Cartusia SkiArena Nordic, jedyne takie miejsce na Pomorzu, stworzone 3 lata temu na Bilowie przez Janusza Meissnera, stała się dzisiaj miejscem rywalizacji w XLVI Igrzyskach Dzieci oraz XIX Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Narciarstwie Biegowym Dziewcząt i Chłopców.

Po wielu latach przerwy w województwie pomorskim zostały przeprowadzone finały wojewódzkie Igrzysk Dzieci (SP do 6 klasy) oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej (7 kl. SP oraz 2 i 3 kl. Gim.) w narciarstwie biegowym.

Zawody zostały przeprowadzone na obiekcie Cartusia SkiArena Nordic w Kartuzach, na Bilowie. Igrzyska mogły się odbyć dzięki zaangażowaniu działaczy i sympatyków sekcji narciarskiej Klubu, którzy mimo niekorzystnym warunków atmosferycznych zdołali przygotować trasy biegowe.

Współorganizatorem Igrzysk był WSZS w Gdańsku reprezentowany przez wiceprzewodniczącego, Pana Zbigniewa Gajewskiego. Cartusię reprezentował jej Prezes, Andrzej Formela. Gościem był Burmistrz  Kartuz, Mieczysław Grzegorz Gołuński.

Do Igrzysk zgłosiło się kilkudziesięciu narciarzy z Kartuz, Człuchowa, Szopy, Żukowa, Bytowa oraz Gdyni. Ostatecznie zawody ukończyło 27 zawodników.

Rywalizacja była przeprowadzona w czterech kategoriach w stylu dowolnym.