Już w najbliższy wtorek, 14 listopada o godzinie 10.30, w strefie medialnej w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amber Expo odbędzie się podpisanie umowy o dofinansowanie projektu Budowa Systemu Roweru Metropolitalnego OMG-G-S. Wydarzenie będzie towarzyszyło Kongresowi Start Metropolia odbywającemu się w dniach 13-15 listopada 2017. Województwo pomorskie dofinansuje projekt kwotą 17 milionów 218 tys. 259 zł, co stanowi 85% jego kosztów. Oznacza to, że wprowadzenie Systemu Roweru Metropolitalnego jest bliżej niż kiedykolwiek się wydawało.

Projekt zakłada budowę systemu opartego o flotę rowerów publicznych wraz z niezbędnym zapleczem technicznym i teleinformatycznym. Na obszarze 14 gmin Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot znajdzie się blisko 3900 rowerów 4 generacji wyposażonych w moduły GPS i elektrozamek.

Rower metropolitalny ma zwiększyć dostępność węzłów integracyjnych, umożliwiając szybszą i bardziej komfortową przesiadkę na inny środek transportu zbiorowego (np. pociąg, autobus, trolejbus czy tramwaj). Realizacja projektu ma się przyczynić do zwiększenia mobilności podróżnych i stworzenia atrakcyjnej alternatywy wobec środków komunikacji samochodowej. Zastosowanie w projekcie najnowocześniejszych systemów teleinformatycznych ma pozwolić na integrację systemu rowerowego z biletem metropolitalnym.

Na obecną chwilę można zaobserwować ogromne zainteresowanie ze strony oferentów. Prowadzony Dialog Techniczny pozwolił zapoznać się z ofertami operatorów z całej Europy. Aktualnie odbywają się ostatnie spotkania, w trakcie których operatorzy przedstawiają różnego rodzaju rozwiązania związane z funkcjonowaniem roweru miejskiego.

Kolejnym ważnym krokiem w projekcie Systemu Roweru Metropolitalnego będzie ogłoszenie przetargu. Obecnie trwają zaawansowane prace nad dokumentacją przetargową.

Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz:

Szanowni Państwo!

Cieszę się, że w imieniu mieszkańców Gminy Kartuzy mogłem, wraz z 13 innymi pomorskimi samorządowcami, podpisać w kwietniu br. umowę na powstanie Systemu Roweru Metropolitalnego. Gmina Kartuzy dzięki temu projektowi będzie miejscem jeszcze bardziej atrakcyjnym dla kierowców jednośladów.

Punkty wypożyczania Roweru Metropolitalnego w  Kartuzach będą się znajdowały w miejscach o lokalizacjach jak najdogodniejszych dla mieszkańców różnych obszarów miasta. Powstaną one na Os. Wybickiego, na właśnie budowanym nowym parkingu przy ul. Wzgórze Wolności oraz przy także aktualnie powstającym nowym dworcu kolejowym.

W gminie Kartuzy trwa już realizacja innej inwestycji związanej z aktywną turystyką, która będzie się doskonale łączyć z Systemem Roweru Metropolitalnego. Budujemy sieć ścieżek rowerowych za blisko 3,5 mln zł!

Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w projekt Systemu Roweru Metropolitalnego, pracowali bądź pracują nad jego realizacją. Kartuz, będących stolicą Kaszub, nie mogło zabraknąć w tej ważnej dla Pomorza inicjatywie. Dziękuję!