Z wielką przyjemnością informujemy, że kartuski Dworzec Integracyjny znalazł się wśród 10 najlepszych dworców w Polsce w konkursie pn. Dworzec Roku organizowanym przez Fundację ProKolej oraz Fundację Grupy PKP. Walczymy o zwycięstwo (najlepszy dworzec wskaże Jury) oraz Nagrodę Internautów. Aby zagłosować, wejdź tutaj (kliknij).


12 września 2018 wystartowała pierwsza edycja konkursu „Dworzec Roku”
, będącego - zorganizowaną wspólnie przez Fundację ProKolej i Fundację Grupy PKP - kampanią promującą pozytywne oblicze kolei. Dzięki niej  - piszą organizatorzy - każdy zyska głos w dyskusji jakiej kolei potrzebujemy i jaka najbardziej nam się podoba.

Inicjatywa ma na celu wyróżnienie najlepszych obiektów obsługujących podróżnych, promowanie dobrych praktyk i rozwiązań nowoczesnych oraz funkcjonalnych. Ma również pokazać, że polska kolej jest otwarta na opinie pasażerów i chce poznać - później wykorzystać - ich zdanie.

Otwarta formuła konkursu na najlepszy dworzec wybierany co roku zwraca uwagę, że polska kolej zmienia się na lepsze i zyskują na tym wszyscy. Stąd możliwość swobodnego zgłaszania wyróżniających się dworców była dostępna nie tylko dla głównych użytkowników – czyli podróżnych – lecz również wszystkich zainteresowanych: władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz turystycznych, pracowników i sympatyków kolei.Organizatorzy otrzymali 104 zgłoszenia odnoszące się do 32 dworców. Po weryfikacji kryteriów określonych w regulaminie oraz wstępnej ocenie potencjału poszczególnych obiektów wybrano 21 dworców, które odwiedzili audytorzy. Oceniani oni m.in.:

wielkość i zagospodarowanie, wykorzystanie i jakość przestrzeni publicznej, funkcjonalność, przejrzystość i logikę rozplanowania poszczególnych stref, udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności, walory architektoniczne, innowacje i wykorzystanie technologii przyjaznych środowisku, czystość holu dworcowego, stref oczekiwania, toalet, dojść na perony i peronów, profesjonalizm osób sprzątających, obsługę podróżnych w kasach i punktach informacyjnych, dostępne kanały dystrybucji biletów, czas oczekiwania i dostępność biletów na zatrzymujące się pociągi, wygodę i dostępność ciągów komunikacyjnych, oświetlenie i ogrzewanie, zgodność peronów i taboru, integrację z miastem i różnymi środkami transportu, ilość miejsc siedzących oraz usługi dostępne na dworcu.

Na podstawie szczegółowej oceny i dokumentacji fotograficznej wybranych zostało 10 finalistów konkursu. Który z nich zostanie ostatecznie zwycięzcą, zależy od decyzji jury.

Równolegle w konkursie zostanie nagrodzony ten dworzec, który zyska największe uznanie w oczach Internautów. Głosowanie trwa.


Oprac. red.