Gmina Kartuzy wystosowała list intencyjny w sprawie budowy II etapu Obwodnicy Kartuz. Wpisując się na listę poparcia wyłożoną w Urzędzie Miejskim w Kartuzach, każdy może wesprzeć nas w słusznej sprawie!

Szanowni Państwo!

Gmina Kartuzy wystosowała list intencyjny do Marszałka Województwa Pomorskiego w sprawie budowy II etapu obwodnicy Kartuz. Poparcie dla inicjatywy wyrazili Janina Kwiecień, starosta kartuski, Jerzy Grzegorzewski, wójt gminy Chmielno oraz Tadeusz Kobiela, wójt gminy Sierakowice, za co im serdecznie dziękuję!

Wpisując się na listę poparcia dla budowy II etapu obwodnicy, dostępną w Urzędzie Miejskim w Kartuzach, każdy może mieć wpływ na przyspieszenie realizacji tej ważnej dla regionu inwestycji! Dziękuję za dotychczasowe wsparcie wszystkim, którzy rozumieją istotę i wagę naszych działań. Proszę wszystkich mieszkańców powiatu o jeszcze więcej podpisów! Wspólnymi siłami możemy wiele zdziałać! Pokazuje to przykład ościennych gmin, których włodarze także zaangażowali się w zbieranie podpisów pod listem intencyjnym.

Mam nadzieję, że podjęta przez samorządy powiatu kartuskiego inicjatywa budowy II etapu obwodnicy Kartuz nie będzie przedmiotem nieporozumień i działań, które wpłyną negatywnie na wizerunek gminy Kartuzy. Jestem otwarty na współpracę z każdym, kto ma na uwadze dobro gminy Kartuzy i swoimi działaniami chce się przyczynić do sprawnego i bezpiecznego poruszania się po kartuskich drogach.

Z poważaniem
Burmistrz Kartuz
Mieczysław Grzegorz Gołuński

Oto treść listu intencyjnego. Mapa z zaznaczonym przebiegiem całej obwodnicy Kartuz, w tym wyraźnie oznaczonego II etapu, jest integralną częścią tego listu. Każdy, kto podpisuje list w Urzędzie Miejskim, ma możliwość się z nią zapoznać.

Gmina Kartuzy leży w centralnej części województwa pomorskiego, w zachodniej części Aglomeracji Gdańskiej, na Pojezierzu Kaszubskim. Kartuzy, stolica gminy, jest jednocześnie stolicą powiatu kartuskiego, w którego skład wchodzą dwie gminy miejskie (Kartuzy oraz Żukowo), jak również sześć gmin wiejskich (Chmielno, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca oraz Sulęczyno). Kartuzy są największą miejscowością w powiecie kartuskim, z 14 tys. 765 mieszkańcami i obszarem blisko 7 km2.

Dzięki przychylności i poparciu Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego, jak również zaangażowaniu przedstawicieli gminy Kartuzy, w 2016 roku zakończono prace związane z długo wyczekiwaną  budową I etapu Obwodnicy Kartuz. Odcinek jezdni o długości ponad 2 km stał się naturalnym połączeniem najbardziej uczęszczanych arterii naszego miasta.


Budowa I etapu Obwodnicy nie zlikwidowała jednak wszystkich problemów związanych z natężeniem ruchu kołowego w Kartuzach. Ulice 3 Maja, Gdańska oraz Wzgórze Wolności, przecinające miasto w połowie, w dalszym ciągu przyjmują nadmierną ilość samochodów jadących od strony Gdańska i Przodkowa w kierunku Sierakowic. Jezdnie tych strategicznych dróg są wąskie, znajdują się w gęstej zabudowie. Dodatkowo są położone na terenie cennego, zabytkowego układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków województwa pomorskiego, co uniemożliwia ich poszerzenie.Analiza natężenia ruchu drogowego w Kartuzach wykazała, że z trasy przez Kartuzy w kierunku Sierakowic korzysta ponad 13,5 tysiąca samochodów w ciągu doby. Znaczny ruch generują pojazdy wielkogabarytowe. Stwarzają one niebezpieczeństwo dla dużej ilości pieszych i rowerzystów. Na natężenie ruchu pojazdów w mieście narzekają także mieszkańcy, którzy nie mogą otworzyć wychodzących na ulice okien swoich domów – to głównie przez hałas i zanieczyszczenie spalinami. Niezadowoleni z nadmiernego zatłoczenia ulic są również sami kierowcy, nierzadko dojeżdżający do pracy do Trójmiasta, zmuszeni do częstego oczekiwania w długich korkach.


