Rok temu, 1 października ruszyły regularne połączenia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańska z Kartuzami. Oficjalne otwarcie i uruchomienie pierwszych połączeń nastąpiło po ponad dwóch latach budowy - 30 sierpnia 2015r. 

W tym dniu odbyła się oficjalna inauguracja wybudowanego całkowicie od podstaw nowego połączenia kolejowego łączącego Gdańsk z Kaszubami. Regularne kursy pasażerskie na linii PKM rozpoczęły się 1 września 2015 r. O godzinie 3.42 ze stacji Gdańsk Główny odjechał pierwszy pociąg do którego wsiadło 15 osób. Do przystanku PKM Gdańsk Port Lotniczy dojechało w sumie 20 osób.

A miesiąc później... 

Stało się! Długo wyczekiwana kolej metropolitalna w końcu dojechała do Kartuz. Rozkład jazdy  przewiduje odjazd z Kartuz mniej więcej co godzinę.  Dzisiaj okazuje się, że to jedna z najbardziej trafionych - czyli oczekiwanych inwestycji na Kaszubach. Takiego zainteresowania nie spodziewał się nikt. Dzisiaj to wiemy - warto było!

A tak to się zaczęło w Kartuzach...

W środę, 1 października, jak na polską kolej przystało, punktualnie ruszyły planowe kursy na trasie Gdańsk-Kartuzy i Kartuzy-Gdańsk Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. O tym jak nowoczesne są dzisiejsze składy SKM-ki mógł się przekonać każdy z pierwszych pasażerów - Burmistrz Kartuz osobiście odwiedził kabinę maszynisty, która przypominała nowoczesne skomputeryzowane centrum sterownicze. O wyborze przewoźnika na trasie PKM decyduje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. W tym sezonie jest to Szybka Kolej Miejska. Żadnego z przedstawicieli tych instytucji nie zabrakło 1 października podczas inauguracyjnych przejazdów. 

 

 

Już o 5:27 z Kartuz wyruszył drugi pociąg, w którym wśród pasażerów znaleźli się między innymi: Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, Wójt Sierakowic Tadeusz Kobiela, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kartuzach Andrzej Pryczkowski oraz kartuscy radni i inni goście. Czas akordeonowymi przebojami kaszubskimi umilał wszystkim znany muzyk Sławomir Naczk z zespołu ''Relax''. Raz po raz na kolejnych przystankach przybywali kolejni podróżujący - jedni do pracy inni przyszli na zaproszenie Burmistrza Kartuz, który częstował pasażerów różnymi pamiątkowymi upominkami oraz słodkimi krówkami. 

 

Po drodze pojawiali się znamienici goście jak wykonawcy prac budowlanych, przedstawiciele władz Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, Szybkiej Kolei Miejskiej a także trójmiejskich mediów. Na przystanku Gdańsk Główny przybiliśmy przed czasem. Tutaj do pasażerów dołączyli m.in. Marszałek i Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Ryszard Świlski a także pani Henryka Krzywonos-Strycharska. 

Pociąg z Gdańska do Kartuz wyruszył punktualnie o 7:00. Kierownik Pociągu wręczał podróżującym pamiątkowe ''Bilety Okolicznościowe''. Szczęśliwcem historycznego już biletu z numerem 00001 okazał się Wicemarszałek Województwa Ryszard Świlski. Podczas podróży hostessy z PKM oraz SKM obdarowywali pasażerów pamiątkowymi upominkami.

 

 

Do Kartuz pociąg dotarł planowo - około godz. 8:15. Przybyłych gości przywitał Zastępca Burmistrza Tomasz Belgrau oraz kartuscy radni. Póki co widok starego, zniszczonego dworca w Kartuzach wygląda na tle nowoczesnych dworców PKM nieco blado, to jednak już teraz możemy pochwalić się zatwierdzonymi już planami odbudowy dworca w jego historycznym, przedwojennym wyglądzie. Prace budowlane ruszą już niebawem. 

A tak to wyglądało....

{igallery id=3659|cid=27|pid=1|type=category|children=0|addlinks=0|tags=|limit=0}

 

Skrót pozostałych informacji

Uwaga! Zmiany godzin pracy Punktu Paszportowego

Punkt Paszportowy w Kartuzach będzie nieczynny w poniedziałek (18 czerwca), środę (20 czerwca) i piątek (22 czerwca), natomiast ww wtorek i czwartek czynny będzie w godz. 8.00-15.00.

Nowe place zabaw i siłownie!

5 stref aktywności powstanie wkrótce w Gminie Kartuzy. Na ten cel Gmina Kartuzy uzyskała dofinansowanie ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu rozwoju małej infrastruktury…

Kartuski Budżet Obywatelski. Propozycje mieszkańców

Niniejszym publikujemy zestawienie zbiorcze zgłoszonych propozycji projektów w ramach złożonych ankiet do II edycji Kartuskiego Budżetu Obywatelskiego.

Festyn

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach, Kartuskie Centrum Kultury i Wydział Kultury kartuskiego Starostwa Powiatowego zorganizowali w niedzielę w Parku im. "Solidarności" w Stolicy…

Olimpiada parafialna w Grzybnie

W Grzybnie, na placu przy kościele, odbyła się w ub. niedzielę Olimpiada Parafialna. Były konkurencje sportowe na wesoło, smakołyki (ciastka i gofry), a oprócz tego loteria fantowa…

Zawody strażackie w Mirachowie

Zmagania członków Gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych miały miejsce w minioną niedzielę w Mirachowie. Tak samo było rok temu. To była świetna zabawa i aktywnie spędzony czas.

Pomieczyńska Huta. Turniej ringo

XVII Gminny Turniej Ringo, czyli Mistrzostwa Gminy Kartuzy w tej właśnie mało znanej, aczkolwiek interesującej dyscyplinie sportu, został rozegrany w minioną niedzielę w Pomieczyńskiej…

Międzynarodowy Puchar Kaszub

Zakończył się już Międzynarodowy Puchar Kaszub, XV Memoriał Braci Pryczkowskich. Zapaśnicy rywalizowali jak zawsze w Kartuzach, w hali sportowej przy ul. Piłsudskiego.

Dzień seniora w Grzybnie

W minioną środę w Grzybnie, w restauracji FENIX, odbył się Dzień Seniora. Najstarsi mieszkańcy sołectwa biesiadowali tego dnia dzięki zaangażowaniu członków Rady Sołeckiej na czele…

Nowa łódź dla OSP Dzierżążno

Strażacy z OSP Dzierżążno zyskali nową ratowniczą łódź motorową, wyposażoną w sonar, o wartości 40 tys. zł. Została zakupiona dzięki firmie Inpro S.A, która przekazała na…

Dzień Dziecka w Gaju Świętopełka

Piknik wędkarski z okazji Dnia Dziecka odbył się w Gaju Świętopełka w minioną sobotę. Wędkarze, zarówno starsi, jak i ci najmłodsi, rywalizowali w zawodach spławikowych. Nie zabrakło…

Dni Mezowa 2018

Dni Mezowa 2018 - pod taką nazwą przebiegła sobotnia, tradycyjna już impreza organizowana właśnie przez mieszkańców Mezowa. Nie zabrakło licznych atrakcji dla wszystkich miejscowych…