„KARTËSKÔ SKRA” to doroczna nagroda burmistrza Kartuz, która jest przyznawana za zasługi i wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz gminy Kartuzy. Jeśli chcesz przeczytać folder dotyczący nagrody, kliknij w ten link (wejdź).

Historia przyznawania nagrody burmistrza Kartuz ma swój początek w 2001 roku, kiedy to po raz pierwszy uhonorowano osoby działające na rzecz rozwoju i promocji Gminy Kartuzy nagrodą pod nazwą Lokalne Partnerstwo. Początkowo znakiem graficznym nagrody były dwie kolumny połączone wieńcem laurowym jako symbol współdziałania na zasadach partnerstwa różnych grup społecznych, opartego na miłości i szacunku do naszej małej ojczyzny.

W roku 2009 nagroda Burmistrza Kartuz zmieniła nazwę na lokalne „Partnerstwo – Człowiek Roku”, a jej symbolem stała się statuetka zaprojektowana przez uznaną gdańską artystkę, Marię Wojtiuk. Inspiracją dla artystki była proza kaszubskiego pisarza i mieszkańca Kartuz, Aleksandra Majkowskiego, a w szczególności opowieść o „Ormuzdowych Skrach”, które w kaszubskiej epopei dawały siłę do pokonania „Trudu” i „Strachu” oraz najgroźniejszej przeszkody – Ducha „Nie warto”.

Symbolika statuetki ukazuje zwycięskiego Ducha „Warto” w otoczeniu siedmiu kartuskich gwiazd niczym „Ormuzdowych Skier”. Nawiązując do tej symboliki, obecnie nagroda burmistrza Kartuz nosi nazwę „KARTËSKÔ SKRA”.
Laureaci nagrody są wybierani przez kapitułę powołaną przez burmistrza Kartuz spośród kandydatur zgłoszonych przez różne gremia mieszkańców naszej gminy.




Nagrodzeni i Wyróżnieni Nagrodą burmistrza Kartuz w latach 2001 – 2017

2001

Tomasz Krzystowski
Jarosław Frankowski
Jadwiga i Leon Grotowie
Eugeniusz Stoltman – „Eurofoods”

2002

Franciszek Kwidziński
Piotr Młyński
Bogdan Górski – P.B. „Górski”
Brunon Dompke
Kazimierz Pryczkowski

2003

Małgorzata Kuchtyk – Chór „Kakofonia”
Michał Świrkula
Bartłomiej Pryczkowski
Eugeniusz Pryczkowski
Marcin Gniazdowski – „ALMAR Sp .z o.o.”
Wacław Szreder – „SEZAM”
Wiesław Hirsz – „SEZAM”
Andrzej Pryczkowski
Roman Apolinary Regliński

2004

Regina Olszewska
Dawid Papina
Franciszek Kwidziński
Barbara i Wojciech Jarema – „Restauracja Rybna”
Marian Kotecki – P.A. „Gryf”
Teodor Elas
Eugeniusz Pryczkowski
Marcin Gniazdowski – „ALMAR” Sp. z o.o.
Bogdań Górski – P.B. „Górski”

2005

Krosniąta
Łukasz Jabłoński
Roman Apolinary Regliński
Tadeusz Rek
Piotr Stefaniak, Zdzisław Lewiński, Krzysztof Maraszek – „INPRO”
Cazary Czaja
Tadeusz Misiorny
Franciszek Szwaba
Jan Dejk

2006

Dawid Hirsz
Marian Kotecki – P.A. „Gryf”
Zdzisław Niklas – „BUD-BAU”
Edmund Kwidziński
Kazimierz Kalkowski
Jerzy Gwizdalski
ks. Waldemar Piepiórka
Leon Brylowski
Henryk Bulczak
Słunoszka

2008

Franciszek Kwidziński
Zbigniew Jankowski
Maria Wenta-Barlak
Mieczysław Struk
Piotr Krupiński
Kazimierz Formela
Leon Brylowski
Edmund Kwidziński
Eugeniusz Stoltman – „Eurofoods”
Wojciech Kiedrowski
Franciszek Ilisiński
Jan Dejk
Edwin Unzeiting
Zdzisław Szudrowicz
Marian Kotecki
Marek Trybowski
Krystyna Gryz
Roman Apolinary Regliński
Jacek Wroński
Grzegorz Lewandowski
Regina Olszewska
Leon Kazimierz Lewańczyk
Regina Trapkowska
Leon i Jadwiga Grot
Jerzy Nacel
Danuta Rek
Piotr Lemańczyk
Zbigniew Satke
Hubert Hoppe
Witold Bierut
Edmund Puzdrowski
Ryszard Różycki
Ryszard Leszkowski
Małgorzata Kuchtyk
Mirosław Begger

2009

Jan Kozłowski
Małgorzata Klasa
Zofia Watrak
Edward Barsegjan
Jacek Wroński – „Wroński” Sp. jw.

