W ramach V Kartuskich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszamy na okolicznościowe spotkania, prezentacje, prelekcje i zawody sportowe. 

99. lat temu Błękitna Armia Generała Hallera wkroczyła do Kartuz. Z tej okazji w Kartuzach odbyły się skromne uroczystości upamiętniające ten fakt. Uczestnicy uroczystości spotkali się przy kościele św. Kazimierza w Kartuzach, w którym odbyła się msza św. w intencji ojczyzny.

W Święto Objawienia Pańskiego ulicami Kartuz, podobnie jak w większości polskich miast przeszedł barwny Orszak Trzech Króli. Oprawę muzyczną, kostiumy przygotowała parafia św. Kazimierza w Kartuzach.

Powiat Kartuski zorganizował w Stolicy Kaszub uroczystości związane z setną rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przedstawiamy fotografie z części oficjalnej.

Rogale marcińskie były tylko deserem Uroczystej Akademii z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przygotowanej przez Związek Piłsudczyków RP Okręg Kaszubsko-Pomorski w Kartuzach. Uroczystość odbyła się w wigilię Narodowego Święta Niepodległości - w sobotę, 10 listopada. 

Od szesnastu lat dzień 6 października obchodzony jest w Kartuzach w sposób szczególny. W 2002 roku, dekretem ówczesnego Biskupa Pelplińskiego, a potwierdzonym później dekretem Papieskim, patronem Kartuz został ustanowiony Św. Brunon z Kolonii - założyciel Zakonu Kartuzów, któremu nasze miasto zawdzięcza swe położenie i nazwę. Właśnie 6 października przypada dzień Św. Brunona. Z tej okazji co roku włodarze miasta i powiatu oraz mieszkańcy składają kwiaty pod figurą św. Brunona, a w kartuskiej Kolegiacie odbywa się uroczyste nabożeństwo dziękczynne.