W poniedziałek, 18 maja 2020 mija dokładnie sto lat od dnia, gdy na świat przyszedł jeden z największych Polaków, który zmienił oblicze kościoła i współczesnego świata. W ramach obchodów tego niezwykłego jubileuszu w całej Polsce przygotowano wiele uroczystości, koncertów, okolicznościowych wystaw czy spotkań. Mieszkańcy gminy Kartuzy oraz goście też mieli stać się uczestnikami planowanych uroczystości. Niestety, sytuacja pandemiczna uniemożliwia wspólne spotkania i świętowanie w szerszym gronie.

 
Przypomnijmy, że gmina Kartuzy tez ma swój mały wkład w uczczenie pamięci o jednym z największych Polaków. W październiku 2000 roku w Kartuzach działającym od dwóch lat dwóm placówkom edukacyjnym - Liceum i Gimnazjum Katolickiemu nadano imię Jana Pawła II, a dzisiaj to zaszczytne imię nosi powstała w miejscu poprzednich placówek Szkoła Katolicka

W 2005 roku, w sąsiedztwie zespołu Poklasztornego Zakonu Kartuzów i starego cmentarza, przy ul. Wzgórze Wolności, powstał niewielki park Jana Pawła II z pięknie zaprojektowanymi ścieżkami spacerowymi i zaaranżowaną zielenią.


 

Do parku można wejść od ulicy Wzgórze Wolności lub od strony Kolegiaty przez żelazną furtkę przy eremie. W centralnym miejscu parku znajduje się pamiątkowy dąb, posadzony w czerwcu 2006 roku, a wyhodowany z poświęconych przez Jana Pawła II nasion pochodzących z "Bartka" - najstarszego dębu w Polsce. To nie jedyny akcent przypominający nam o największym z Polaków. W czerwcu 2014 roku posadzono tam drugie papieskie drzewo - dąb, który wraz z tablicą pamiątkową przypominać będzie kanonizację Ojca Świętego.

Sąsiedztwo zabytkowego kościoła i odpowiednio dobrana zieleń sprawia , że miejsce prezentuje się doskonale przez cały rok. Dobre miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu kolegiaty. Na terenie parku rośnie równieź cis Benedykta XVI.

W 2013 roku Jan Paweł II został także patronem Szkoły Podstawowej w Prokowie.
  


Karol Wojtyła

urodził się w Wadowicach w kamienicy przy ul. Kościelnej 7. Wzrastał pod kochającym okiem swego ojca i był żywym młodzieńcem uprawiającym sporty, dobrze uczącym się i wykazującym zdolności aktorskie. W 1938 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, które rok później przerwała II Wojna Światowa. Po śmierci ojca wstąpił do tajnego seminarium prowadzonego przez kardynała Sapiehę i w Święto Wszystkich Świętych przyjął z jego rąk święcenia kapłańskie w 1946 roku. Następnie wyjechał do Rzymu na studia doktoranckie. Po powrocie do Polski został wikarym w parafii w Niegowici, gdzie rozpoczął swą duszpasterską pracę z młodzieżą. W 1958 roku ksiądz Wojtyła otrzymał święcenia biskupie i został mianowany pomocniczym biskupem w Krakowie – najmłodszym biskupem w historii Polski.

Zawsze troszczący się o człowieka, biskup Wojtyła zachęcał do duchowego i kulturowego oporu przeciwko komunistycznej okupacji Polski, dając swoim rodakom nadzieję w obliczu ciężkich prześladowań.

W 1968 roku został podniesiony do godności kardynalskiej, a 10. lat później, 16 października 1978 roku został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. Był 263. następcą Piotra, a jego pontyfikat, jeden z najdłuższych w historii Kościoła, trwał prawie 27. lat. Zachował swoją biskupią dewizę zaczerpniętą z pism św. Ludwika de Montfort „Totus Tuus” - cały Twój. „Nie bójcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi…Chrystus wie co jest w człowieku, Tylko On to wie”. – Papież Jan Paweł II w swoim inauguracyjnym przemówieniu na placu św. Piotra 22 października, 1978r.

13 maja, 1981 roku papież Jan Paweł II był ofiarą zamachu na Placu św. Piotra. Szokując świat, dał świadectwo wyjątkowej miłości i przebaczenia, gdy osobiście odwiedził zamachowca, Ali Agce w więzieniu Rebibbia w 1983 roku.

Papież Jan Paweł II zmarł podczas nieszporów w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 2 kwietnia, 2005 roku o godz. 21:37, zaraz potem gdy wyszeptał ostatnie słyszalne słowa „pozwólcie mi odejść do domu Ojca”. 

Spuścizna nauczania jaką pozostawił Jan Paweł II jest jedną z najbogatszych w historii Kościoła. Niestrudzenie strzegł depozytu wiary i tradycji Kościoła przed błędami, krzewiąc prawidłowe nauczanie w dziedzinie teologii, moralności i duchowości.

1 maja 2011 roku papież Benedykt XVI dokonał beatyfikacji papieża Jana Pawła II, a 27 kwietnia 2014 roku papież Franciszek ogłosił go świętym razem z Janem XXIII.

   
Papież emeryt Benedykt XVI tak wspomina Jana Pawła II: „Każdy zna Jana Pawła II: jego twarz, charakterystyczny sposób poruszania się i mówienia; jego zatopienie w modlitwie i spontaniczną radość. Wiele jego słów zostało na zawsze wyryte w naszej pamięci, począwszy od żarliwego wezwania, którym przedstawił się ludziom na początku swego pontyfikatu: „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi i nie lękajcie się Go!”, albo te słowa: „Nie żyje się, nie kocha się na próbę”. Cały pontyfikat streszcza się w takich jak te cytatach. To tak jakby chciał otworzyć drzwi Chrystusowi wszędzie i pragnął otworzyć ludziom bramy, które wiodą do prawdziwego życia, do prawdziwej miłości”.

loading...