Rok temu, 1 października ruszyły regularne połączenia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańska z Kartuzami. Oficjalne otwarcie i uruchomienie pierwszych połączeń nastąpiło po ponad dwóch latach budowy - 30 sierpnia 2015r. 

W tym dniu odbyła się oficjalna inauguracja wybudowanego całkowicie od podstaw nowego połączenia kolejowego łączącego Gdańsk z Kaszubami. Regularne kursy pasażerskie na linii PKM rozpoczęły się 1 września 2015 r. O godzinie 3.42 ze stacji Gdańsk Główny odjechał pierwszy pociąg do którego wsiadło 15 osób. Do przystanku PKM Gdańsk Port Lotniczy dojechało w sumie 20 osób.

A miesiąc później... 

Stało się! Długo wyczekiwana kolej metropolitalna w końcu dojechała do Kartuz. Rozkład jazdy  przewiduje odjazd z Kartuz mniej więcej co godzinę.  Dzisiaj okazuje się, że to jedna z najbardziej trafionych - czyli oczekiwanych inwestycji na Kaszubach. Takiego zainteresowania nie spodziewał się nikt. Dzisiaj to wiemy - warto było!

A tak to się zaczęło w Kartuzach...

W środę, 1 października, jak na polską kolej przystało, punktualnie ruszyły planowe kursy na trasie Gdańsk-Kartuzy i Kartuzy-Gdańsk Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. O tym jak nowoczesne są dzisiejsze składy SKM-ki mógł się przekonać każdy z pierwszych pasażerów - Burmistrz Kartuz osobiście odwiedził kabinę maszynisty, która przypominała nowoczesne skomputeryzowane centrum sterownicze. O wyborze przewoźnika na trasie PKM decyduje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. W tym sezonie jest to Szybka Kolej Miejska. Żadnego z przedstawicieli tych instytucji nie zabrakło 1 października podczas inauguracyjnych przejazdów. 

 

 

Już o 5:27 z Kartuz wyruszył drugi pociąg, w którym wśród pasażerów znaleźli się między innymi: Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, Wójt Sierakowic Tadeusz Kobiela, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kartuzach Andrzej Pryczkowski oraz kartuscy radni i inni goście. Czas akordeonowymi przebojami kaszubskimi umilał wszystkim znany muzyk Sławomir Naczk z zespołu ''Relax''. Raz po raz na kolejnych przystankach przybywali kolejni podróżujący - jedni do pracy inni przyszli na zaproszenie Burmistrza Kartuz, który częstował pasażerów różnymi pamiątkowymi upominkami oraz słodkimi krówkami. 

 

Po drodze pojawiali się znamienici goście jak wykonawcy prac budowlanych, przedstawiciele władz Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, Szybkiej Kolei Miejskiej a także trójmiejskich mediów. Na przystanku Gdańsk Główny przybiliśmy przed czasem. Tutaj do pasażerów dołączyli m.in. Marszałek i Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Ryszard Świlski a także pani Henryka Krzywonos-Strycharska. 

Pociąg z Gdańska do Kartuz wyruszył punktualnie o 7:00. Kierownik Pociągu wręczał podróżującym pamiątkowe ''Bilety Okolicznościowe''. Szczęśliwcem historycznego już biletu z numerem 00001 okazał się Wicemarszałek Województwa Ryszard Świlski. Podczas podróży hostessy z PKM oraz SKM obdarowywali pasażerów pamiątkowymi upominkami.

 

 

Do Kartuz pociąg dotarł planowo - około godz. 8:15. Przybyłych gości przywitał Zastępca Burmistrza Tomasz Belgrau oraz kartuscy radni. Póki co widok starego, zniszczonego dworca w Kartuzach wygląda na tle nowoczesnych dworców PKM nieco blado, to jednak już teraz możemy pochwalić się zatwierdzonymi już planami odbudowy dworca w jego historycznym, przedwojennym wyglądzie. Prace budowlane ruszą już niebawem. 

A tak to wyglądało....

{igallery id=3659|cid=27|pid=1|type=category|children=0|addlinks=0|tags=|limit=0}

 

Skrót pozostałych informacji

Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem

Burmistrz Kartuz zaprasza na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Na spotkanie przy choince zaprasza także Towarzystwo Miłośników Kartuz. Szczegóły poniżej. Do zobaczenia!

Uwaga, parking przy ul. Zamkowej czasowo zamknięty
Uprzejmie informujemy, że 3 grudnia 2018 r. rozpoczną się prace związane z budową zbiornika buforowego na terenie parkingu przy skrzyżowaniu ulic Zamkowej i Sędzickiego.

Mieszkańcy beneficjentami kolejnych środków

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego Burmistrz Kartuz, Mieczysław Grzegorz Gołuński, podpisał umowę na dofinansowanie projektu „Szukam… Znajduję… Pracuję… II”,

Budowa skateparku rozpoczęta

Kilka dni temu rozpoczęła się budowa skateparku w Parku im. Solidarności w Stolicy Kaszub. To młodzież zdecydowała, jaki skatepark zbudujemy (wejdź).

Budowa stadionu już na ukończeniu

W marcu informowaliśmy, że wybrano już wykonawcę inwestycji budowy nowej płyty kartuskiego stadionu. 29 marca w Urzędzie Miejskim Burmistrz Kartuz podpisał umowę na to zadanie. Obecnie…

Dworzec Roku. Do końca głosowania tylko 2 dni

Dzisiejsza poranna akcja promocyjna na Dworcu Integracyjnym w Kartuzach zakończona pełnym sukcesem. Burmistrzowie Mieczysław Grzegorz Gołuński oraz Sylwia Biankowska zachęcali do głosowania…

Mieczysław Struk ponownie Marszałkiem Województwa Pomorskiego

Najserdeczniejsze gratulacje dla Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego.

Dworzec Roku. 4 dni do końca głosowania

Z wielką przyjemnością informujemy, że kartuski Dworzec Integracyjny znalazł się wśród 10 najlepszych dworców w Polsce w konkursie pn. Dworzec Roku organizowanym przez Fundację ProKolej…

Szymon Sajnok wśród najlepszych sportowców 2018

Wychowanek sekcji kolarskiej GKS Cartusia Kartuzy Szymon Sajnok znalazł się w dostojnym gronie nominowanych do tytułu Sportowiec Roku Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat. Już po raz…