Uczniowie kartuskiej „Jedynki” – Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach – wybrali się w styczniu do Włoch. 24 uczniów spędziło wspaniały, słoneczny tydzień na intensywnym zwiedzaniu włoskich miast i zabytków.

Wycieczka do Włoch odbyła się w dniach 22-26.01.2018 r. Pierwszym miastem, które odwiedzili uczestnicy wyjazdu, była Florencja. Mogli tam podziwiać cudowną architekturę renesansową: kościół Santa Croce, posąg Dawida wyeksponowany w wolnej przestrzeni przed Galerią Uffizi, Ponte Vecchio – słynny florencki most czy kopułę katedry Santa Maria del Fiore.

Chodząc malowniczymi uliczkami Florencji, uczniowie podziwiali Piazza del Duomo oraz Baptysterium San Giovanni, gdzie znajdują się słynne Drzwi do Raju. Ważnym punktem wycieczki była możliwość skosztowania typowych miejscowych dań we włoskich restauracjach.


Kolejnym etapem wycieczki był pobyt w Rzymie. Obowiązkowy spacer do Koloseum, następnie wędrówka po via dei Fori Imperiali z widokiem na Forum Romanum, Wzgórze Kapitolińskie, Plac Wenecki, Panteon i jego cudowne zdobienia, Plac i bazylika św. Piotra. Uczniowie mieli możliwość pomodlenia się przy grobie papieża, świętego Jana Pawła II.

Drugiego dnia uczestnicy wycieczki zaczęli zwiedzanie od spaceru po Piazza Barberini, tuż obok Fontanny Trytona, następnie zwiedzili kościół San Carlo alle Quattro Fontane oraz San Andrea al Quirinale. Potem nastąpił spacer wzdłuż Pałacu Prezydenckiego. Z tamtego miejsca miał miejsce spacer do słynnej fontanny di Trevi, do której uczniowie mogli wrzucić monetę i pomyśleć życzenie.


Czwarty dzień wycieczki to pobyt uczniów w Wenecji. Ze statku wycieczkowego uczestnicy mogli podziwiać wyspy sąsiadujące z Wenecją. Zobaczyli też Bazylikę św. Marka, udali się na spacer do Pałacu Dożów oraz do Ponte Rialto.

Kolejna zagraniczna wycieczka z udziałem uczniów „Jedynki” zaplanowana jest na 6-12 maja. Uczniowie klasy VII dwujęzycznej oraz innych klas (łącznie 45 osób) wybiorą się do Hiszpanii. Tam będą mieli okazję poznać kulturę tego pięknego kraju, przy okazji wykorzystać umiejętności językowe zarówno z języka angielskiego, jak i hiszpańskiego, którego mają możliwość uczyć się na zajęciach fakultatywnych.

Dyrekcja szkoły przypomina, że trwa rekrutacja na nowy rok szkolny 2018/2019. Szczegóły na stronie szkoły: https://sp1kartuzy.edupage.org/

(Tekst: SP nr 1)