Drugie spotkanie Burmistrza Kartuz z Internautami odbyło się w miniony czwartek, 15 lutego, w godzinach od 9:00 do 21:00. Jak zawsze na Facebooku, na profilu pn. Kartuzy Stolica Kaszub. Kolejna okazja do zadania pytania bądź podzielenia się swoją opinią w kwestii związanej z tematem rozmowy już 15 marca. Odpowiedź nadejdzie jak zawsze nie później niż w ciągu trzech dni.

Temat spotkania: Gmina Kartuzy za 5, 10, 20 lat. Perspektywy i kierunki rozwoju.

Rozwinięcie tematu spotkania: Co jest Państwa zdaniem przyszłością gminy Kartuzy? Jakie działania powinniśmy jeszcze podjąć (w tym zwłaszcza ja, jako włodarz gminy), aby Stolica Kaszub i pozostałe miejscowości położone na terenie gminy Kartuzy za 5, 10, 20 lat były miejscami jeszcze bardziej przyjaznymi mieszkańcom oraz turystom?Zapis rozmowy z internautami, 15-17 lutego 2018 r.

(pisownia pytań internautów oryginalna)


Alicja Labuda

Pytanie dotyczace OZE: jak rozwiazala sie sprawa OZE, ostateczne rozstrzygniecie planowane bylo na IV kwartal 2017 roku, od czerwca nie ma zadnych Informacji ogolnych, ani skierowanych do osob,ktore staraly sie o dofinansowanie.|

Szanowna Pani,

serdecznie dziękuję za kontakt. Obecnie w tej sprawie Gmina Kartuzy jest po pozytywnej weryfikacji formalnej, także w trakcie uzupełniania wniosku na etapie oceny merytorycznej. Nie wiemy, jaki jest przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu, do którego przystąpiliśmy w porozumieniu z gminami Sierakowice oraz Sulęczyno. Decyduje o tym instytucja zarządzająca funduszami, którą nie jest Gmina Kartuzy, a Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Czekamy!

Z poważaniem Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.


Alicja Labuda

Pytanie dotyczace modernizacji drogi relacji Łapalice-Prokowo: kiedy nastapia dlugo oczekiwane prace?

Szanowna Pani,

dziękuję za wiadomość. Prace powinny się rozpocząć już w marcu 2018 roku. Termin ich zakończenia jest przewidywany w maju. Inwestycja będzie realizowana przy dotacji z PROW na poziomie 2,5 mln zł w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Stąd też, mimo że wykonawca już dawno został wybrany, najpierw nastąpiło opracowanie dokumentacji technicznej. Niebawem wykonawca uzyska zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Wówczas dopiero może rozpocząć roboty budowlane. Na obecnym etapie nie ma obaw, że wykonawca nie zdąży wykonać zaplanowanej modernizacji w umownym terminie.

Z poważaniem Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.


Katarzyna Mayer

Dzień dobry. Zwracam się z zapytaniem dot. drogi prowadzącej z Grzybna do kąpieliska gminnego w miejscowości Ucisk. Czy jest planowane w najbliższych latach utwardzenie w/w drogi? W obecnej chwili droga ta jest w opłakanym stanie (dziura na dziurze). Pozdrawiam


Szanowna Pani,

bardzo dziękuję za wiadomość w tej sprawie. Droga, o której Pani wspomina, jest traktem leśnym. Każdego roku tuż przed sezonem utwardzamy jego korpus, wysypując tam kruszywo w taki sposób, aby droga była lepiej przejezdna. Tak też się stanie na wiosnę 2018 roku. Inwestycji utwardzenia tej drogi np. płytami YOMB, w obliczu innych pilniejszych licznych wyzwań w tym zakresie, na dzień dzisiejszy nie mamy w planach.

