Zbliżają się obchody Tygodnia Mediacji w Kartuzach. Zapraszamy do uczestniczenia w wydarzeniach z tej okazji. Szczegóły w tekście poniżej!

19 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji. Przykładem lat ubiegłych w tygodniu od 16 do 20 października 2017 r. w całej Polsce odbywają się obchody TYGODNIA MEDIACJI, organizowane w we wszystkich rejonach sądów powszechnych.

W każdym okręgu sądowym obchody są koordynowane przez sądy okręgowe. W naszym Regionie Pomorskim koordynatorem jest Sąd Okręgowy w Gdańsku. Całość obchodów w Polsce przebiega pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości.

Sąd Rejonowy w Kartuzach we współpracy z Urzędem Miejskim w Kartuzach i środowiskami mediatorów także przygotował bogaty program na dni 16-20 października, który został oceniony na spotkaniu w Sądzie Okręgowym w Gdańsku w dniu 29 września br. jako jeden z najbardziej atrakcyjnych programów oferujących możliwości popularyzacji mediacji w lokalnej społeczności Kartuz.

Koordynatorem organizacji Tygodnia Mediacji jest w imieniu Sądu Rejonowego pani sędzia koordynator Katarzyna Bójko-Narczewska. Obchodom będzie także patronował i w nich uczestniczył Prezes Sądu Rejonowego w Kartuzach SSR Adam Skórzewski.

Z inicjatywy Sądu oraz przy poparciu Burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego w czwartek (12 października) w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Kartuzach (sala nr 27, godz. 11.00) podczas konferencji prasowej zostanie przedstawiona idea oraz program obchodów Tygodnia Mediacji w naszym mieście. Dowiemy się jakie przedsięwzięcia zostaną podjęte w ramach Tygodnia Mediacji i dlaczego mediacje są tak ważnym społecznie tematem.

 Na pytania dziennikarzy będą odpowiadać Adam Skórzewski, Prezes Sądu Rejonowego, Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz, Jan Mazur, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kartuzach oraz Elżbieta Gończ, mediator.

Wg definicji Unii Europejskiej mediacja jest dobrowolną, poufną metodą rozwiązywania sporu , w której strony konfliktu lub sporu z pomocą bezstronnego i neutralnego mediatora, samodzielnie dochodzą do porozumienia. Istotą mediacji jest dobrowolność.  Mediacje stały się popularne w Stanach Zjednoczonych około 40 lat temu. Systemy tzw. Alternatywnego Rozwiązywania Sporów (znanego w Europie ADR – ALTERNATIVE DISPUTE RESOLUTION), których najważniejszych i najbardziej rozpowszechnionym rodzajem jest M E D I A C J A, rozwinęły się także w Europie i stały się przedmiotem kodyfikacji na poziomie prawa Unii Europejskiej.

W Stanach Zjednoczonych mediacja jest sposobem rozwiązywania ok. 95% sporów cywilnych. Ma to bardzo zbawienny wpływ na poziom obciążenia sądów sprawami rozstrzyganymi na gruncie prawa cywilnego. W USA powstają liczne lokalne ośrodki mediacyjne tworzone przez lokalne władze wspólnie z wieloma zainteresowanymi służbami, by rozwiązywać spory lokalne w możliwe prostym i niekosztownym trybie, zmierzając do harmonizacji życia społecznego w miastach i lokalnych społecznościach.

Przed Polską stoi wyzwanie zwiększenia ilości spraw kierowanych przez sądy powszechne do mediacji. Statystyki wyrażające się ułamkami procentów spraw sądowych kierowanych do mediacji w naszym kraju wzywają do intensyfikacji działań wszystkich zainteresowanych, by ta metoda rozwiązywania sporów stała się w Polsce bardziej popularna, zakorzeniła się w świadomości społecznej i była także akceptowana przez środowiska sędziowskie i ogólnie zawody prawnicze.

Mamy wiele do zrobienia na rzecz mediacji w polskim wymiarze sprawiedliwości. Obchody Tygodnia Mediacji w całej Polsce są jednym ze sposobów popularyzacji tej metody rozwiązywania sporów i konfliktów.

W czasie wszystkich dni Tygodnia Mediacji odbywać się będą dyżury mediatorów (Szczegółowy Program Obchodów stanowi załącznik do niniejszej Informacji Prasowej wraz z programem Konferencji), a 20 października w godz. 10:00 – 11:30 będzie miała miejsce Konferencja pt. “Mediacje Sporów Wyzwaniem Dla Lokalnej Społeczności Kartuz”.

