Projekty współfinansowane przez Unię Europejską


Zakończyła się już budowa bezpłatnego parkingu przy ul. Wzgórze Wolności w Stolicy Kaszub. Pomieści on o wiele więcej samochodów niż poprzednio, zyskał też nową jakość - zużytą nawierzchnię zastąpiła nowa. Obok parkingu powstał, jak w innych miejscach Kartuz w ostatnich miesiącach, nowy ciąg pieszo-rowerowy.

Miłośnicy jazdy na deskorolce bądź rowerze typu BMX itp., w większości młodzież z Kartuz oraz okolicznych miejscowości,  wczoraj (w czwartek) zdecydowali, jakie będzie spełniał funkcje i jak będzie wyglądał kartuski skatepark. Projektanci mieli co robić - skrupulatnie zapisywali uwagi uczestników dyskusji.

25 kwietnia o godzinie 17:00 wraz z mieszkańcami posadzą lipy i upamiętnią osoby związane z najstarszą historią Kartuz, następnie obsadzą kwiatami teren przy Kolegiacie Kartuskiej. Stworzą tym sposobem Park „Zasłużonym dla Kartuz” – to dzięki Kartuskim Inicjatywom Mieszkańców, będących częścią Gminnego Programu Rewitalizacji Kartuz.

Osiem ofert wpłynęło do Kartuskich Inicjatyw Mieszkańców w ich II edycji. Do realizacji wybrano dwie z nich.

Przypominamy, że w pierwszym kwartale 2017 roku Burmistrz Kartuz podpisał umowę na przebudowę parkingu przy ul. Wzgórze Wolności w Kartuzach oraz budowę ścieżek rowerowych na obszarze miasta. Obie inwestycja są właśnie realizowane. Wykonawcą prac jest wybrana w drodze dwóch przetargów firma budowlano-drogowa MTM SA. Wartość obu inwestycji to łącznie ponad 4,5 miliona zł.

Gmina Kartuzy w minionym tygodniu nieodpłatnie przejęła na własność od Polskich Kolei Państwowych budynek dawnej kartuskiej rampy kolejowej oraz dotąd dzierżawiony teren, na którym znajduje się płatny parking dla samochodów osobowych (obecnie czasowo użytkowany jako miejsce odjazdu autobusów) przy dworcu PKP.

Kartuska Biblioteka już w maju rozpocznie przeprowadzkę z „Kaszubskiego Dworu” do swojej nowej siedziby na piętrze budynku dworca kolejowego. Jego otwarcie jest planowane na drugą połowę czerwca. Książnica zupełnie odmieni swoje oblicze – będzie przestrzenią przede wszystkim dla czytelników. Większość księgozbioru zostanie zmagazynowana w osobnych pomieszczeniach.


Na Rynku i ul. Dworcowej w Kartuzach trwają jeszcze prace związane z II etapem Rewitalizacji. Na dobre ruszyła już przebudowa deptaku związana z etapem III, obecnie zdejmowana jest też nawierzchnia na tej części kartuskiego Rynku, która nie została jeszcze zmodernizowana. Zapraszamy do oglądania zdjęć z przebiegu inwestycji.

Przypominamy, że w Kartuzach przy ul. Wzgórze Wolności trwają prace związane z budową nowego bezpłatnego parkingu miejskiego. Wkrótce pomieści on o wiele więcej samochodów niż poprzednio i zyska nową jakość - zużytą nawierzchnię zastępuje nowa. Obok parkingu zaczął powstawać, jak w innych miejscach Kartuz w ostatnich miesiącach, nowy ciąg pieszo-rowerowy (więcej na ten temat, także tytułem przypomnienia, jutro w osobnym artykule). Zdjęcia, które przedstawiamy, wykonaliśmy wczoraj (28 marca 2018 roku, galeria 1),  2 lutego 2018 (galeria 2), 20 listopada 2017 (zob. galeria 3) oraz 7 listopada 2017 (album 4). Więcej informacji na temat budowy parkingu w tym artykule (wejdź).

Przypominamy, że Gmina Kartuzy w sierpniu 2017 r. podpisała umowę z wykonawcą inwestycji rozbudowy, nadbudowy, przebudowy i termomodernizacji budynku Zespołu Szkół w Kiełpinie. Przetarg na to zadanie wygrała firma BUDREM-RYBAK Sp. z o.o. z Luzina. Umowa opiewa na kwotę 4 mln 373 tys. 507 zł i 58 gr brutto. Trwa realizacja tego zadania, co widać na załączonych fotografiach.

Biuro Rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Kartuzach jako organizator Kartuskich Inicjatyw Mieszkańców – 2018, ogłasza nabór propozycji przedsięwzięć nawiązujących/ będących uzupełnieniem do Kompleksowej Rewitalizacji Centrum Kartuz.

Niniejszym uprzejmie informujemy o tymczasowej zmianie organizacji ruchu na ul. Dworcowej w Kartuzach oraz związanymi z tym utrudnieniami, za które serdecznie przepraszamy.

Podkategorie