W tym roku Gmina Kartuzy przeznaczy znacznie więcej pieniędzy niż w roku 2017 na naprawy dróg po okresie zimowym. To z uwagi na znaczne pogorszenie jakości nawierzchni i poboczy spowodowane ubiegłorocznymi jesiennymi opadami, bardzo licznymi. Mamy bardzo dużo zgłoszeń dotyczących konieczności remontów dróg od mieszkańców. Z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, które mamy obecnie, generalnie do napraw możemy przystąpić dopiero wczesną wiosną.

Z poważaniem Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.


Goska Reglińska

super rozwiązaniem problemu zanieczyszczeń miasta Kartuzy przez czworonogi,byłby specjalnie ku temu przeznaczony ,ogrodzony teren-psi teren-zielony i z miejscem na potrzeby fizjologiczne .Serdecznie Pozdrawiam i dobra inicjatywa Panie Burmistrzu!


Szanowna Pani,

dziękuję za wiadomość. Myślę, że to dobry pomysł, jednak podstawą w tym zakresie jest dobre wychowanie właścicieli psów. W kartuskich parkach znajdują się pojemniki na woreczki na psie odchody, korzysta z nich coraz więcej osób. Oczywiście rozważymy Pani propozycję. Uprzednio skierujemy zapytanie do Sanepidu, jakie są uwarunkowania dla tego typu przestrzeni.

Pozostanie również do rozważenia kwestia znalezienia odpowiedniego terenu, w lokalizacji dogodnej dla miłośników czworonogów, lecz jednocześnie nieuciążliwej dla pozostałych mieszkańców. Gdzie dokładnie wg Pani takie miejsce powinno się znaleźć?

Z poważaniem Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.


Sebastian Budowlaniec

Serdecznie Witam Pana Burmistrza! Na początku chciałem podziękować za bardzo sprawne zarządzanie gminą Kartuzy. Efekty widać na każdym kroku. Moje pytanie jest następujące: Czy przebudowa kanalizacji w mieście Kartuzy będzie realizowane tak jak było zapowiedziane? tj, cyt. kartuzy.info : "W ramach pierwszego z zadań powstaną odcinki nowej kanalizacji deszczowej i ogólnospływowej, a stare zostaną przebudowane. Projekt zakłada budowę kanalizacji na ulicach - Bursztynowej, Mściwoja II, Sędzickiego, Przy Rzeźni, Bielińskiego i 3 Maja. Powstaną też nowa przepompownia oraz trzy zbiorniki retencyjne - przy parkingu na skrzyżowaniu ulic Zamkowej i Sędzickiego, przy ul. Klasztornej oraz przy ul. Jeziornej. W tych miejscach również wybudowana zostanie kanalizacja deszczowa."


Szanowny Panie,

dziękuję za wiadomość i miłe słowa. W kwestii przebudowy kanalizacji nic się nie zmieniło, inwestycja tak właśnie będzie realizowana. Zakres prac się zgadza, zaś ich harmonogram będzie ustalany w taki sposób, aby nie spowodować większych utrudnień dla mieszkańców.

Z poważaniem Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.


Paweł Klinkosz

Ja się podepnę pod pytanko;

Czy ulica zamkowa będzie kiedyś wyglądała normalnie?

Tzn. nie będzie wymagała od kierowcy swego rodzaju supergigantu w slalomie wymijania studzienek kanalizacyjnych...


Szanowny Panie,

dziękuję za wiadomość. Droga, o której Pan pisze, jest drogą wojewódzką. Zarządza nią Zarząd Dróg Wojewódzkich, nie Gmina Kartuzy. Na ul. Zamkowej planowany jest remont. Jeśli Pan pozwoli, w poniedziałek dokładnie Panu napiszę, jaki będzie zakres remontu na Zamkowej i kiedy mniej więcej nastąpi modernizacja drogi.

Z poważaniem Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.


