Rok temu, 1 października ruszyły regularne połączenia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańska z Kartuzami. Oficjalne otwarcie i uruchomienie pierwszych połączeń nastąpiło po ponad dwóch latach budowy - 30 sierpnia 2015r. 

W tym dniu odbyła się oficjalna inauguracja wybudowanego całkowicie od podstaw nowego połączenia kolejowego łączącego Gdańsk z Kaszubami. Regularne kursy pasażerskie na linii PKM rozpoczęły się 1 września 2015 r. O godzinie 3.42 ze stacji Gdańsk Główny odjechał pierwszy pociąg do którego wsiadło 15 osób. Do przystanku PKM Gdańsk Port Lotniczy dojechało w sumie 20 osób.

A miesiąc później... 

Stało się! Długo wyczekiwana kolej metropolitalna w końcu dojechała do Kartuz. Rozkład jazdy  przewiduje odjazd z Kartuz mniej więcej co godzinę.  Dzisiaj okazuje się, że to jedna z najbardziej trafionych - czyli oczekiwanych inwestycji na Kaszubach. Takiego zainteresowania nie spodziewał się nikt. Dzisiaj to wiemy - warto było!

A tak to się zaczęło w Kartuzach...

W środę, 1 października, jak na polską kolej przystało, punktualnie ruszyły planowe kursy na trasie Gdańsk-Kartuzy i Kartuzy-Gdańsk Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. O tym jak nowoczesne są dzisiejsze składy SKM-ki mógł się przekonać każdy z pierwszych pasażerów - Burmistrz Kartuz osobiście odwiedził kabinę maszynisty, która przypominała nowoczesne skomputeryzowane centrum sterownicze. O wyborze przewoźnika na trasie PKM decyduje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. W tym sezonie jest to Szybka Kolej Miejska. Żadnego z przedstawicieli tych instytucji nie zabrakło 1 października podczas inauguracyjnych przejazdów. 

 

 

Już o 5:27 z Kartuz wyruszył drugi pociąg, w którym wśród pasażerów znaleźli się między innymi: Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, Wójt Sierakowic Tadeusz Kobiela, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kartuzach Andrzej Pryczkowski oraz kartuscy radni i inni goście. Czas akordeonowymi przebojami kaszubskimi umilał wszystkim znany muzyk Sławomir Naczk z zespołu ''Relax''. Raz po raz na kolejnych przystankach przybywali kolejni podróżujący - jedni do pracy inni przyszli na zaproszenie Burmistrza Kartuz, który częstował pasażerów różnymi pamiątkowymi upominkami oraz słodkimi krówkami. 

 

Po drodze pojawiali się znamienici goście jak wykonawcy prac budowlanych, przedstawiciele władz Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, Szybkiej Kolei Miejskiej a także trójmiejskich mediów. Na przystanku Gdańsk Główny przybiliśmy przed czasem. Tutaj do pasażerów dołączyli m.in. Marszałek i Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Ryszard Świlski a także pani Henryka Krzywonos-Strycharska. 

Pociąg z Gdańska do Kartuz wyruszył punktualnie o 7:00. Kierownik Pociągu wręczał podróżującym pamiątkowe ''Bilety Okolicznościowe''. Szczęśliwcem historycznego już biletu z numerem 00001 okazał się Wicemarszałek Województwa Ryszard Świlski. Podczas podróży hostessy z PKM oraz SKM obdarowywali pasażerów pamiątkowymi upominkami.

 

 

Do Kartuz pociąg dotarł planowo - około godz. 8:15. Przybyłych gości przywitał Zastępca Burmistrza Tomasz Belgrau oraz kartuscy radni. Póki co widok starego, zniszczonego dworca w Kartuzach wygląda na tle nowoczesnych dworców PKM nieco blado, to jednak już teraz możemy pochwalić się zatwierdzonymi już planami odbudowy dworca w jego historycznym, przedwojennym wyglądzie. Prace budowlane ruszą już niebawem. 

A tak to wyglądało....

{igallery id=3659|cid=27|pid=1|type=category|children=0|addlinks=0|tags=|limit=0}

 

Skrót pozostałych informacji

Wielkie przedsięwzięcie w Muzeum Kaszubskim!

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach zamontowano profesjonalny system sygnalizacji włamania i napadu wraz z telewizją dozorową. Przedsięwzięcie kosztowało 246 tys. zł. Okrągłe 100 tys.

Zapraszamy na II Kaszubską Wigilię!

Zapraszamy do włączenia się w organizację II Kaszubskiej Wigilii oraz do uczestnictwa w samym spotkaniu na kartuskim Rynku 16 grudnia, w sobotę, o godzinie 16:00! Spotkajmy się razem…

Święty Mikołaj pojawił się w Kartuzach!

W Kartuskim Centrum Kultury pojawił się Święty Mikołaj i obdarował wszystkie dzieci! Było wspólne śpiewanie, wiele uśmiechu i zabawy. Dzieci jadły pyszne lody, następnie czekał

Stypendia sportowe czekają! Nabór do 30 grudnia

Ogłaszamy nabór wniosków o przyznanie Stypendium Sportowego Gminy Kartuzy na rok 2018 dla zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe. Termin składania dokumentów upływa 30 grudnia…

Mikołaj odwiedził dzieci w kartuskim szpitalu

Dzisiaj 6 grudnia, czyli Mikołajki. Dzięki strażnikom miejskim Święty Mikołaj pojawił się także w kartuskim szpitalu, na oddziale pediatrii. Dwanaścioro dzieci cieszyło się z prezentów!

SP nr 2 zwycięzcą Igrzysk Dzieci w Tenisie Stołowym

Historyczny sukces osiągnęli uczniowie kartuskiej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika, wygrywając finał XLVI Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w Tenisie Stołowym Chłopców.

Młodzi Zdolni w kartuskiej SP nr 1

47 młodych zdolnych uczniów z klas piątych i szóstych szkół położonych w gminie Kartuzy otrzymało indeksy I edycji projektu edukacyjnego Młodzi Zdolni Szkoły Podstawowej nr 1 im.

Ćwierć miliona złotych dotacji na wymianę pieców!

Informujemy, że Gmina Kartuzy w ramach konkursu pn. Czyste Powietrze Pomorza – edycja 2017, realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, otrzymała…

Obwieszczenie w sprawie zmian w Gminnym Programie Rewitalizacji Kartuz

Burmistrz Kartuz zawiadamia o przyjęciu przez Radę Miejską Uchwały o przystąpieniu do zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji Kartuz. Zmiany w dokumencie są niezbędne w celu ujęcia…

Młodzi piłkarze Cartusii 1923 zagrają z Juventusem Turyn

Miło nam poinformować, że w dwóch zawodników rocznika 2005 Cartusi 1923 Kartuzy zostało powołanych do 15-osobowej Kadry Pomorza rocznika 2005 na międzynarodowy mecz z Juventusem Tu…

Dobro Powraca. W Kiełpinie!

Do Hali Widowiskowo-Sportowej w Kiełpinie w minioną niedzielę przybyły prawdziwe tłumy, aby pomóc najbardziej potrzebującym uczniom z Kiełpina i wesprzeć doposażenie miejscowej Szkoły…

III Żeglarski Puchar Kaszub nagrodzony!

Za nami IX Pomorska Gala Żeglarska w Przywidzu. W sobotę w tamtejszej hali widowiskowo-sportowej świętowali najwybitniejsi pomorscy żeglarze. Na uroczystości nie zabrakło wielu ważnych…