Serdecznie zapraszamy na prezentację historycznych samochodów, która odbędzie się 13 czerwca o godz. 18.00 na Rynku w Kartuzach w 80. rocznicę ostatniego dużego rajdu samochodowego, zorganizowanego w II Rzeczpospolitej Polskiej.

Burmistrz Kartuz
Mieczysław Grzegorz Gołuński
Automobilklub Morski
 
serdecznie zapraszają
na prezentację historycznych samochodów,
która odbędzie się 13 czerwca o godz. 18.00 na Rynku w Kartuzach
 
w 80. rocznicę ostatniego dużego rajdu samochodowego, zorganizowanego w II Rzeczpospolitej Polskiej.
W 1939 r. XII Międzynarodowy Rajd Automobilklubu Polski odbył się o Wielką Nagrodę Polski. Patronat nad imprezą objęli Ignacy Mościcki oraz marszałek Edward Rydz Śmigły. 15 czerwca 1939 r. Gdyński Automobilklub gościł jeden z czterech etapów tej imprezy, rozgrywanej na rekordowej pod względem długości trasy (4500 km). Rajd miał także sportowe akcenty takie jak: próby szybkości górskiej na Równicę i szybkości płaskiej na 1 km bez rozbiegu (między Jastrzębią Górą a Wielka Wsią, obecnym Władysławowem), próba zręczności oraz zrywu i hamowania.

Po starcie z Jastrzębiej Góry samochody przejechały przez Gdynię, Żukowo, Egiertowo, Czersk, Tucholę, Bydgoszcz, Inowrocław, Łowicz, aby dotrzeć do stolicy. Był to przedostatni etap Międzynarodowego Rajdu AP.

Na trasie rajdu były także Kartuzy. Ogółem przez miasto przejechało 40 samochodów (załóg). Wydarzeniem tym żyła cała Polska. Rajd Polski jest drugim co do historii rajdem samochodowym po Monte Carlo.


Ostateczna lista zwycięzców prezentowała się następująco:
 
samochody do 1100 ccm: Renato Ghisalba (Włochy) / Fiat 1100,
do 2000 ccm: Stefan Grossman / Citroen
do 3000 ccm: Stefan Pronaszko / Renault-Primaquarte
i powyżej pow.3000 ccm: Tadeusz Marek / Chevrolet.
 
Na pamiątkę tego rajdu, po 80 latach, członkowie z Automobilklub Morski serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców na kartuski rynek.
 
Patronat nad wydarzeniem objęła strefahistorii.pl
 
Zapraszamy do włączenia się w obchody wszystkich właścicieli klasyków z Kartuz i okolic.
 
Więcej informacji:
 


Fot. i tekst nadesłane, Muzeum Kaszubskie