Danuta Danuta

witam serdecznie,moje spostrzeżenie jest następujące,miasto pięknieje z dnia na dzień ,co bardzo cieszy,Gaj zmodernizowany i pięknie oświetlony,a czy dałoby się jakoś zagospodarować łąkę po przeciwnej stronie Gaju(tą przy tzw,,ostatniej drodze,,-ul.PCK,są tam coprawda 3 ławeczki ale nic poza tym,a może by jakieś bezpieczne zejście nad brzeg jeziora,jakie może stoliczki betonowe oczywiście(żeby komu nie przyszło do głowy wynieść taki stoliczek)byłoby miło posiedzieć Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów


Kasia Zaworska

Z tego co wiem projekt ścieżki po drugiej stronie jeziora (na przeciw gaju) jest w trakcie opracowania https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/f4c/1/16/1f642.png


Szanowna Pani,

pięknie dziękuję za kontakt i miłe dla mnie słowa. Wokół Jeziora Klasztornego Małego, jak zauważyła Pani Kasia, wkrótce powstanie promenada z miejscami do odpoczynku. Akwen będzie można obejść wokół. Trwają prace projektowe, dokumentacja wraz z pozwoleniem na budowę zostanie uzyskana przez Gminę Kartuzy już w kwietniu 2018 roku. Rozpoczęcie prac planujemy jeszcze w tym roku.

Przy okazji chciałbym podziękować właścicielom działek położonych nad Jeziorem Klasztornym Małym, którzy zgodzili się na zajęcia części ich gruntów przez Gminę. Dzięki temu promenada już w 2019 roku będzie służyła wszystkim mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym Kartuzy.

Z poważaniem Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.


Basia Winczewska

Witam, mam pytanie odnośnie ul. Kwiatowej w Kartuzach, czy zostanie ona utwardzona? Obecnie część ulicy jest wyłożona płytami yomb, które poprzez ich wielokrotne ściąganie (ze względu na awarię sieci wodociągowej płyty kilka razy w roku były demontowane) są w złym stanie. Czy ścieżka rowerowa od wysokości parkingu przy Wzgórze Wolności będzie połączona ze ścieżką rowerową na wysokości jeziora Mielonko?


Szanowna Pani,

dziękuję za kontakt. Docelowo na ulicy Kwiatowej ma się pojawić asfalt, lecz w tym momencie trudno powiedzieć, kiedy dokładnie może to nastąpić. Ułożenie od nowa nawierzchni z nowych płyt YOMB mija się więc z celem, zwłaszcza że - jak słusznie Pani zauważyła - dochodzi tam do częstych awarii. Proszę pamiętać, że wiele ulic czeka na jakiekolwiek utwardzenie, zwłaszcza na terenach wiejskich.

Jeśli chodzi o zapytanie dotyczące ścieżek rowerowych, oczywiście, będą one połączone. Przedsięwzięcie, które obecnie realizujemy, zakłada stworzenie jeszcze w tym roku ciągu rowerowego na obszarze miasta i poza nim.

Z poważaniem Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.


Justyna Zielonka

Jako mieszkanka Brodnicy Górnej zwracam się do Pana z pytaniem czy i kiedy zostanie zostanie zrobiony chodnik z Brodnicy Górnej /PRAKTYCZNIE OD GRANICY /Maks w kierunku wioski. Mieszkańcy, w tym dzieci i młodzież szkolna idąc na przystanek autobusowy bądź w kierunku wioski np do sklepu idą a w oczach mają śmierć. Był już tu jeden wypadek smiertelny/koło wjazdu na wulkanizacje/i teraz albo czekać na kolejne nieszczęście, albo siedzieć w domu bądź dalej jeździć samochodem. Rowerem też strach jeździć. Dzieci z przystanku odbieramy bo strach puszczać je same. Mimo ograniczenia prędkości samochody pędzą jak szalone. Najczęściej są to ciężarówki z żółtą buda i czerwoną przyczepą i takie w. Szarych kolorach z obrazkiem słonia. Mamy piękną Złotą Górę - tylko jak do niej dojść? Muszę wsiąść w samochód, zostawic na parkingu obok sklepu i dopiero spacerkiem na Złotą Górę. Trochę szkoda, że gmina nie myśli tu o chodniku. Może wystarczyłoby pobocze - ale takie utwardzone, a nie tylko 2razy w roku skoszona trawa? Jest to droga wojewódzka i naprawdę spory ruch. Uwierzy Pan, Panie Burmistrzu, że nam mieszkańcom bardzo ułatwiłoby to życie. W końcu byłoby bezpiecznie.