Problemy, o których tu mowa, mają wymiar ponadlokalny. Kartuzy są otoczone z wszystkich stron gęstym lasem – w mieście, w którym przecina się kilka ważnych dróg wojewódzkich (211, 224 i 228), następstwa tych problemów są szczególnie uciążliwe.

Z tych i wielu innych powodów, jak chociażby obniżenie atrakcyjności turystycznej Kartuz, które w godzinach „szczytu” są miastem trudno przejezdnym, niezbędna jest kontynuacja budowy Obwodnicy Kartuz i to w jak najkrótszym czasie.

Drugi odcinek Obwodnicy Kartuz okala nasze miasto od północy oraz  wschodu i będzie miał 9,8 km długości. Przebiegnie przez tereny o niskiej intensywności zabudowy mieszkaniowej.

Niniejszym wyrażam poparcie dla inicjatywy budowy II etapu Obwodnicy Kartuz, co przyczyni się do rozwoju miasta, gminy Kartuzy i powiatu kartuskiego, wzrostu ich atrakcyjności turystycznej oraz poprawy poziomu życia mieszkańców.
Skrót pozostałych informacji

Ogłoszenie o konsultacjach projektu Uchwały

Zapraszamy do konsultacji projektu Uchwały w sprawie: tryby postępowania o udzielenie dotacji z budżetu  Gminy Kartuzy dla podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych i nie…

Kiełpino. Bieg Arasmusa. Wspaniała sportowa atmosfera

Bieg Arasmusa miał miejsce wczoraj w Kiełpinie. To było prawdziwe święto sportu. Do Gminy Kartuzy przybyły rzesze miłośników biegania. Jak czytamy na stronie organizatora, 648 osób…

Młodzież z Duderstadt i Hamm na spotkaniu z Burmistrzem

Młodzież ze Szkoły Katolickiej, Szkoły podstawowej nr 2 i Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach wraz ze swoimi przyjaciółmi z niemieckich miast Duderstadt i…

Rusza wielka inwestycja przebudowy „Kaszubskiego Dworu”

Wielka inwestycja przebudowy „Kaszubskiego Dworu” ruszy już w przyszłym tygodniu. Dzisiaj Burmistrz Kartuz podpisał umowę na zadanie, które będzie realizowane w ramach Kompleksowej…

Ogłoszenie o konsultacjach Rocznego Programu Współpracy na 2019

Zapraszamy do konsultacji projektu Rocznego Programu Współpracy Gminy Kartuzy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003…

Tłumy biegaczy i moc atrakcji w Kiełpinie

Organizatorzy Biegu Arasmusa w Kiełpinie już odliczają dni do trzeciej odsłony jednego z największych biegów na dystansie 5 kilometrów na Pomorzu. Do Kiełpina przyjedzie ponad 1,5 tysiąca…

Seniorzy z Energią. Zapisz się już dzisiaj

Według prognoz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za 30 lat ponad 40 procent Polaków liczyć sobie będzie więcej niż 60 lat. Jednak w naszej gminie, zgodnie z danymi Głównego…

Kartuski Budżet Obywatelski. Czas na głosowanie!

Siedem pomysłów mieszkańców Kartuz na inwestycje w mieście w 2019 roku znalazło się w II etapie konsultacji ws. Kartuskiego Budżetu Obywatelskiego. Teraz czas na głosowanie (zob. załączniki),

II Plener Artystyczny. Warsztaty dla dzieci i młodzieży

Dzisiaj ponad 300 młodych ludzi z niemal wszystkich szkół z Gminy Kartuzy wzięło udział w warsztatach zorganizowanych w ramach II Kartuskiego Pleneru Artystycznego na Rynku. Dr Czesław…

Oficjalne otwarcie nowej siedziby Biblioteki

5 września w budynku Dworca Integracyjnego miała miejsce uroczystość oficjalnego otwarcia nowej siedziby Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. J. Żurakowskiego w Kartuzach.

Kolejne wsparcie dla jednostek OSP

Burmistrz Kartuz podpisał w minionym tygodniu dwie umowy o dofinansowanie na zakup sprzętu dla  jednostek gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych. Dziękujemy!