Zgodnie z obietnicą złożoną w czasie rozmowy z Internautami, Burmistrz Kartuz wystosował zapytania do Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego, jak również Mariana Koteckiego, właściciela firmy P.A. „Gryf” sp. z o.o. s.k, dotyczące możliwości uruchomienia dodatkowych pociągów na linii Gdańsk Wrzeszcz – Kartuzy oraz możliwości uruchomienia dodatkowych autobusów na linii Gdańsk – Kartuzy. Poniżej przedstawiamy treść obu pism.

OR.030.21.2018

Kartuzy, 18 maja 2018 r.


Szanowny Pan Mieczysław Struk

Marszałek Województwa Pomorskiego


Szanowny Panie Marszałku!


W imieniu oraz na prośbę mieszkańców Gminy Kartuzy zwracam się do Pana z zapytaniem dotyczącym możliwości uruchomienia dodatkowych pociągów na linii Gdańsk Wrzeszcz – Kartuzy zwłaszcza w godzinach wieczornych w sezonie letnim.


Obecnie w dni robocze ostatni pociąg z Kartuz do Gdańska Wrzeszcza odjeżdża o godzinie 23:01, co jest w zupełności wystarczające, natomiast w weekendy ostatni kurs w tym kierunku ma miejsce zaledwie o godzinie 20:42. W kierunku odwrotnym, tj. z Gdańska Wrzeszcza do Kartuz, w dni robocze wyjedziemy najpóźniej o godzinie 22:46, co w zupełności nas satysfakcjonuje, natomiast w weekendy kurs końcowy odbywa się jedynie o godzinie 20:16.


Obecny stan rzeczy w znacznym stopniu utrudnia mieszkańcom Gminy Kartuzy korzystanie chociażby z oferty kulturalnej Trójmiasta. Zależy nam na tym, aby powrót z Gdańska, Sopotu czy Gdyni do Stolicy Kaszub był możliwy w godzinach późniejszych, w weekendy w sezonie letnim o godzinie 22:46 lub później. Tak samo pragniemy, aby turyści odwiedzający naszą Gminę mogli wrócić do domu w weekendy w sezonie letnim o godzinie np. 23:01.


Niesłabnące zainteresowanie linią PKM z Gdańska Wrzeszcza do Kartuz, która w ostatnich miesiącach bije wszelkie rekordy frekwencji, pozwala przypuszczać, że nie będzie problemu z opłacalnością uruchomienia dodatkowych składów.


Ze swej strony pragnę Pana zapewnić, że Urząd Miejski w Kartuzach dołoży wszelkich starań, aby poinformować szerokie grono mieszkańców Gminy Kartuzy o nowych ułatwieniach umożliwiających im jeszcze wygodniejszą komunikację ze Stolicą Województwa Pomorskiego.


Uprzejmie proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.


Z poważaniem

Mieczysław Grzegorz Gołuński

Burmistrz Kartuz


OR. 030. 22. 2018

Kartuzy, 18 maja 2018 r.


Szanowny Pan Marian Kotecki

Właściciel firmy P.A. „Gryf” sp. z o.o. s.k


Szanowny Panie!


W imieniu oraz na prośbę mieszkańców Gminy Kartuzy zwracam się do Pana z zapytaniem dotyczącym możliwości uruchomienia dodatkowych autobusów na linii Gdańsk – Kartuzy zwłaszcza w godzinach wieczornych w sezonie letnim.


Obecnie ostatni autobus z Kartuz w kierunku Gdańska odjeżdża codziennie o godzinie 21:15, natomiast powrót ze Stolicy Województwa Pomorskiego do Stolicy Kaszub ma miejsce codziennie o godzinie 23:14. Podróżujący wsiadają do autobusu niecałą godzinę wcześniej w Gdańsku.


Obecny stan rzeczy w znacznym stopniu utrudnia mieszkańcom Gminy Kartuzy korzystanie chociażby z oferty kulturalnej Trójmiasta. Zależy nam na tym, aby powrót z Gdańska do Kartuz był możliwy w godzinach późniejszych zwłaszcza w weekendy w sezonie letnim. Tak samo pragniemy, aby turyści odwiedzający naszą Gminę mogli wrócić do domu w weekendy w miesiącach od czerwca do sierpnia nieco później.


Ze swej strony pragnę Pana zapewnić, że Urząd Miejski w Kartuzach dołoży wszelkich starań, aby poinformować szerokie grono mieszkańców Gminy Kartuzy o nowych ułatwieniach umożliwiających im jeszcze wygodniejszą komunikację ze Stolicą Województwa Pomorskiego.


Uprzejmie proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.


Z poważaniem

Mieczysław Grzegorz Gołuński

Burmistrz Kartuz


Fragment rozmowy Burmistrza Kartuz z Internautami na profilu Urzędu Miejskiego pn. Kartuzy Stolica Kaszub (Facebook), 15 kwietnia 2018 r. Pisownia oryginalna.