2pytanie - czy jest możliwość, aby na przystanku PKS. Zamontować lampę uliczna? Młodzież dojedzajaca do szkół w. Kartuzach często wyjeżdżają i wracają za ciemnego - byłoby bezpieczniej.

3pytanie. Trzymam kciuki, żeby hala sportowa w końcu powstała. Wiemy, że są plany i pozwolenia, lecz nieuwierzymy dopóki nie zobaczymy. Trzymamy kciuki.


Szanowna Pani,

dziękuję za głos w dyskusji i pytanie. Droga, o której Pani wspomina, jest drogą wojewódzką, zarządza nią Zarząd Dróg Wojewódzkich, nie Gmina Kartuzy. W sytuacji gdy zarządca drogi przystąpi do jej modernizacji, Gmina Kartuzy będzie partycypowała w kosztach wykonania chodnika, ponieważ zależy nam na bezpieczeństwie naszych mieszkańców. Tak też się dzieje przy realizacji inwestycji na drogach powiatowych przez Powiat Kartuski – Gmina Kartuzy ponosi część kosztów.

Co do pytania drugiego, sprawdzimy, czy oświetlenie w tym miejscu jest konieczne. Jeśli rzeczywiście, przyjmuję Pani wiadomość jako wniosek do realizacji.

Wnioski dotyczące oświetlenia złożone w tym roku mają szansę doczekać się realizacji w latach 2019-2020. Tak wiele jest potrzeb. Obecnie realizujemy wnioski z lat 2015-2016. Opóźnienie jest spowodowane skutkami nawałnicy, jaka miała miejsce u nas latem. Zniszczonych zostało wiele trakcji energetycznych.

Zapewniam też, że sala gimnastyczna w Brodnicy Górnej powstanie, ponieważ jest potrzebna. Obecnie znajdujemy się w fazie projektowania. Inwestycja przebiegnie dwuetapowo. Najpierw wybudujemy łącznik, w którym pomieszczą się dodatkowe sale lekcyjne. Następnie połączymy za jego pomocą halę ze szkołą. Hala powstanie więc w drugiej kolejności. Jednakże rozpoczęcie robót najprawdopodobniej nie będzie możliwe jeszcze w tym roku.

Z poważaniem Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.


Robert Lewandowski

Dzień dobry. Panie Burmistrzu Kartuzy pieknieja w oczach SUPER. Warto by moze jeszcze pomyśleć o takich drobiazgach jak np. stojaki na rowery przy budynkach użyteczności publicznej (ZUS, szpital, przychodnie lekarskie, poczta itp), w Kartuzach mamy dużo czworonogów warto by o nich pamiętać i zainstalować pojemniki z woreczkami na odchody.?


Szanowny Panie,

dziękuję za pytania i miłe słowa. Gmina Kartuzy nie może postawić stojaków na rowery przy budynkach, o których Pan wspomina, ponieważ nie jest właścicielem tych nieruchomości, także terenu przylegającego. Zwrócimy się jednak do instytucji, o których Pan pisze, aby rozważyły one możliwość stworzenia na swoim terenie miejsc postojowych dla jednośladów. Będzie to bardzo istotne, gdyż już niebawem będziemy mieć całą sieć ścieżek rowerowych w mieście i chcielibyśmy, aby mieszkańcy z nich korzystali przy każdej sposobności, nawet przy załatwianiu spraw urzędowych.

