Podróż. Zdroje Raduni to film dokumentalny, którego premiera miała miejsce w Internecie 30 stycznia 2019 roku. Zadanie zostało zrealizowane dzięki Stypendium Kulturalnemu Gminy Kartuzy.

 
Podróż nie zaczyna się od momentu, w którym zakładam turystyczne buty i przekraczam próg domu. Nie zaczyna się również od studiowania mapy czy kupowania biletu na pociąg. Podróż zaczyna się dużo wcześniej. Najpierw pojawia się myśl, pewna idea, która kiełkuje, ale żeby rozkwitnąć, potrzebuje czasu... – tymi słowami reporter Tomasz Słomczyński zaprasza widzów do wspólnego wędrowania po Kaszubach.
 
Inspiracją dla nas była niewielka książeczka, która jakiś czas temu wpadła mi w ręce – tłumaczy Tomasz Słomczyński. – To był przewodnik Aleksandra Majkowskiego, wydany w 1913 roku, zatytułowany, podobnie jak sam film, Zdroje Raduni. Czytając go, przekonałem się, że Majkowski opisuje inny świat, inną rzeczywistość, która w swojej współczesnej odsłonie, znajduje się przecież tuż za oknem. Aż się prosiło, żeby wziąć stary przewodnik w dłoń i wyruszyć w trasę, by na własne oczy zobaczyć, jak od 1913 roku zmieniły się Kaszuby w okolicach Kartuz.
 
Oglądając film, wyruszamy z prowadzącym nas reporterem w trasę, która wiedzie od Rutek k. Żukowa, przez Kartuzy, Chmielno, Zawory, Ręboszewo do Złotej Góry. Przez cały czas towarzyszy nam Aleksander Majkowski – słyszymy, co pisał na temat tych miejscowości przed stu laty. Jednocześnie widzimy, jak one wyglądają teraz.
 
Słomczyński niekiedy komentuje to, czego doświadcza po drodze. Rozmawia także z miejscowymi animatorami kultury, wciąż zadając pytanie „Co Aleksander Majkowski powiedziałby, gdyby zobaczył współczesne Kaszuby?”.

Podróż. Zdroje Raduni
 
Scenariusz i reżyseria: Tomasz Słomczyński, Piotr Emanuel Dorosz
 
Zdjęcia, montaż, dźwięk: Piotr Emanuel Dorosz
Produkcja: Magazyn Kaszuby, Isaan Ostrzyce
 
Zadanie zostało zrealizowane dzięki Stypendium Kulturalnemu Gminy Kartuzy
 
Sponsorzy: Gmina Kartuzy, Powiat Kartuski, Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach, Gmina Chmielno