Gosia Klasa


Szanowny Panie Burmistrzu,

moje pytanie częściowo nawiązuje do obecnego tematu, ale również do poprzedniego wątku. W Pańskich odpowiedziach w poprzednim miesiącu stwierdził Pan, że nie dostrzega Pan zasadności tworzenia pewnych ośrodków rozrywkowo-kulturalnych (np. komercyjne kina) ze względu na bliskość Trójmiasta wynikającą z transportu kolejowego. Rozumiem i zgadzam się z Pana zdaniem na temat oferty kulturalnej Kartuz – to małe miasto, które pod względem rozrywkowo-kulturalnym nie może równać się z tym, co oferuje aglomeracja: jest to zupełnie normalne. Jednak dostrzegam olbrzymi problem: dlaczego mieszkańcom Kartuz nie ułatwia się korzystania z tego, co oferuje Trójmiasto przy pomocy komunikacji kolejowej/autobusowej? Proszę zauważyć, że ostatni Gryf z Gdańska odjeżdża o 22:20, a to uniemożliwia korzystanie z oferty kulturalno-rozrywkowej Trójmiasta, ponieważ te wydarzenia odbywają się wieczorem. Nie można pójść na mecz siatkówki, koszykówki (zazwyczaj rozpoczynają się o 20:00 i trzeba zdążyć na SKMkę z Żabianki o 21:45, aby zdążyć dojechać do Gdańska Głównego, a więc można obejrzeć jedynie kawałek meczu), nie można pójść do Teatru Muzycznego, Miejskiego, Gdyni Głównej, Wybrzeże itd. (spektakle zaczynają się o 19:00, zazwyczaj trwają ok./ponad 3h). Nie można pójść na koncert, wieczorny seans filmowy, skorzystać z ofert darmowych wydarzeń plenerowych, które masowo (!) odbywają się w Trójmieście. Tu mogłabym wymieniać w nieskończoność, ile wydarzeń jest niedostępnych dla osób niezmotoryzowanych... Dotychczas pewnym ułatwieniem (choć nie uważam, aby było ono doskonałe) była PKMka jeżdżąca o 22:50 z Gdańska Głównego. Od nowej zmiany rozkładu przestała ona jeździć w weekendy, czyli właśnie wtedy, kiedy każdy ma więcej czasu, a także oferta rozrywkowo-kulturalna jest większa. Ostatni pociąg w weekendy odjeżdża o 21:33 z Gdańska Głównego, co jest bardzo wczesną porą. Czy nie da się z tym nic zrobić? Jest to tym bardziej zastanawiające, że w ubiegłym roku również zrezygnowano z pociągu o 22:50 właśnie w okresie wiosennym i letnim, gdy zwiększa się potrzeba wychodzenia z domu. Tym samym osoby odpowiedzialne za rozkład pociągu w ogóle nie wiedzą, jakie byłoby zainteresowanie na podróże pociągiem późną porą w okresie wiosenno-letnim, bo nie mają takich danych – trudno wysuwać takie wnioski na podstawie obserwacji z zimy!


Gosia Klasa


Jeździłam pociągiem wyjeżdżającym z Gdańska o 22:50 przez ostatnią zimę w weekendy i w Kartuzach wysiadało z niego zawsze ponad 20 osób (a w innych okolicznych miejscowościach – Dzierżążnie, Borkowie, Żukowie itd. ponad drugie tyle), więc niemało, nie był to pociąg, który "woził powietrze" (jak inne jeżdżące w południowych porach – więc jak widać, liczebność pasażerów nie jest problematyczna, skoro tych połączeń nikt nie likwiduje). Moja prośba i pytanie brzmi: czy nie da się zorganizować JEDNEGO późniejszego środka transportu (bez znaczenia, czy byłby to Gryf czy PKM), który umożliwiłby swobodny powrót z Trójmiasta? Nie postuluję bardzo późnej pory, jednak w godzinach 23-00 potrzebny jest transport (szczególnie w okresie wiosenno-letnio-jesiennym). Moim zdaniem pociąg o 23:30 umożliwiłby skorzystanie z większości wymienionych przeze mnie atrakcji. Dostrzegam ten problem, ponieważ mam kontakt z osobami organizującymi takie wyjazdy dla mieszkańców Kartuz (i okolic): jest olbrzymie zainteresowanie, często liczba chętnych jest większa niż liczba zarezerwowanych miejsc, a wszystkie te osoby jeżeli nie pojadą zorganizowaną wycieczką, nie mają innej możliwości (młodzież licealna często nie ma prawa jazdy/auta, a jeżeli ma – nie stać ich na taki dojazd, podobnie jest z dorosłymi – jeżeli wydarzenie wymaga symbolicznej opłaty, dużo traci się na dojazd we własnym zakresie, co sprawia, że takie osoby rezygnują z wyjazdu itp. itd.).

