Burmistrz Kartuz zachęca mieszkańców gminy Kartuzy do zapoznania się z programami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącymi Ochrony Atmosfery.
 1. eVAN - dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu dostawczego (N1)

  Cel programu: Uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu zużycia energii i paliw w transporcie poprzez wsparcie zakupu pojazdów dostawczych wykorzystujących do napędu wyłącznie energię elektryczną.

  Nabór: 26.06.2020– 31.07.2020

  Budżet: 70 000 000 zł

  Dofinansowanie: dotacja

  Intensywność: do 30% nie więcej niż 70 000 zł (pojazd), do 50 % nie więcej niż 5 000 zł (punkt ładowania)

  Beneficjent: przedsiębiorcy

  Sposób składania wniosków: elektronicznie przez GWD (generator wniosków o dofinansowanie)

  Kontakt w sprawie programu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 2. Koliber – taxi dobre dla klimatu – pilotaż

  Cel programu: Uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu zużycia energii i paliw w transporcie – zeroemisyjnym przewozie osób.

  Program przewiduje możliwość dofinansowania przedsięwzięć zmierzających do wsparcia zeroemisyjnego przewozu osób polegających na: 
  -> zakupie/leasingu nowych pojazdów elektrycznych wykorzystujących do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania,
  -> zakupie i montażu punktu ładowania o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

  Przez „nowy pojazd elektryczny” należy rozumieć pojazd kategorii M1, o którym mowa w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, z późn. zm.), który jest fabrycznie nowy i który nie był przed zakupem/leasingiem zarejestrowany.

  Nabór: 26.06.2020 – 31.07.2020r.

  Budżet: 40 000 000 (25 mln + 15 mln)

  Dofinansowanie: dotacja i pożyczka 

  Intensywność:
  -> dotacja do 20% nie więcej niż 25 000 zł (przedsięwzięcie)
  -> pożyczka uzupełniająca do 100% (stale oprocentowanie 2%, do 3 lat)

  Beneficjenci: przedsiębiorcy (MŚP) 

  Sposób składania wniosków: elektronicznie przez GWD

  Kontakt w sprawie programu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 3. Zielony samochód - dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu osobowego (M1)

  Cel programu: Uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć służących obniżeniu zużycia energii i paliw w transporcie – poprzez wsparcie zakupu pojazdów o napędzie wyłącznie elektrycznym wykorzystywanych do celów prywatnych. 
  Program przewiduje możliwość dofinansowania przedsięwzięć polegających na zakupie nowych pojazdów kategorii M1, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, z późn. zm.), wykorzystujących do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania.
  Przez nowy pojazd należy rozumieć pojazd fabrycznie nowy, który nie był przed zakupem zarejestrowany.


  Nabór: 26.06.2020-31.07.2020

  Budżet: 37 500 000 zł

  Dofinansowanie: dotacja

  Intensywność: do 15% nie więcej niż 18 750 zł

  Beneficjenci: osoby fizyczne

  Koszty kwalifikowalne: zakup pojazdu elektrycznego

  Sposób składania wniosków: elektronicznie przez GWD

  Kontakt w sprawie programu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.