11 listopada 2018 roku świętowaliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji także w Kartuzach miały miejsce uroczystości upamiętniające ten ważny moment w dziejach naszej Ojczyzny. Jednakże Kaszuby, w tym ich stolica, niepodległość odzyskały i zostały włączone do Macierzy dwa lata później. Do Kartuz Wojska Frontu Pomorskiego pod dowództwem Gen. broni Józefa Hallera wkroczyły 8 lutego.

Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz, jak również Bogdan Łapa, Starosta Kartuski, zapraszają wszystkich mieszkańców Gminy Kartuzy na Powiatowo-Gminne obchody 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Uroczystości odbędą się w sobotę, 8 lutego 2020 r. w Stolicy Kaszub.

11 listopada w Kartuzach odbyły się uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Więcej informacji wkrótce.

Zarząd Powiatu Kartuskiego oraz Burmistrz Kartuz serdecznie zapraszają na Powiatowo-Gminne Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości.

W poniedziałek, 7 października 2019r. w Kartuzach odbyły się uroczystości upamiętniające ustanowienie św. Brunona, założyciela Zakonu Kartuzów - Patronem Kartuz.

We wtorek 17 września 2019 w Kartuzach odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej oraz Dnia Weterana Walki o Niepodległość.