Ryszard Różycki
Ryszard Plenikowski
Henryk Bulczak
Stefan Kąkol
Karol Gruchała
Krzystof Melder
Leszek Przewoski
Piotr Karwacki
Dorota Żarska-Wiśniewska
Sławomir Matuszak
Mariusz Skierka

2010

Stanisław Lamczyk
Alfons Labuda
Edward Barsegjan
Piotr Lemańczyk
Urszula i Jan Gawin
Rafał Makurat
Janusz i Marek Walentowscy
Grzegorz Lewandowski
Andrzej Cieszyński
Kazimierz Formela
Jarosław Kulaszewicz
Piotr Jereczek
Krzysztof Sperski
Piotr Stefaniak, Zdzisław Lewiński, Krzysztof Maraszek

2011

Dariusz Męczykowski
Franciszek Kwidziński
Krystyna Gryz
Ewa Kasprzak
Stanisława i Eugeniusz Jereczkowie
Jerzy Głuszek
Kamil Gradek

Wojciech Hewelt
Marek Marczyński
Marian Lica
Arkadiusz Zalewski
Sebastian Cieśliński
Arkadiusz Blok
Monika Tomaczkowska
Tadeusz Orczykowski
Edward Chlebba
Beata i Cezary Brillowscy
Celina Leszczyńska-Rubin
Dominik Kreft

2012

Kazimierz Plocke
Maria Gosk Aleksandra i Antoni Węsierscy – „GRONO”
Patryk Zaborowski
Edmund Kwidziński
Maria i Jan Koszałka – „PHU Koszałka”
Janusz Hirsch – „AUTOKOMPLEX”
Hanna i Dariusz Rychertowie

Józef Cybula
Katarzyna Krause
Stanisław Zieliński
Marek Bemowski
Joanna Gostkowska
Zdzisław Krause
Grażyna Maczulis
Stanisława i Marek Neubauer – „Multicolor”
Dorota i Grzegorz Skrzypkowscy

2013

Firma Handlowa „BAT” Sp z o.o. (Tadeusz i Andrzej Bigusowie)
Ks. dziekan Piotr Krupiński
Krystian Formela
Henryk Pietras – „DROMOS” Sp z o.o.
Zbigniew Satke
Andrzej i Teresa Konkol

Nagroda specjalna
Wolfgang Nolte
Jasques Becamel

Wyróżnienia

ks. Witold Bierut
Sołectwo Kaliska
Joanna Kąkol
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna i Piotr Smoliński
Marek Tusk
Marek Józef Miszczuk
Alicja Serkowska
Kazimierz Hinc
Radosław Lica
Joanna Piwka

2014

Mirosław Socha – „SOMBUD”
ks. Eugeniusz Grzędzicki
GKS „Cartusia” Kartuzy
Ochotnicza Straż Pożarna w Dzierżążnie
Mikołaj Krause
Mirosław Plichta – „LAMEL”

Wyróżnienia

Edmund Lewańczyk
Koło Gospodyń Wiejskich w Koloni
Marzena Kalkowska
Sołectwo Mezowo
Bogdan Gruba
Zespół Sarcast
Maria Chojnacka
Anna Wołczecka
Sebastian Dowbusz

2015

Sport
Krzysztof Niklas
Robert Wroński
Bartłomiej Pryczkowski
Arkadiusz Blok

Pomagają innym
Iwona i Bogdan Górscy – Przedsiębiorstwo Budowlane „Górski” Sp z o.o.

Kultura
Regina Olszewska

Przedsiębiorczość
Tomasz i Wojciech Grzenkowiczowie – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „WOD-KAN-GRZENKOWICZ” Sp. z o.o.

