Projekty współfinansowane ze środków krajowych

Dzisiaj w czasie sesji Rady Miejskiej w Kartuzach burmistrz Kartuz zaprezentował wizualizacje dwóch wariantów przebudowy skrzyżowania ulic Gdańskiej oraz Kościerskiej w Stolicy Kaszub, które to skrzyżowanie przecina linia kolejowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Gmina Kartuzy właśnie pozyskała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki na modernizację obiektów sportowych. Na nowo zbudowane będą trzy boiska wielofunkcyjne – jedno w Dzierżążnie i dwa w Kartuzach.

Brak windy to chyba do tej pory największa z barier architektonicznych Urzędu Miejskiego w Kartuzach. Od dzisiaj czynna jest już winda, którą dojedziemy z zewnątrz budynku do 3 piętra.

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach zamontowano profesjonalny system sygnalizacji włamania i napadu wraz z telewizją dozorową. Przedsięwzięcie kosztowało 246 tys. zł. Okrągłe 100 tys. to kwota uzyskanego przez Muzeum dofinansowania z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gmina Kartuzy dołożyła 90 tys. zł. Teraz włamanie do placówki, gdzie przechowywane są bezcenne eksponaty związane z kulturą kaszubską i nie tylko, jest teoretycznie i praktycznie niemożliwe. Jakość zabezpieczenia Muzeum najlepiej obrazuje fakt, że system spełnia wymogi stawiane przez Luwr dla ubiegających się o wypożyczenie... Mona Lisy Leonarda da Vinci!

''Małą obwodnicą'' nazywane jest potocznie połączenie ulicy Chmieleńskiej z ulicą Zamkową. Droga wybudowana została z płyt Yombo w latach 80-tych jako tymczasowe rozwiązanie problemu komunikacji podczas budowy kanalizacji w obrębie ulic Zamkowa i Jeziorna. 

W Kartuzach powstanie pierwszy certyfikowany obiekt lekkoatletyczny. To będzie jedyny taki obiekt sportowy w powiecie kartuskim.

W obecności Dariusza Drelicha, Wojewody Pomorskiego oraz innych ważnych gości, w tym posłów i senatorów RP, została dziś otwarta "Mała obwodnica" Kartuz.