W Szkole Podstawowej nr 5 w Kartuzach im. dra Aleksandra Majkowskiego odbył się XIV Festiwal Piosenki w Języku Kaszubskim oraz XV Konkurs Wiedzy o Aleksandrze Majkowskim i Regionie.

Oba wydarzenia objęte były patronatami Burmistrza Kartuz oraz  Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział w Kartuzach.


W konkursach wzięły udział następujące szkoły podstawowe:

Zespół Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prokowie, Zespół Kształcenia i Wychowania w  Brodnicy Górnej, Szkoła Podstawowa w Mirachowie, Szkoła Podstawowa w Staniszewie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach, Szkoła Podstawowa nr 5 im. dra Aleksandra Majkowskiego w Kartuzach.


Celem Festiwalu Piosenki w Języku Kaszubskim jest popularyzacja kultury i tradycji naszego regionu poprzez wykonywanie pieśni kaszubskich i propagowanie współczesnej piosenki w tym właśnie języku.


W Konkursie Piosenki w Języku Kaszubskim dla Szkół Podstawowych w kategorii „SOLIŚCI” Komisja konkursowa w składzie Maria Trepczyk, Dagmara Gajewska oraz Ludwika Czerwionka po burzliwych dyskusjach  przyznała nagrody w następujących kategoriach:


Klasy IV – VII

I miejsce Michał Król,  Szkoła Podstawowa w Prokowie.

II miejsce Weronika Korczyńska z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej oraz Fabian Marszałkowski ze Szkoły Podstawowej w Mirachowie.


W kategorii „ZESPÓŁ” komisja przyznała następujące miejsca:

Klasy 0 – III

I miejsce – Zespół Kształcenia i Wychowania z  Dierżążnie.

Klasy IV – VII

I miejsce – Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej oraz Zespół Szkół w Staniszewie,

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5 w Kartuzach.


W tym samym dniu odbył się także XV Gminny Konkurs Wiedzy o Aleksandrze Majkowskim.


Celem tego konkursu jest popularyzacja wśród młodzieży postaci wybitnego Kaszuby Aleksandra Majkowskiego oraz kultury kaszubskiej.


W tym roku w związku 95-leciem nadania praw miejskich Kartuzom oraz 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości tematem konkursu była także historia naszego miasta od średniowiecza do współczesności. 


Komisja w składzie Barbara Kąkol, Jerzy Tutkowski i Anna Dawidowska przyznała następujące miejsca:

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5 w Kartuzach,

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Kartuzach,

III miejsce – Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej.


Wszyscy laureaci otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Burmistrza Kartuz oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Kartuzy.


Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w czasie apelu, który odbył się z okazji Dnia Patrona Aleksandra Majkowskiego.


W uroczystości wzięli udział Sylwia Biankowska, zastępca Burmistrza Kartuz, Maria Wenta-Barlak, dyrektor  ZSO nr 2 w Kartuzach, wicedyrektorzy szkoły oraz przedstawiciel Rady Rodziców przy ZSO nr 2, pani Joanna Kobiela.


dzien patr sp5 (1)
dzien patr sp5 (2)
dzien patr sp5 (3)
dzien patr sp5 (4)
dzien patr sp5 (5)
dzien patr sp5 (6)
dzien patr sp5 (7)
dzien patr sp5 (8)
dzien patr sp5 (9)
dzien patr sp5 (10)
dzien patr sp5 (11)
dzien patr sp5 (12)
dzien patr sp5 (13)Skrót pozostałych informacji

Spacery po Kartuzach. Zapraszamy!

Za nami kolejne spotkania, które jeszcze przez cały sierpień będą się odbywały w ramach Letnich spacerów po Kartuzach, II edycja.

Trwa realizacja ogromnej inwestycji kanalizacyjnej

W Kartuzach trwa właśnie realizacja inwestycji pn. Zagospodarowanie wód deszczowych w mieście Kartuzy w celu poprawy retencyjności zlewni i ochrony przed zmianami klimatu. Najlepiej widać

Ruszyła budowa Promenady nad J. Klasztornym Małym

Rozpoczęła się już realizacja inwestycji pn. Budowa ciągu pieszo-rowerowego nad Jeziorem Klasztornym Małym w Kartuzach, etap II.

Chester Burke Jr. & Company. Koncert specjalny

Chester Burke Jr. & Company wystąpią już w środę 15 sierpnia w Parku im. "Solidarności". To będzie prawdziwa muzyczna i duchowa uczta w wykonaniu amerykańskiego chóru gospel. Największe…

15. szansa na wygraną w konkursie

Po krótkiej przerwie powracamy z naszym konkursem "Detale Kartuz". Do wygrania nagroda Burmistrza Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego. Kto pierwszy, ten lepszy!

GoldHill Festival za nami. To była udana impreza

Za nami druga edycja GoldHill Festival 2018. Scena na Złotej Górze, podobnie jak rok temu, przyciągnęła fanów muzyki klubowej. Więcej informacji wkrótce.

O sole mio - na zakończenie koncertu w Kolegiacie

W tę niedzielę, kiedy na kartuskim Rynku rozbrzmiewały włoskie klimaty, artyści kwartetu Arte Con Brio drugim bisem zakończyli koncert jednym z najbardziej znanych włoskich utworów…

Słoneczna Italia... na kartuskim Rynku

Iście włosko zrobiło się w niedzielne popołudnie 5 sierpnia na kartuskim Rynku. Ciao Bambina, O sole mio, Cantare i wiele innych tych starszych i tych współczesnych włoskich przebojów…

Wyburzamy starą rampę. W jej miejscu powstaną nowoczesne przystanki

Trwa właśnie wyburzanie starej rampy kolejowej, która znajduje się tuż obok kartuskiego Dworca Integracyjnego.
Wkrótce w tym samym miejscu powstaną nowoczesne przystanki autobusowe.
Idea…

ENEJ w świetnej formie - nie tylko na scenie!

Mamy jeszcze w pamięci znakomity koncert zespołu ENEJ (w miniony weekend podczas Jarmarku Kaszubskiego), lecz musimy wiedzieć, że ENEJ to także... znakomici piłkarze! Gdyby to wcześniej…

Inwestujemy w sołectwach. 1,25 mln na drogi gminne

Trwają obecnie prace związane z budową i przebudową dróg gminnych.
Za nieco ponad 1 milion 250 tys. zł powstają nowe nawierzchnie z płyt Yomb na terenie wielu sołectw.
Inwestycje…

Kartuskie Inicjatywy Mieszkańców 2018 (III edycja)

Chcesz coś zmienić w swoim otoczeniu? Zaproponuj zmiany! Wielu już skorzystało! Biuro Rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Kartuzach jako organizator Kartuskich Inicjatyw Mieszkańców –