Gmina Kartuzy pilotażowo w trzech szkołach w klasach I-III i przedszkolu (Akademia Przedszkolaka) wprowadziła do nauczania jako lekturę dla uczniów bajkę pt. „Wróżka Zuzia i jej cudowne dzieci”. Jej rolą jest łagodne zapoznanie maluchów z niepełnosprawnością. Autorką publikacji jest Magdalena Kryger, mieszkanka Kartuz, doktor nauk medycznych, lekarz pediatra.

 Z książką zapoznali się już uczniowie SP nr 1 w Kartuzach oraz SP w Prokowie. Niedługo publikację poznają uczniowie SP nr 5 w Kartuzach.


„Wróżka Zuzia i cudowne dzieci” to bajka nie tylko niebanalna, ale przede wszystkim ogromnie ważna. Dotyczy bowiem tego, co czasem bywa najtrudniejsze do zrozumienia, zwłaszcza przez małe dzieci – odmienności wynikającej z choroby, niepełnosprawności.


Autorka Magdalena Kryger w swojej pracy w szpitalu klinicznym w Gdańsku na co dzień styka się z „cudownymi dziećmi” i obserwuje ciekawość innych dzieci na widok osoby, której wygląd lub zachowanie, ograniczenia w funkcjonowaniu, wynikają ze stanu zdrowia.


- Lektura tej bajki - mówi Magdalena Kryger - powinna być pierwszym etapem przygotowania małych dzieci do tego, że nie wszyscy wyglądają tak samo jak one i nie wszyscy mają takie same umiejętności, tak samo funkcjonują. Książeczkę wyróżnia nie tylko podejście do tego bardzo trudnego tematu, ale także forma wydania. Znajdują się w niej piękne ilustracje, w delikatny sposób pokazujące odmienności „cudownych dzieci”. - Książka nie jest smutna, lecz zabawna i ładna, ma sprawić dzieciom przyjemność z czytania i oglądania, zaciekawić je, a nie przerazić - dodaje autorka.


Do książki zostały także dołączone scenariusze lekcji dla nauczycieli, pedagogów. Można je wykorzystać wraz z tekstem bajki np. w czasie zajęć wychowawczych jako punkt wyjścia do nauki empatii, poszanowania uczuć i emocji innych ludzi, zrozumienia odmienności wynikającej z choroby, a przede wszystkim tego, że inny nie znaczy gorszy.Tytuł: Wróżka Zuzia i cudowne dzieci

Autor: Magdalena Kryger

Format 200 x 200 mm (plus zakładki po 80 mm)

Objętość 32 strony

Oprawa miękka

Wydanie I,

Warszawa, październik 2019

Wydawnictwo Alegoria

ISBN 978-83-62248-67-4