Zbliżają się obchody Tygodnia Mediacji w Kartuzach. Zapraszamy do uczestniczenia w wydarzeniach z tej okazji. Szczegóły w tekście poniżej!

19 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji. Przykładem lat ubiegłych w tygodniu od 16 do 20 października 2017 r. w całej Polsce odbywają się obchody TYGODNIA MEDIACJI, organizowane w we wszystkich rejonach sądów powszechnych.

W każdym okręgu sądowym obchody są koordynowane przez sądy okręgowe. W naszym Regionie Pomorskim koordynatorem jest Sąd Okręgowy w Gdańsku. Całość obchodów w Polsce przebiega pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości.

Sąd Rejonowy w Kartuzach we współpracy z Urzędem Miejskim w Kartuzach i środowiskami mediatorów także przygotował bogaty program na dni 16-20 października, który został oceniony na spotkaniu w Sądzie Okręgowym w Gdańsku w dniu 29 września br. jako jeden z najbardziej atrakcyjnych programów oferujących możliwości popularyzacji mediacji w lokalnej społeczności Kartuz.

Koordynatorem organizacji Tygodnia Mediacji jest w imieniu Sądu Rejonowego pani sędzia koordynator Katarzyna Bójko-Narczewska. Obchodom będzie także patronował i w nich uczestniczył Prezes Sądu Rejonowego w Kartuzach SSR Adam Skórzewski.

Z inicjatywy Sądu oraz przy poparciu Burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego w czwartek (12 października) w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Kartuzach (sala nr 27, godz. 11.00) podczas konferencji prasowej zostanie przedstawiona idea oraz program obchodów Tygodnia Mediacji w naszym mieście. Dowiemy się jakie przedsięwzięcia zostaną podjęte w ramach Tygodnia Mediacji i dlaczego mediacje są tak ważnym społecznie tematem.

 Na pytania dziennikarzy będą odpowiadać Adam Skórzewski, Prezes Sądu Rejonowego, Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz, Jan Mazur, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kartuzach oraz Elżbieta Gończ, mediator.

Wg definicji Unii Europejskiej mediacja jest dobrowolną, poufną metodą rozwiązywania sporu , w której strony konfliktu lub sporu z pomocą bezstronnego i neutralnego mediatora, samodzielnie dochodzą do porozumienia. Istotą mediacji jest dobrowolność.  Mediacje stały się popularne w Stanach Zjednoczonych około 40 lat temu. Systemy tzw. Alternatywnego Rozwiązywania Sporów (znanego w Europie ADR – ALTERNATIVE DISPUTE RESOLUTION), których najważniejszych i najbardziej rozpowszechnionym rodzajem jest M E D I A C J A, rozwinęły się także w Europie i stały się przedmiotem kodyfikacji na poziomie prawa Unii Europejskiej.

W Stanach Zjednoczonych mediacja jest sposobem rozwiązywania ok. 95% sporów cywilnych. Ma to bardzo zbawienny wpływ na poziom obciążenia sądów sprawami rozstrzyganymi na gruncie prawa cywilnego. W USA powstają liczne lokalne ośrodki mediacyjne tworzone przez lokalne władze wspólnie z wieloma zainteresowanymi służbami, by rozwiązywać spory lokalne w możliwe prostym i niekosztownym trybie, zmierzając do harmonizacji życia społecznego w miastach i lokalnych społecznościach.

Przed Polską stoi wyzwanie zwiększenia ilości spraw kierowanych przez sądy powszechne do mediacji. Statystyki wyrażające się ułamkami procentów spraw sądowych kierowanych do mediacji w naszym kraju wzywają do intensyfikacji działań wszystkich zainteresowanych, by ta metoda rozwiązywania sporów stała się w Polsce bardziej popularna, zakorzeniła się w świadomości społecznej i była także akceptowana przez środowiska sędziowskie i ogólnie zawody prawnicze.

Mamy wiele do zrobienia na rzecz mediacji w polskim wymiarze sprawiedliwości. Obchody Tygodnia Mediacji w całej Polsce są jednym ze sposobów popularyzacji tej metody rozwiązywania sporów i konfliktów.

W czasie wszystkich dni Tygodnia Mediacji odbywać się będą dyżury mediatorów (Szczegółowy Program Obchodów stanowi załącznik do niniejszej Informacji Prasowej wraz z programem Konferencji), a 20 października w godz. 10:00 – 11:30 będzie miała miejsce Konferencja pt. “Mediacje Sporów Wyzwaniem Dla Lokalnej Społeczności Kartuz”.

