Rozpoczęła się długo wyczekiwana realizacja inwestycji budowy drogi gminnej relacji Łapalice – Prokowo. Plac budowy został już przekazany firmie, która wygrała przetarg na to zadanie, objęte dofinansowaniem w kwocie blisko 2,5 mln zł. Rozpoczęły się już prace ziemne.

Przedmiotem kolejnej inwestycji Gminy Kartuzy na terenie sołectw jest realizacja zadania polegającego na budowie drogi gminnej relacji Łapalice – Prokowo, stanowiącej połączenie drogi wojewódzkiej nr 211 z drogą powiatową nr 1907G. To tzw. ulica Marcina.


Przetarg na tę inwestycję (do rywalizacji o prawo jej przeprowadzenia stanęły 4 podmioty) wygrało konsorcjum firm Kruszywo sp. z o.o. z Lini (lider) oraz Bituminium sp. z o.o., także z Lini (partner).


Budowa drogi pochłonie kwotę 3 mln 578 tys. 810 zł i 46 gr brutto. Okres gwarancji na wykonane prace wynosi 60 miesięcy.


Inwestycja została objęta dofinansowaniem w kwocie 2 mln 411 tys. 516 zł z krajowych środków publicznych oraz środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020).


W ramach przedsięwzięcia zostanie m.in. poszerzony pas drogowy. Wzdłuż trasy (jej długość wynosi 2,21 km) powstanie też ciąg pieszo-rowerowy. Jezdnię pokryje oczywiście nowa warstwa asfaltu.


Jezdnia łącząca Łapalice z Prokowem dzięki odpowiednim parametrom technicznym będzie stanowiła realną alternatywną drogę umożliwiającą ominięcie Kartuz. Informacja o jej przebudowie to dobra wiadomość dla mieszkańców Prokowa, Mirachowa, Staniszewa oraz Sianowa, udających się w kierunku Sierakowic, Lęborka czy Bytowa.


Warto wspomnieć, że ciąg pieszo-rowerowy na wspomnianej trasie będzie stanowił cześć planowanych tras rowerowych, które powstaną na terenie Gminy Kartuzy w ramach partnerskiego projektu pn. Kaszubska Trasa Rowerowa.


Jednocześnie przepraszamy szczególnie zainteresowanych inwestycją przebudowy drogi Łapalice – Prokowo za tak długi czas oczekiwania na rozpoczęcie realizacji zadania.


Projekt jest realizowany w formule „zaprojektuj-wybuduj”, gdyż Gmina Kartuzy, chcąc uzyskać dofinansowanie na realizację tej inwestycji, nie miała już czasu na opracowanie dokumentacji i uzyskanie pozwolenia przed złożeniem wniosku o dofinansowanie (było to w kwietniu 2016 r.).


Dopiero po pozytywnej informacji o uzyskaniu dofinansowania i podpisaniu umowy na wsparcie realizacji projektu, we wrześniu 2016 r., możliwe było wyłonienie wykonawcy, który był odpowiedzialny za przygotowania dokumentacji technicznej i środowiskowej, uzyskanie pozwoleń i decyzji oraz wreszcie za wybudowanie nowej drogi, co nastąpi już wkrótce.


Inwestycja powinna zostać zrealizowana do końca września 2018 r.


Wkrótce opublikujemy komunikaty dotyczące realizacji zadania, poinformujemy również Państwa o szczegółach dotyczących utrudnień w ruchu na poszczególnych odcinkach przebudowywanej drogi.

marcina lapal prokowo (1)
marcina lapal prokowo (2)
marcina lapal prokowo (3)
marcina lapal prokowo (4)
marcina lapal prokowo (5)
marcina lapal prokowo (6)
marcina lapal prokowo (8)
marcina lapal prokowo (9)
marcina lapal prokowo (7)
marcina lapal prokowo (10)
marcina lapal prokowo (11)
marcina lapal prokowo (12)
marcina lapal prokowo (13)
marcina lapal prokowo (14)
marcina lapal prokowo (15)
marcina lapal prokowo (16)
marcina lapal prokowo (17)
marcina lapal prokowo (18)
marcina lapal prokowo (19)
marcina lapal prokowo (20)
marcina lapal prokowo (21)
marcina lapal prokowo (22)
marcina lapal prokowo (23)
marcina lapal prokowo (24)
marcina lapal prokowo (25)
marcina lapal prokowo (26)
marcina lapal prokowo (27)
marcina lapal prokowo (28)
marcina lapal prokowo (29)