W pierwszy weekend lutego w Gołdapi odbył się XXIX Bieg Jaćwingów w biegach narciarskich. Zawody były podzielone na dwa dni. Pierwszego (sobota) przeprowadzone były w stylu dowolnym na dystansach 20 i 10km, które zaliczane były do Pucharu Polski Amatorów, oraz w kategoriach szkolnych od 0,2m do 5km. Drugiego (niedziela) w stylu klasycznym na dystansach 14 i 7km.

Tradycyjnie nasz region z powodzeniem reprezentowali zawodnicy GKS CARTUSIA w Kartuzach. W Biegu Głównym na dystansie 20km w stylu dowolnym najlepszym z Polaków (za dwoma Litwinami) był nasz zawodnik Rafał Koryciński który zajął 3 miejsce (1 w kat. wiek.), a 15-ty był Janusz Meissner (2 w kat. wiek). Bieg ukończyło 44 zawodników.

W kategorii 2000-02 5km: 4 miejsce zajął Bartek Koszałka, w kategorii 2003-04 3km: 2 miejsce zajęła Klaudia Merchel, a 3 miejsce Paulina Myszk - wśród chłopców 5 miejsce zajął Damian Merchel. W kategorii 2007-08:  2 miejsce zajęła Natalia Myszk.

W drugim dniu zawodów odbyły się dwa biegi w stylu klasycznym: Bieg Główny na dystansie 14km ukończyło 52 zawodników. Wygrali ponownie Litwini, a z naszych najlepszy był Rafał Koryciński, który zajął 5 miejsce (3 w kat. wiek). Nasz reprezentant i trener Janusz Meissner był 3 w swojej kategorii wiekowej i 18-sty w klasyfikacji ogólnej.

W Biegu Średnim na dystansie 7km, który ukończyło 37 narciarzy wśród kobiet: 1 miejsce zajęła Paulina Myszk, a 2 miejsce Klaudia Merchel. Wśród mężczyzn 7 miejsce zajął Damian Merchel

Bieg Jaćwingów należy do największych masowych biegów narciarskich w Polsce. Zawody były świetnie przygotowane przez OSiR Gołdap we współpracy z miejscowymi samorządami. Łącznie startowało w nich ok. 240 zawodników z całego kraju, oraz goście z Litwy. Nasz wyjazd był możliwy dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Kartuzach i Gminy Kartuzy oraz bardzo zaangażowanych rodziców.

Źródło: oprac. Janusz Meissner (kier. sekcji narciarskiej GKS „CARTUSIA” w Kartuzach)