Warto zaznaczyć, że stojak na rowery znajduje się np. na kartuskim Rynku, także przy wejściu do Urzędu Miejskiego (od strony windy). Stojaków na rowery nie brakuje też przy gminnych szkołach. Wkrótce w Kartuzach powstaną również stacje Roweru Metropolitalnego.

Jeśli chodzi o pojemniki z woreczkami na odchody zwierząt domowych, znajdują się one we wszystkich miejskich parkach. Być może jest ich jeszcze za mało, w tym zakresie przyjrzymy się sprawie. Proszę jednak pamiętać, że Gmina Kartuzy może bez przeszkód umieścić taki pojemnik tylko na terenie, którego jest właścicielem.

Z poważaniem Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.


Michał Domaszk

Mieczysław Grzegorz Gołuński A ja bym proponował zwiększyć ilość koszy w Kartuzach. Jest ich bardzo mało a na ul.Jeziornej nie ma w ogóle. Jest jeszcze więcej ulic na które należy zwrócić uwagę pod kątem koszy


Szanowny Panie,

dziękuję za wiadomość. W Kartuzach znajduje się 230 gminnych koszy. Na terenach wiejskich są one rozmieszczone na przystankach oraz na cmentarzach. Na ul. Jeziornej w Kartuzach są cztery kosze 70-litrowe oraz dwa mniejsze kosze na przystankach. Przyjrzę się sprawie!

Z poważaniem Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.


Mariusz 'Duma' Woźniak

Ja również podpinam się z podobnym pytaniem! Chodzi o brak koszy przy ulicy Gdańskiej oraz przejścia dla pieszych! To przy przejeździe kolejowym jest bardzo niebezpieczne a później nie ma już nic aż do nowego ronda! Powinno być takowe w okolicach skrzyżowania z ul. Węglową


Szanowny Panie Mariuszu,

przyjrzę się sprawie! Obiecuję! Dziękuję za tę uwagę.

Z poważaniem Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.


Qba Malinowski

Uważam, że Kartuzy zasługują na dobry, wysmakowany festiwal muzyczny, który będzie w stanie przyciągnąć ludzi z całego kraju i odczaruje Kaszuby jako mekkę Disco Polo. Pozdrawiam


Szanowny Panie,

pięknie dziękuję za wiadomość. W Kartuzach np. dzięki panu Piotrowi Lemańczykowi odbywa się (właśnie dzisiaj i jutro) Jazz Bass Days. To przedsięwzięcie, które zakłada wysoki poziom muzyczny. Mamy także w Stolicy Kaszub Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, w ramach którego w kartuskiej kolegiacie koncertują wybitni muzycy związani z gdańską Akademią Muzyczną. Istnieją także inne ważne cykliczne inicjatywy kulturalne, które Gmina Kartuzy dotuje. Pamiętajmy jednak, że ludzie interesują się różnymi rodzajami muzyki, lubią także Disco Polo.

Z poważaniem Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.


Daniel Korczynski

Czy prowadzone sa jakies prace nad wprowadzeniem ustawy krajobrazowej w Miescie i na terenie gminy ,toniemy w tandetnych reklamach na kazdej ulicy ,tandeta kicz i bylejakosc wjezdzajac PKM do Kartuz czy tez drogami niema sie wrazenia ze to miasto powiatowe(byle gdzie byle jak byle dozo).W miejscach gdzie sa punkty widokowe rozposcieraja sie wielkogabarytowe reklamy niema miejsca npna zlotej gorze zeby zrobic sobie zdjecie na jeziora i wiezyce i zeby reklamy w tle niezlapac jak to wyglada w swietle parku krajobrazowego i punktu widokowego.


