


SP w Grzybnie

Wystawa flag Polski przygotowanych przez najmłodszych uczniów szkoły.

Gazetka okolicznościowa pod tytułem 100 staropolskich słów na 100 Niepodległości.

Konkurs ortograficzny (cykl dyktand przeprowadzanych w klasach, tematyka dyktand: sławni Polacy).

Gazetka okolicznościowa 100 lat niepodległości w liczbach (ukazanie ciekawostek dotyczących niepodległości w zabawnej i przystępnej formie).

Bieg dla Niepodległej – 100 metrów na stulecie odzyskania niepodległości.

Taniec „Niepodległych”, polonez – część akademii.

Życzenia dla Niepodległej. Za to kocham Polskę – akcja plastyczna.

Dekoracje klasy z okazji Święta Niepodległości.

Układanie flagi z biało-czerwonych kartek na placu przed szkołą.

Podsumowaniem działań będzie udział wszystkich uczniów w uroczystej akademii 9 listopada 2018 r. - każda klasa przygotuje jeden utwór patriotyczny, który będzie częścią przedstawienia.

O godzinie 11:11 odśpiewany zostanie Hymn Państwowy na sali gimnastycznej przez całą społeczność szkolną.


SP nr 2 w Kartuzach

Organizacja 9 listopada uroczystej akademii z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości, udział w której biorą zaproszeni goście, w tym weterani oraz kombatanci.

Udział szkoły w programie „Rekord dla Niepodległej”.

Zorganizowanie „Patriotycznego pokazu mody przedszkolaków” w ramach Międzynarodowego projektu edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”.

Zorganizowanie na parterze szkoły wystawy „Poeci Polski Walczącej”.

Realizacja szkolnego projektu „Młodzi, Wolni, Niepodlegli” – wystawa zdjęć przygotowanych przez uczniów na parterze szkoły.

Udział szkoły w projekcie CIE Kartuzy „Setki listów na 100-lecie wolności”.

Organizacja 17 listopada Otwartego Turnieju Szachowego na 100-lecie Niepodległości.

Wystawa patriotycznych prac plastycznych w oddziałach przedszkolnych.

Okolicznościowa dekoracja pomieszczeń szkoły, gazetki w klasopracowniach.


SP w Kiełpinie

Praca uczniów nad przygotowaniem plakatów,  które pokażą przełomowe momenty 100-letniego okresu wolności od utworzenia granic po II wojnie światowej poprzez przemiany lat 70. i 80., po wejście Polski do Unii Europejskiej oraz uchwalenie Konstytucji 1997 r. Uczniowie przypomną postaci wielkich i zasłużonych dla naszej Ojczyzny Polaków z tego okresu.

Uroczysty Apel „Ku Niepodległej”.

Wspólne  śpiewanie Hymnu w ramach Rekordu Dla Niepodległej oraz śpiewanie znanych pieśni patriotycznych.

Wręczenie nagród laureatom  konkursu recytatorskiego pn. Wiersze o Tematyce Patriotycznej. Muzyczne zakończenie Dnia dla Niepodległej. Upamiętnienie Dnia dla Niepodległej wspólnym zdjęciem.


SP w Staniszewie

Uroczystości z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Obchody z okazji  Dnia Patrona Szkoły, Józefa Wybickiego.

Symboliczne odśpiewanie Hymnu Narodowego.

Inscenizacja muzyczno-taneczna przedstawiająca historię Polski i odzyskanie niepodległości.

Uczniowie w tym dniu uczestniczą w zajęciach i uroczystościach z kotylionami.

Przeprowadzenie konkursu na wybór nowego logo szkoły.


SP nr 1 w Kartuzach

Wejdź, aby zobaczyć (kliknij)Tekst: szkoły. Oprac. UM Kartuzy.


Skrót pozostałych informacji

Uwaga, parking przy ul. Zamkowej czasowo zamknięty
Uprzejmie informujemy, że 3 grudnia 2018 r. rozpoczną się prace związane z budową zbiornika buforowego na terenie parkingu przy skrzyżowaniu ulic Zamkowej i Sędzickiego.

Mieszkańcy beneficjentami kolejnych środków

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego Burmistrz Kartuz, Mieczysław Grzegorz Gołuński, podpisał umowę na dofinansowanie projektu „Szukam… Znajduję… Pracuję… II”,

Budowa skateparku rozpoczęta

Kilka dni temu rozpoczęła się budowa skateparku w Parku im. Solidarności w Stolicy Kaszub. To młodzież zdecydowała, jaki skatepark zbudujemy (wejdź).

Budowa stadionu już na ukończeniu

W marcu informowaliśmy, że wybrano już wykonawcę inwestycji budowy nowej płyty kartuskiego stadionu. 29 marca w Urzędzie Miejskim Burmistrz Kartuz podpisał umowę na to zadanie. Obecnie…

Dworzec Roku. Do końca głosowania tylko 2 dni

Dzisiejsza poranna akcja promocyjna na Dworcu Integracyjnym w Kartuzach zakończona pełnym sukcesem. Burmistrzowie Mieczysław Grzegorz Gołuński oraz Sylwia Biankowska zachęcali do głosowania…

Mieczysław Struk ponownie Marszałkiem Województwa Pomorskiego

Najserdeczniejsze gratulacje dla Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego.

Dworzec Roku. 4 dni do końca głosowania

Z wielką przyjemnością informujemy, że kartuski Dworzec Integracyjny znalazł się wśród 10 najlepszych dworców w Polsce w konkursie pn. Dworzec Roku organizowanym przez Fundację ProKolej…

Szymon Sajnok wśród najlepszych sportowców 2018

Wychowanek sekcji kolarskiej GKS Cartusia Kartuzy Szymon Sajnok znalazł się w dostojnym gronie nominowanych do tytułu Sportowiec Roku Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat. Już po raz…

Ankieta. Diagnoza rozwoju Gminy Kartuzy

Gmina Kartuzy przystępuje do opracowania Strategii Rozwoju Gminy na lata 2019-2030, która będzie wyznacznikiem głównych celów i kierunków rozwoju Gminy w najbliższej przyszłości.

Nowy skatepark. Umowa już podpisana

Dzisiaj w gabinecie Burmistrza Kartuz została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji budowy skateparku w Parku im. Solidarności w Stolicy Kaszub. To młodzież zdecydowała, jaki skatepark…

Zgłoś przystań, pomost, stanicę

OGŁOSZENIE O NABORZE DO BAZY PRZYSTANI, POMOSTÓW I STANIC KAJAKOWYCH DZIAŁAJĄCYCH NA OBSZARZE WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO.

Bogdan Łapa wybrany Starostą Kartuskim

Rada Powiatu Kartuskiego dokonała dzisiaj wyboru nowego Starosty Kartuskiego, którym został p. Bogdan Łapa. Funkcję Wicestarosty obejmie p. Piotr Fikus. Przewodniczącym Rady Powiatu będzie…