Program przewiduje wystąpienia Adama Skórzewskiego, Prezesa Sądu Rejonowego w Kartuzach, Elżbiety Gończ, Mediatora Sądu Okręgowego w Gdańsku, Jana Mazura, Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kartuzach oraz pani sędzi Katarzyny Bójko-Narczewskiej, koordynatora ds. Mediacji Sądu Rejonowego w Kartuzach.

Do udziału w konferencji serdecznie zapraszamy radnych i mieszkańców Kartuz, przedstawicieli instytucji publicznych miasta, przedstawicieli organizacji pozarządowych, a także młodzież, która ma szanse włączyć się w problematykę mediacyjną podejmując wyzwanie zorganizowania systemu mediacji rówieśniczych w kartuskich szkołach. Ta forma mediacji w szkolnictwie jest już bardzo rozpowszechniona w wielu krajach na  świecie. Ci uczniowie, którzy zdobędą doświadczenie mediacyjne w konfliktach szkolnych , z pewnością będą zwolennikami tej metody rozwiązywania sporów w swoim dorosłym życiu.  Na znanej zasadzie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie…..”.

Załącznik 1. Program Obchodów Tygodnia Mediacji 16-20.10.2017 w Kartuzach wraz z Programem Konferencji w dniu 20.10.17 w godz. 10:00-11.30.Skrót pozostałych informacji

Dzień Nauczyciela w Szkole Podstawowej nr 2

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach miała dzisiaj (w czwartek) miejsce uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela. Uhonorowani przez dyrektora placówki zostali najlepsi…

Tydzień Mediacji w Kartuzach. Dlaczego mediacje są tak ważne?

Zbliżają się obchody Tygodnia Mediacji w Kartuzach. Zapraszamy do uczestniczenia w wydarzeniach z tej okazji. Szczegóły w tekście poniżej!

Uwaga! Spore zmiany w organizacji ruchu w centrum Kartuz!

W związku z rozpoczynającym się II etapem Rewitalizacji Centrum Kartuz, o czym informowaliśmy kilka dni temu, od czwartku nastąpią spore zmiany w organizacji ruchu na ulicy Dworcowej…

Szkolenie strażników miejskich w UM Kartuzy

W miniony weekend w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Kartuzach pracownik Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego w Jastrzębiu Zdroju przeprowadził szkolenie strażników miejskich…

Unisław Team - Futsal Club Kartuzy 3:5 (2:1)

Choć początek meczu mógł nieco rozczarować naszych kibiców, to na podopiecznych Jakuba Hoffmanna mogliśmy liczyć w drugiej części spotkania - nie zawiedli! W niedzielę 8 października…

Ta mała piła dziś..., czyli muzyka lat '20 i '30 w KCK!

"Ach śpij kochanie" był ostatnim utworem, śpiewanym "na bis", wśród szlagierów muzycznych znanych ze starych filmów z lat '20 i '30 ubiegłego wieku, których mogliśmy słuchać w piątek…

Zapraszamy do Refektarza. Kolejna wystawa otwarta!

Kolejna wystawa sztuki w Galerii Refektarz otwarta dla zwiedzających. Tym razem w Stolicy Kaszub odbyło się 4. Studenckie Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej im. prof. Józefa Kopczyńskiego.

Okolice Kartuz-Markaz zwycięzcą 1. Kartuskiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej – 6

W dniu 4.10.2017 odbyła się ostatnia kolejka Kartuskiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej – 6, która od 19 kwietnia z wakacyjną przerwą rozgrywana była na kartuskim „Orliku”. Była…

Uroczystości odpustowe św. Brunona za nami!

Włodarze gminy Kartuzy i powiatu kartuskiego, jak również posłowie na Sejm RP, przedstawiciele organizacji społecznych, szkół i instytucji oraz nasi mieszkańcy Kartuz świętowali dzisiaj,

Opowieść o Franciszku Trederze w Muzeum Kaszubskim

5 października w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyła się projekcja filmu o Franciszku Trederze zatytułowanego ''Kaszubski Faust''. Projekcja filmy była również wspaniałą okazją

Złote Gody par z Gminy Kartuzy!

Dzisiaj (w czwartek) w Kartuzach miała miejsce uroczystość wręczenia medali za długoletnie pożycie małżeńskie. Otrzymali je małżonkowie z gminy Kartuzy, którzy w tym roku obchodzili…