Podsumowując, nie postuluję stworzenia regularnych, jeżdżących co godzinę autobusów/pociągów nocą (bo to byłoby bez sensu), tylko stworzenie jednego późniejszego połączenia (w miarę możliwości – skomunikowanego z SKMkami, aby osoby będące w Sopocie/Gdyni, nie musiały we Wrzeszczu/Gdańsku Głównym być już na godzinę przed planowanym odjazdem na Kaszuby), które ułatwiłoby korzystanie z tego, co oferuje aglomeracja. Może chociaż na próbę, informując mieszkańców, żeby pokazali swoje zainteresowanie (bądź jego brak) i na podstawie tych realnych danych zostanie podjęta decyzja o wprowadzeniu takiego połączenia na stałe? Pozdrawiam


Mariusz 'Duma' Woźniak


W sedno! Dojechać do Gdyni czy Gdańska to żaden problem, ale bez własnego transportu powrót o godz. 22.20 to jakaś paranoja!


Szanowna Pani,


zasadność zawsze istnieje. Również chciałbym, aby znalazł się inwestor, który chciałby wybudować i uruchomić w Kartuzach np. kino z prawdziwego zdarzenia. Pisałem jedynie o tym, że Gmina Kartuzy nie może zainwestować w tego typu przedsięwzięcie, ponieważ jego opłacalność stoi pod wielkim znakiem zapytania.


Jeszcze dzisiaj przeanalizuję ponownie najnowszy rozkład jazdy PKM z Gdańska do Kartuz, szczególnie w weekendy. Na ręce Pana Marszałka skieruję pismo z prośbą o uruchomienie dodatkowego pociągu bądź przesunięcie już istniejącego kursu na późniejszą porę. Bardzo Pani dziękuję za przygotowanie wyczerpującego uzasadnienia. Oczywiście nie omieszkam również zwrócić uwagi na ten problem prywatnemu przewoźnikowi. Być może uda się uruchomić dodatkowy kurs chociażby w okresie letnim.


Z poważaniem

Mieczysław Grzegorz Gołuński

Burmistrz KartuzSkrót pozostałych informacji

Uwaga! Zmiany godzin pracy Punktu Paszportowego

Punkt Paszportowy w Kartuzach będzie nieczynny w poniedziałek (18 czerwca), środę (20 czerwca) i piątek (22 czerwca), natomiast ww wtorek i czwartek czynny będzie w godz. 8.00-15.00.

Nowe place zabaw i siłownie!

5 stref aktywności powstanie wkrótce w Gminie Kartuzy. Na ten cel Gmina Kartuzy uzyskała dofinansowanie ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu rozwoju małej infrastruktury…

Kartuski Budżet Obywatelski. Propozycje mieszkańców

Niniejszym publikujemy zestawienie zbiorcze zgłoszonych propozycji projektów w ramach złożonych ankiet do II edycji Kartuskiego Budżetu Obywatelskiego.

Festyn

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach, Kartuskie Centrum Kultury i Wydział Kultury kartuskiego Starostwa Powiatowego zorganizowali w niedzielę w Parku im. "Solidarności" w Stolicy…

Olimpiada parafialna w Grzybnie

W Grzybnie, na placu przy kościele, odbyła się w ub. niedzielę Olimpiada Parafialna. Były konkurencje sportowe na wesoło, smakołyki (ciastka i gofry), a oprócz tego loteria fantowa…

Zawody strażackie w Mirachowie

Zmagania członków Gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych miały miejsce w minioną niedzielę w Mirachowie. Tak samo było rok temu. To była świetna zabawa i aktywnie spędzony czas.

Pomieczyńska Huta. Turniej ringo

XVII Gminny Turniej Ringo, czyli Mistrzostwa Gminy Kartuzy w tej właśnie mało znanej, aczkolwiek interesującej dyscyplinie sportu, został rozegrany w minioną niedzielę w Pomieczyńskiej…

Międzynarodowy Puchar Kaszub

Zakończył się już Międzynarodowy Puchar Kaszub, XV Memoriał Braci Pryczkowskich. Zapaśnicy rywalizowali jak zawsze w Kartuzach, w hali sportowej przy ul. Piłsudskiego.

Dzień seniora w Grzybnie

W minioną środę w Grzybnie, w restauracji FENIX, odbył się Dzień Seniora. Najstarsi mieszkańcy sołectwa biesiadowali tego dnia dzięki zaangażowaniu członków Rady Sołeckiej na czele…

Nowa łódź dla OSP Dzierżążno

Strażacy z OSP Dzierżążno zyskali nową ratowniczą łódź motorową, wyposażoną w sonar, o wartości 40 tys. zł. Została zakupiona dzięki firmie Inpro S.A, która przekazała na…

Dzień Dziecka w Gaju Świętopełka

Piknik wędkarski z okazji Dnia Dziecka odbył się w Gaju Świętopełka w minioną sobotę. Wędkarze, zarówno starsi, jak i ci najmłodsi, rywalizowali w zawodach spławikowych. Nie zabrakło…

Dni Mezowa 2018

Dni Mezowa 2018 - pod taką nazwą przebiegła sobotnia, tradycyjna już impreza organizowana właśnie przez mieszkańców Mezowa. Nie zabrakło licznych atrakcji dla wszystkich miejscowych…