Koronawirus zatrzymał nas w domach. Uniemożliwił podróżowanie, wyjścia na koncerty, do kina, teatru, do galerii i opery. Jednak nie oznacza to, że całkiem musimy rezygnować z kontaktu ze sztuką i wydarzeniami kulturalnymi. Wiele centrów kultury umożliwia dostęp do swoich zasobów online – dzięki temu możemy zwiedzić Pompeje, zrobić wirtualną wycieczkę po muzeach Rzymu, Nowego Jorku czy Berlina, poznać perełki współczesnego designu, a także obejrzeć Traviatę prosto z The Metropolitan Opera. Wszystko to nie ruszając się z domu, wygodnie siedząc na swojej kanapie.

Ofertę online ponad 500 najbardziej znanych muzeów i galerii można zobaczyć na stronie Google Arts & Culture  – zachęcamy do buszowania w tych zasobach na własną rękę.


Możemy się też zdać na wybór autorki artykułu począwszy od rodzimych, polskich zakątków po te najbardziej słynne na świecie:

 
  

 • Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku - słynne spiralne schody i masa dzieł sztuki stworzonych przez impresjonistów, postimpresjonistów i twórców sztuki nowoczesnej dostępne dzięki funkcji Street View.
    
 • Muzeum Pergamońskie w Berlinie - jako jedno z największych muzeów w Niemczech, Pergamon ma wiele do zaoferowania – nawet jeśli fizycznie nie możesz tam być. Znajduje się tu wiele starożytnych artefaktów, w tym Babilońska Brama Ishtar i oczywiście Ołtarz Pergamoński.
   
 • Muzeum Van Gogha w Amsterdamie - znajduje się tu największa kolekcja dzieł Vincenta van Gogha, obejmującą ponad 200 obrazów, 500 rysunków i ponad 750 osobistych listów.
     
 • Luwr w Paryżu - jedno z największych muzeów na świecie, znajdują się tu zbiory liczące około 300 000 dzieł sztuki od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, w tym te najsłynniejsze: stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Wenus z Milo, Mona Lisa Leonarda da Vinci.
   
 • Muzeum Salvadora Dalí w Figueres - Muzeum Salvadora Dalí jest największym surrealistycznym obiektem na świecie. Znajduje się w dawnym Teatrze Miejskim, XIX-wiecznej budowli zniszczonej pod koniec hiszpańskiej wojny domowej. Na jego ruinach Dalí postanowił stworzyć swoje muzeum.
   

 
Z kolei na wirtualną wycieczkę po Pompejach udamy się na tej stronie: https://artsandculture.google.com/streetview/pompeii/DQHczKZUoHnwiQ

  

Wielbiciele designu dużo interesujących informacji i zdjęć znajdą na stronach:

Miłego zwiedzania! A może widzieliście coś spoza tej listy wartego polecenia? Dajcie znać w komentarzach na stronie https://gadu-gadu.pl/2020/03/16/zostanwdomu-i-spedz-czas-z-e-kultura/ lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   
/Źródło: GaduGadu.PL, autorka: Aleksandra Laudańska, tropicielka trendów, entuzjastka futurologii i innowacji technologicznych. Animatorka facebookowej społeczności „Agefree – wolni od metryki”/