Szanowny Panie,

pięknie dziękuję za wiadomość. W tym roku mamy zamiar wykonać inwentaryzację wszystkich tablic i reklam znajdujących się na terenie gminy Kartuzy. Będzie to pierwszy krok do wprowadzenia na naszym terenie Ustawy Krajobrazowej. Mam nadzieję, że wkrótce wizerunek miasta w tym zakresie się poprawi. Reklama nie może rozpraszać kierowców, nie może też utrudniać ruchu pieszym. Już w tym roku nie będziemy zgadzali się na wystawianie reklam poza obręb sklepów na ulicy Dworcowej oraz na deptaku.

Z poważaniem Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.


Marcin Trybowski

Dzien dobry Panie Burmistrzu

Kartuzy rynek jest rewitalizowany ladnie pięknie ale nie mogę wyzalowac tych starych latarni które tak pięknie sie komponowaly i nadawaly charakter temu miejscu i miastu zaś nowe fatalne zbyt nowoczesne jak na nasz rynek. Ale to tylko tak na marginesie jako mieszkanie wsi Brodnica Gorna pragnę zaapelować o wstrzymanie budowy sali gimnastycznej w Kartuzach przy szkole podstawowej nr 2 na rzecz budowy sali z prawdziwego zdarzenia przy szkole podstawowej w Brodnicy Górnej. Uzasadnienie jest bardzo proste my nie mamy sali tylko cos zaadaptowane na sale pomieszczenie nawet boiska orlika nie ma ani placu zabaw dla dzieci bezpiecznego dosłownie nic a w Kartuzach jest przy gimnazjum nr1 bylym duza sala na Wybickiego jest na wzgórzu i msciwoja i orliki sa i miasto zaczeka rok czy dwa a po zamknięciu gimnazjum dzieci jest więcej a W-F odbywają sie na korytarzach w XXI w jest to nie do pomyślenia. Dziekuje pozdrawiam i życz sukcesów osobistych jak i gminnych niech takim sukcesem bedzie nowa sala w Brodnicy Gornej


Szanowny Panie,

dziękuję za wiadomość i miłe słowa. Lampy są kwestią gustu, jak wszystko na tym świecie. Jednym się podobają, innym nie za bardzo. Jakiekolwiek lampy zostałyby zainstalowane, nie byłyby w stanie zadowolić wszystkich. Tak to już jest!

Co ważne, koncepcja zagospodarowania centrum Kartuz była szeroko omawiana, odbywały się także konsultacje społeczne w tej sprawie. Wówczas nie zgłoszono żadnej wątpliwości w kwestii oświetlenia. Stąd też ciężko było nam przewidzieć, że nowe lampy mogą się nie spotkać z sympatią niektórych mieszkańców. Na marginesie chciałbym dodać, że oświetlenie na ul. Dworcowej zaprojektował architekt, który posiada nawet doktorat ze specjalizacją z oświetlenia zewnętrznego. Mi osobiście te lampy się podobają, tak jak wielu innym mieszkańcom. Ale - jak wspomniałem - to kwestia gustu. Są osoby, które wolały stare lampy i ja to zdanie szanuję. Jednakże… był czas, aby o oświetleniu w centrum porozmawiać przed realizacją inwestycji. Odbywały się spotkania, dyskusje.

Jeśli chodzi o stare, stylizowane lampy, zostały one starannie zabezpieczone i zdeponowane. Zostaną ponownie wykorzystane, być może już niedługo przy okazji rewitalizacji Parku im. dra A. Majkowskiego w Kartuzach. Tak więc będą funkcjonowały w przestrzeni miasta.

Myślę, że obie sale gimnastyczne, o których Pan wspomina, są potrzebne. Proszę się nie martwić, wkrótce także w Brodnicy Górnej warunki nauki dzieci ulegną polepszeniu. Powstanie też hala, której budowa jest kwestią czasu. Obecnie znajdujemy się w fazie jej projektowania, w tym roku zamierzamy uzyskać pozwolenie na przeprowadzenie inwestycji.

Z poważaniem Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.


