Do Urzędu Miejskiego w Kartuzach wpłynęło pismo pana Falka Rohmbergera, członka zarządu Nowa Energia Wyczechowo Sp. z o. o. w sprawie zniszczenia masztu do pomiaru wiatru w Wyczechowie. Na wyrażoną w piśmie prośbę dot. poinformowania mieszkańców o zaistniałej sytuacji reagujemy, publikując treść wiadomości.

Szanowni Państwo!

W listopadzie 2019 r. firma Max Bogl zbudowała w okolicach miejscowości Wyczechowo maszt do pomiarów wiatru. Dane zbierane przez zainstalowane na maszcie urządzenia miały służyć do właściwej obsługi farmy elektrowni wiatrowych.

Pragniemy poinformować, że masz ten w dniu 22.06.2020 r. ok. godz. 22:00 został przez jeszcze nieznanych sprawców uszkodzony – odkręcono śruby mocujące maszt do fundamentów oraz śruby przy południowym odciągu. W konsekwencji tych uszkodzeń doszło do przewrócenia i przełamania masztu. W wyniku upadku całkowitemu zniszczeniu uległa zarówno konstrukcja samego masztu, jak i znajdujące się na nim urządzenia. Czyn ten mógł mieć także znacznie poważniejsze konsekwencje niż tylko zniszczenie mienia – przewracający się maszt mógł zagrozić bezpieczeństwu przechodzących w pobliżu osób lub przejeżdżających pojazdów, w efekcie mogło dojść do tragedii.

Na miejsce zdarzenia została wezwana policja, która podjęła stosowne czynności oraz zabezpieczyła ślady. Poniesione straty zostały wstępnie oszacowane na ok. 0,5 mln zł.

Bardzo prosimy o poinformowanie mieszkańców o zaistniałej sytuacji oraz przekazanie im naszej prośby o pomoc w odnalezieniu sprawcy – być może ktoś był świadkiem zdarzenia i zechciałby pomóc w wyjaśnieniu tej sprawy.

Osoby, które mogą posiadać jakiekolwiek informacje związane z tym zdarzeniem bardzo prosimy o zgłoszenie się na policję, tel. 47 742 22 22, fax 47 742 22 44, tel. alarmowy 997 lub 112 z telefonu komórkowego.

Z poważaniem

Falk Rohmberger

Członek Zarządu

Nowa Energia Wyczechowo Sp. z o. o.Fot. ilustracyjna, pixabay.comloading...