Co roku 18 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Muzeów, który ustanowiła w 1977 roku, działająca przy UNESCO, Międzynarodowa Rada Muzeów (International Council of Museums – ICOM). Z Międzynarodowym Dniem Muzeów ściśle związane jest wydarzenie Europejska Noc Muzeów, które od 1997 organizowane jest w majowy weekend poprzedzający Dzień Muzeów.

W tym roku nie odbędzie się ona z uwagi na panującą w Polsce epidemię koronawirusa.
 
Stąd też zachęcamy do skorzystania wirtualnego spaceru dostępnego na stronie Muzeum Kaszubskiego i Gminy Kartuzy.
 

18 maja to także rocznica urodzin Karola Wojtyły – Św. Jana Pawła II.


W związku z tymi wydarzeniami przygotowaliśmy konkurs, który udostępniony będzie na fb muzeum w sobotę, 16 maja. Wyniki konkursu ogłosimy 19 maja. Do wygrania będzie atrakcyjna gra planszowa STOLEME – ciśnij głazem. Kaszubskie olbrzymy w akcji wydawnictwa Underworld Kingdom oraz inne pamiątki z Księgarni Kaszubsko-Pomorskiej Czec.
 
Poza tym od 5 maja dopuszcza się wizyty w muzeum w indywidualnych przypadkach, przy zachowaniu obowiązujących, niezbędnych środków ostrożności.
Zachęcamy także do korzystania z udostępnianych przez muzeum materiałów drogą internetową.
 
Co prawda nie w Noc Muzeum, ale w maju, ukaże się także filmik na temat działającego w Kartuzach Towarzystwa Ludoznawstwa Kaszubskiego, którego założycielami byli Fridrich Lorentz i Izydor Gulgowski. Mamy nadzieję, że będzie to ciekawy projekt muzeum, który przybliży nam nie tylko tą organizację, ale i interesujące klimaty intelektualne panujące w Kartuzach, na Kaszubach. Realizuje go dla nas Pan Tomasz Słomczyński.


Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach