Z wielką przyjemnością, lecz i wewnętrzną satysfakcją, informujemy, że Gmina Kartuzy zajęła 12. miejsce w Polsce wśród gmin miejsko-wiejskich w niezależnym Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. Jeśli chcesz zobaczyć źródło, wejdź w ten link (tutaj).

W naszym kraju istnieje 621 gmin miejsko-wiejskich. 12. miejsce Gminy Kartuzy w Rankingu „Rzeczpospolitej” to wielki sukces!

W kapitule Rankingu zasiedli w tym roku Jerzy Buzek, były premier RP oraz były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, Paweł Tomczak, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP, a oprócz nich m.in. wiceministrowie finansów i rozwoju.

W klasyfikacji brano pod uwagę liczbę nowych projektów inwestycyjnych w danej gminie w roku 2016, wartość umów podpisanych w 2016 roku (w złotych na osobę) oraz środki unijne w budżecie gminy, także w roku 2016 (w złotych na osobę).

Przypominamy, że Gmina Kartuzy, której roczny budżet wynosi ok. 172 mln zł, w ciągu ostatnich dwóch lat pozyskała ze środków zewnętrznych ponad 60 milionów złotych. Tak ogromnej kwoty dofinansowań w Stolicy Kaszub i jej sołectwach jeszcze nie było. Skutkuje to ogromem inwestycji, które są obecnie bądź już zostały zrealizowane, a na które kartuzianie i mieszkańcy sołectw czekali latami.

Wśród gmin miejsko-wiejskich pierwsze miejsce w Rankingu „Rzeczpospolitej” zajęła gmina Uniejów, tuż za nią uplasowały się gminy Krynica Morska oraz Nowa Sól. Gmina Kartuzy wyprzedziła m.in. Starogard Gdański, Żyrardów pod Warszawą czy Nowy Dwór Gdański, a więc gminy o dużo większym potencjale inwestycyjnym.
loading...