Serdecznie zapraszamy miłośników muzyki klasycznej i nie tylko na XXXVIII Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Tradycyjnie, w przepięknym, gotyckim, odrestaurowanym wnętrzu kartuskiej Kolegiaty przy ul. Klasztornej 5 można będzie spotkać się z muzyką klasyczną minionych epok oraz współczesną.  

Dzisiaj mija pierwsza rocznica śmierci Franciszka Kwidzińskiego, regionalisty, działacza kaszubskiego, krzewiciela i propagatora kultury kaszubskiej, ale przede wszystkim Honorowego Obywatela Kartuz i wieloletniego Kierownika Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby z Kartuz.

Dzień Działacza Kultury jest okazją by podziękować wszystkim dyrektorom instytucji kultury oraz ich pracownikom, twórcom, artystom i animatorom kultury działającym na terenie naszej gminy za pracę na rzecz promocji i upowszechniania kultury. Dziękujemy za to, że nie jesteście tymi co czekają, ale tymi co działają, inspirują i wspierają naszych mieszkańców w rozwoju ich talentów, a także zaspokajają ich potrzeby w zakresie obcowania z kulturą na co dzień...

Dzisiaj obchodzimy Dzień Muzealnika. Wszystkiego najlepszego!

Co roku 18 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Muzeów, który ustanowiła w 1977 roku, działająca przy UNESCO, Międzynarodowa Rada Muzeów (International Council of Museums – ICOM). Z Międzynarodowym Dniem Muzeów ściśle związane jest wydarzenie Europejska Noc Muzeów, które od 1997 organizowane jest w majowy weekend poprzedzający Dzień Muzeów.

Dzisiaj, tj. 13 maja 2020 roku, przypada dzień 25-lecia partnerstwa gminy Kartuzy z miastem Duderstadt. Porozumienie o współpracy podpisano ćwierć wieku temu.