Paweł Migowski

Co z oczyszczeniem kartuskich jezior? Czy faktycznie po wyeliminowaniu przyczyn (przebudowa kanalizacji deszczowej, osadniki itp.) zalegające osady zostaną mechanicznie usunięte? Uważam, że należy to zrobić jak najszybciej i jak najskuteczniejszą metodą, gdyż czyste jeziora w perspektywie kilkunastu (kilkudziesięciu) lat mogą w znacznym sposób wpłynąć na turystyczny rozwój miasta.


Szanowny Panie,

dziękuję za wiadomość. Tak jak Pan zauważył, pozyskaliśmy w ubiegłym roku wielomilionowe dofinansowanie na inwestycję, dzięki której zostaną całkowicie zlikwidowane źródła zanieczyszczeń naszych jezior. Wówczas można przystąpić do ich realnego oczyszczania.

W Urzędzie Miejskim w Kartuzach kilka dni temu odbyło się spotkanie z przedstawicielami m.in. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, w czasie którego zapadło postanowienie o przystąpieniu Gminy Kartuzy do współpracy przy przygotowaniu wniosku o dofinansowanie na kolejny etap rekultywacji jezior kartuskich. Ma on polegać na mechanicznym usunięciu zanieczyszczonych osadów z dna akwenów. Najpilniejszej rekultywacji wymaga Jezioro Karczemne.

Jeśli projekt pozyska dofinansowanie zewnętrzne, do prac przystąpimy jeszcze w tym roku. Wówczas całkowita rekultywacja Jeziora Karczemnego ma szansę stać się faktem w ciągu 4 lat.

Z poważaniem Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.


Anna Elas

Proszę o uwzględnienie w planach inwestycyjnych na najbliższe lata budowy ścieżki rowerowej z Kartuz do Kielpina na wzór tej prowadzącej do Grzybna


Szanowna Pani,

dziękuję za wiadomość. Przez Kiełpino będzie wkrótce prowadzić trasa rowerowa od skrzyżowania dróg (Bernardówka) poprzez ulice Długą, Starowiejską i Energetyków aż do Mezowa i dalej przez Burchardztwo do Kartuz. Realizacja tej inwestycji, na którą pozyskaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej, już się rozpoczęła, np. na Burchardztwie. Cała trasa ma powstać jeszcze w tym roku.

Jeśli chodzi o taką ścieżkę, jaka prowadzi do Grzybna, w najbliższym czasie nie jest możliwe ujęcie jej w planach. Droga stanowi drogę wojewódzką i nie jest ujęta w planach inwestycyjnych Zarządu Dróg Wojewódzkich na najbliższe lata. Ścieżka do Grzybna powstała przy okazji budowy I etapu obwodnicy Kartuz. Kolejne etapy obwodnicy nie będą przebiegać w ciągu drogi do Kiełpina, a jedynie ją przecinać niedaleko ul. Sędzickiego.

Z poważaniem Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.


Agnieszka Wasilewska

1. Deptak i rynek zamienić z centrum finansowego na centrum rekreacyjne i wyrazić zgodę na hałas (szczególnie latem) do północy - zwiększy to atrakcyjność centrum dla turystów

2. Zrobić kąpielisko miejskie - kilka możliwych lokalizacji szczególnie nad Klasztornym (oczywiście po oczyszczeniu jeziora) i zrobieniu tam punktów małej gastronomii

3. Może jakiś ośrodek wczasowy w samym mieście

Ogólnie - uatrakcyjnienie Kartuz jako miejsca dla turystów.