Promocja
Leon Brylowski

Nagroda specjalna
Regina Trapkowska
Roman Tuszyński

Wyróżnienia

Kultura
Bronisław Brylowski
Mieczysław Kilarski
Marek Serkowski
Jolanta Maria Czerwińska

Pomagają innym
Arkadiusz Rybakowski
Irena Zarach

Przedsiębiorczość
Usługowy Zakład Elektryczny Andrzej Richert
Zakład Produkcyjno-Handlowy „Juleks” z Kiełpina

Promocja
Dariusz Dolatowski
Tadeusz Rek

Sport
Jakub Skierka
Arkadiusz Zalewski

2016

Sport
Diana Malotka-Trzebiatowska

Pomagają innym
ks. dr Arkadiusz Okroj

Kultura
Wioletta Stoltmann
Małgorzata Kuchtyk
Piotr Smoliński

Przedsiębiorczość
Czesław Jarzębiński – właściciel firmy „CZECHTRANS”

Promocja
Mirosława i Jan Kazanowie

Wyróżnienia

Damroka Kwidzińska
Amatorska Grupa Artystyczna „RUBIKON”
Krystyna Kliszewska
Zdzisław Kwidziński
Fundacja Pomorskie Centrum Pomocy Alkoholikom i Ich Rodzinom
Piotr Olszewski
„WIBO” Sp. z o.o.
Artur Socha
Krzysztof Król
Tadeusz Moryń
Nagroda specjalna
Mieczysław Struk
Ryszard Świlski
Stanisław Lamczyk
Bogdan Górski
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby” w Kartuzach

2017

Sport
Szymon Sajnok
Arkadiusz Zalewski
Jakub Skierka

Pomagają innym
Krystyna Herzberg

Kultura
Kazimierz Formela

Przedsiębiorczość
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe i Handlowe „ELUS” sp. jawna (Kazimierz Hinc, Leszek Kuźma)

Promocja
Ryszard Mielewczyk
Stanisława i Marek Neubauerowie

Wyróżnienia

Lech Brillowski („Newsda” Sp. z o.o.)
Jan Plichta („Invest Metal”)   
Tadeusz Zawada
Nieformalna Grupa Rowerowa „Kaszuby” (Natalia Bobrowska, Robert Lewandowski)
Druh Edmund Kierznikowicz
Marek Ulanowski
Wacław Piepiórka
Druh Kazimierz Trepczyk
Jan Kamiński
Ks. Bogdan Myszk
Nagrody specjalne
Muzeum Kaszubskie im. F. Tredera w Kartuzach
Komenda Hufca ZHP Kartuzy



skra2017 (1)
skra2017 (2)
skra2017 (3)
KARTËSKÔ SKRA - historia Nagrody Burmistrza Kartuz
skra2017 (4)
skra2017 (5)
skra2017 (6)
skra2017 (7)
skra2017 (8)
skra2017 (9)
skra2017 (10)
skra2017 (11)
skra2017 (12)
skra2017 (13)
skra2017 (14)
skra2017 (15)
skra2017 (16)
skra2017 (17)
skra2017 (18)
skra2017 (19)
skra2017 (20)
skra2017 (21)
skra2017 (22)
skra2017 (23)
skra2017 (24)
skra2017 (25)
skra2017 (26)
skra2017 (27)
skra2017 (28)
skra2017 (29)
skra2017 (30)
skra2017 (31)
skra2017 (32)
skra2017 (33)
skra2017 (34)
skra2017 (35)
skra2017 (36)
skra2017 (37)
skra2017 (38)
skra2017 (39)
skra2017 (40)
skra2017 (41)
skra2017 (42)
skra2017 (43)
skra2017 (44)
skra2017 (45)
skra2017 (46)
skra2017 (47)
skra2017 (48)
skra2017 (49)
skra2017 (50)
skra2017 (51)
skra2017 (52)
skra2017 (53)
skra2017 (54)
skra2017 (55)
skra2017 (56)
skra2017 (57)
skra2017 (58)
skra2017 (59)
W podziękowaniu Jackowi Wrońskiemu
skra2017 (60)
skra2017 (61)
skra2017 (62)
skra2017 (63)
skra2017 (64)
skra2017 (65)
skra2017 (66)
skra2017 (67)
skra2017 (68)
skra2017 (69)
skra2017 (70)
skra2017 (71)

Powyżej: zdjęcia z gali wręczenia nagród w 2017 roku.


KARTËSKÔ SKRA 2017 - Nagrody Burmistrza Kartuz
W podziękowaniu Jackowi Wrońskiemu

Powyżej: film promujący nagrodę nagrany w 2017 roku.