We wtorek, 15 września 2020r. przy mogile pomordowanych w kartuskim lesie niedaleko Kalisk odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające ofiary II Wojny Światowej oraz Dzień Weterana Walk o Niepodległość. W tym roku, z powodu obostrzeń sanitarnych uroczystości miały znacznie skromniejszy kształt. 

Dzisiaj mija pierwsza rocznica śmierci Franciszka Kwidzińskiego, regionalisty, działacza kaszubskiego, krzewiciela i propagatora kultury kaszubskiej, ale przede wszystkim Honorowego Obywatela Kartuz i wieloletniego Kierownika Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby z Kartuz.

Dzień Działacza Kultury jest okazją by podziękować wszystkim dyrektorom instytucji kultury oraz ich pracownikom, twórcom, artystom i animatorom kultury działającym na terenie naszej gminy za pracę na rzecz promocji i upowszechniania kultury. Dziękujemy za to, że nie jesteście tymi co czekają, ale tymi co działają, inspirują i wspierają naszych mieszkańców w rozwoju ich talentów, a także zaspokajają ich potrzeby w zakresie obcowania z kulturą na co dzień...

11 listopada 2018 roku świętowaliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji także w Kartuzach miały miejsce uroczystości upamiętniające ten ważny moment w dziejach naszej Ojczyzny. Jednakże Kaszuby, w tym ich stolica, niepodległość odzyskały i zostały włączone do Macierzy dwa lata później. Do Kartuz Wojska Frontu Pomorskiego pod dowództwem Gen. broni Józefa Hallera wkroczyły 8 lutego.

Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz, jak również Bogdan Łapa, Starosta Kartuski, zapraszają wszystkich mieszkańców Gminy Kartuzy na Powiatowo-Gminne obchody 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Uroczystości odbędą się w sobotę, 8 lutego 2020 r. w Stolicy Kaszub.

11 listopada w Kartuzach odbyły się uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Więcej informacji wkrótce.