Gmina Kartuzy z ponad 76 mln zł dotacji z funduszu Unii Europejskiej zajęła wysoką 87. pozycję w rankingu samorządów pod względem wysokości unijnego wsparcia w 2016 roku.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, niemal wszystkie gminy w Polsce (2238 samorządów) korzystają z unijnych dofinansowań, lecz na różnym poziomie ich wysokości. Łączna wartość wsparcia dla polskich gmin oraz miast na prawach powiatu udzielanego przez Unię Europejską wyniosła w 2016 roku blisko 46 mld zł.

Jak czytamy na stronie internetowej samorząd.pap.pl (wejdź, aby zobaczyć), w pięciu miastach kwota umów z dofinansowaniem z UE przekroczyła w 2016 roku miliard złotych. Tak było w Warszawie (5,8 mld zł), Raciborzu (1,4 mld zł), Łodzi (1,1 mld zł) oraz Poznaniu (1 mld zł).

Gmina Kartuzy w zestawieniu wyprzedziła pozostałe gminy powiatu kartuskiego. Pełny ranking jest dostępny tutaj (wejdź).

W rankingu GUS-u wzięto pod uwagę fundusze ze środków Unii Europejskiej na lata 2014-2020 dostępne w ramach programów regionalnych oraz PO Infrastruktura i Środowisko. Nie uwzględniono kwot dofinansowań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) i PO RYBY.