Program przewiduje wystąpienia Adama Skórzewskiego, Prezesa Sądu Rejonowego w Kartuzach, Elżbiety Gończ, Mediatora Sądu Okręgowego w Gdańsku, Jana Mazura, Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kartuzach oraz pani sędzi Katarzyny Bójko-Narczewskiej, koordynatora ds. Mediacji Sądu Rejonowego w Kartuzach.

Do udziału w konferencji serdecznie zapraszamy radnych i mieszkańców Kartuz, przedstawicieli instytucji publicznych miasta, przedstawicieli organizacji pozarządowych, a także młodzież, która ma szanse włączyć się w problematykę mediacyjną podejmując wyzwanie zorganizowania systemu mediacji rówieśniczych w kartuskich szkołach. Ta forma mediacji w szkolnictwie jest już bardzo rozpowszechniona w wielu krajach na  świecie. Ci uczniowie, którzy zdobędą doświadczenie mediacyjne w konfliktach szkolnych , z pewnością będą zwolennikami tej metody rozwiązywania sporów w swoim dorosłym życiu.  Na znanej zasadzie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie…..”.

Załącznik 1. Program Obchodów Tygodnia Mediacji 16-20.10.2017 w Kartuzach wraz z Programem Konferencji w dniu 20.10.17 w godz. 10:00-11.30.Skrót pozostałych informacji

Wielkie przedsięwzięcie w Muzeum Kaszubskim!

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach zamontowano profesjonalny system sygnalizacji włamania i napadu wraz z telewizją dozorową. Przedsięwzięcie kosztowało 246 tys. zł. Okrągłe 100 tys.

Zapraszamy na II Kaszubską Wigilię!

Zapraszamy do włączenia się w organizację II Kaszubskiej Wigilii oraz do uczestnictwa w samym spotkaniu na kartuskim Rynku 16 grudnia, w sobotę, o godzinie 16:00! Spotkajmy się razem…

Święty Mikołaj pojawił się w Kartuzach!

W Kartuskim Centrum Kultury pojawił się Święty Mikołaj i obdarował wszystkie dzieci! Było wspólne śpiewanie, wiele uśmiechu i zabawy. Dzieci jadły pyszne lody, następnie czekał

Stypendia sportowe czekają! Nabór do 30 grudnia

Ogłaszamy nabór wniosków o przyznanie Stypendium Sportowego Gminy Kartuzy na rok 2018 dla zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe. Termin składania dokumentów upływa 30 grudnia…

Mikołaj odwiedził dzieci w kartuskim szpitalu

Dzisiaj 6 grudnia, czyli Mikołajki. Dzięki strażnikom miejskim Święty Mikołaj pojawił się także w kartuskim szpitalu, na oddziale pediatrii. Dwanaścioro dzieci cieszyło się z prezentów!

SP nr 2 zwycięzcą Igrzysk Dzieci w Tenisie Stołowym

Historyczny sukces osiągnęli uczniowie kartuskiej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika, wygrywając finał XLVI Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w Tenisie Stołowym Chłopców.

Młodzi Zdolni w kartuskiej SP nr 1

47 młodych zdolnych uczniów z klas piątych i szóstych szkół położonych w gminie Kartuzy otrzymało indeksy I edycji projektu edukacyjnego Młodzi Zdolni Szkoły Podstawowej nr 1 im.

Ćwierć miliona złotych dotacji na wymianę pieców!

Informujemy, że Gmina Kartuzy w ramach konkursu pn. Czyste Powietrze Pomorza – edycja 2017, realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, otrzymała…

Obwieszczenie w sprawie zmian w Gminnym Programie Rewitalizacji Kartuz

Burmistrz Kartuz zawiadamia o przyjęciu przez Radę Miejską Uchwały o przystąpieniu do zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji Kartuz. Zmiany w dokumencie są niezbędne w celu ujęcia…

Młodzi piłkarze Cartusii 1923 zagrają z Juventusem Turyn

Miło nam poinformować, że w dwóch zawodników rocznika 2005 Cartusi 1923 Kartuzy zostało powołanych do 15-osobowej Kadry Pomorza rocznika 2005 na międzynarodowy mecz z Juventusem Tu…

Dobro Powraca. W Kiełpinie!

Do Hali Widowiskowo-Sportowej w Kiełpinie w minioną niedzielę przybyły prawdziwe tłumy, aby pomóc najbardziej potrzebującym uczniom z Kiełpina i wesprzeć doposażenie miejscowej Szkoły…

III Żeglarski Puchar Kaszub nagrodzony!

Za nami IX Pomorska Gala Żeglarska w Przywidzu. W sobotę w tamtejszej hali widowiskowo-sportowej świętowali najwybitniejsi pomorscy żeglarze. Na uroczystości nie zabrakło wielu ważnych…