4. Ważna rzecz - zamiana ogrzewania w kamienicach w centrum miasta z pieców kaflowych na inne (np. gazowe)

5. Zwiększyć ilość miejsc w żłobkach dla dzieci (25 miejsc na rok, gdzie już są zajęte w większości to mało przy takiej dzietności)


Szanowna Pani,

dziękuję za wiadomość. Obecnie przy kartuskim Rynku znajduje się sześć punktów gastronomicznych, dawniej były tam tylko dwie restauracje. Po przebudowie deptaku liczba ta jeszcze się zwiększy. Myślę, że w tym zakresie wiele się zmieniło od roku 2014, zwłaszcza zaś od momentu modernizacji płyty Rynku, co miało miejsce w ubiegłym roku.

Cisza nocna jest prawem szczególnie ważnym i nie wolno jej naruszać. Proszę pamiętać, że przy Rynku i deptaku znajdują się lokale mieszkalne.

Rekultywacja kartuskich jezior to projekt, który już niebawem wkroczy w pierwszy etap realizacji. Tak samo jak Pani, uważam, że jeziora są przyszłością Kartuz, jak i infrastruktura pod turystykę aktywną. Dlatego też kilka ważnych inwestycji realizujemy obecnie właśnie z myślą o przyszłości.

Regularnie zachęcamy mieszkańców do wymiany pieców, na ten cel pozyskujemy dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Kolejne wnioski będziemy przyjmowali od 20 lutego.

Co do żłobka – zapadła decyzja, że powstanie on i zostanie uruchomiony już 1 września 2018 roku na piętrze budynku obecnego przedszkola „Kubuś Puchatek”, które będzie w dalszym ciągu istniało, lecz wyłącznie na parterze. Żłobek będzie prowadził ten sam podmiot, który prowadzi przedszkole.

Z poważaniem Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.


Anna Byczkowska

Dobry wieczór pożądane oświetlenie na całej ul. Szkolnej w grzybnie


Szanowna Pani,

dziękuję za wiadomość. W roku 2018 realizowane będą przez nas wnioski dotyczące nowych punktów świetlnych złożone do Urzędu Miejskiego w Kartuzach w latach 2015-2016. Tak wiele jest potrzeb. Opóźnienia spowodowała konieczność usunięcia skutków nawałnicy, która miała miejsce latem. Wichura zniszczyła wiele punktów świetlnych, słupów trakcyjnych itp.

Sprawdzimy, jak sytuacja wygląda na ul. Szkolnej w Grzybnie. Pani wiadomość przyjmuję jako wniosek do realizacji. Proszę jednak o cierpliwość także z uwagi na przyjęcie niedawno nowego planu zagospodarowania tego obszaru.

Z poważaniem Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.


Maria Zielińska

Dobry wieczór pisze tak póżno do Pana ponieważ byłam przy sztandarze i pożegnać zmarłego naszego proboszcza Kiełpina kanonika księdza Wojciech Wiśniewskiego. Dziękujemy Panu burmistrzowi za to że Pan był z nim się pożegnać, My mieszkańcy Kiełpina ulicy Dworcowej i pobliskich ulic mamy pytanie Czy dalsza część chodnika na ulicy Dworcowej będzie robiona w tym roku po prawej stronie w kierunku dworca bo początek chodnika jest po prawej stronie. Prosimy żeby chodnik był w jednym ciągu po prawej stronie w kierunku dworca bo łączy się z ulica przy torach. Łatwiej się przemieszczać z wózkami oraz dzieci do szkoły.?


Szanowna Pani,

dziękuję za wiadomość. Skomplikowana sytuacja prawna gruntów nie pozwala nam na razie na realizację tej inwestycji. Gmina Kartuzy nie jest właścicielem działek, przez które miałby przebiegać ów chodnik.

Obecnie znajdujemy się na etapie regulowania praw własnościowych. Gdy tę kwestię uda się uregulować, będziemy planowali budowę chodnika, który powstanie tak szybko, jak to tylko możliwe.

Proszę też pamiętać, że to Zebranie Wiejskie, czyli sami mieszkańcy sołectwa, decydują, jakie inwestycje będą realizowane jako priorytetowe na terenie miejscowości, w których mieszkają.

Z poważaniem Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.