14 pomorskich samorządowców, w tym Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz, podpisało wczoraj (w poniedziałek) umowę na powstanie Systemu Roweru Metropolitalnego. Gmina Kartuzy już wkrótce będzie atrakcyjnym miejscem dla kierowców jednośladów, bo oprócz tej inwestycji niedługo zostanie przeprowadzona u nas także inna – budowa sieci ścieżek rowerowych za blisko 3,5 mln zł.


Na Pomorzu za ponad 21,5 mln zł powstanie kilkadziesiąt miejsc, w których będziemy mogli wypożyczyć miejski rower (Rower Metropolitalny) i skorzystać z niego prawdopodobnie (szczegóły będą ustalane w późniejszym okresie) bezpłatnie bądź za stosunkowo niewielką opłatą, jeśli odstawimy go w miejsce inne niż to, z którego go wzięliśmy. Wszystko dzięki projektowi pn. System Roweru Metropolitalnego (SRM).

W projekt, oprócz Gdańska, Sopotu i Gdyni, włączyły się Kartuzy, Pruszcz Gdański, Tczew, Żukowo, Władysławowo, Reda, Rumia, Puck, Sierakowice, Stężyca i Somonino.

Pomysłodawcą i realizatorem idei wypożyczania miejskich rowerów jest stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS). Projekt zakłada zakup, dla wszystkich samorządów, które będą partycypowały w inwestycji, łącznie ok. 3,5 tysiąca jednośladów, które będą wyposażone m.in. w GPS, różnego rodzaju zabezpieczenia i być może wspomaganie elektrycznym silniczkiem. Rower będzie można zarezerwować, korzystając ze specjalnej aplikacji na smartfona czy przez sms.

Ponadto w ramach projektu zostanie zakupionych 7 tys. stojaków, powstaną też miejsca postojowe dla rowerów. Cykl wypożyczania i przemieszczania się jednośladów pomiędzy punktami będzie obsługiwany przez system informatyczny.

SRM ma szanse na realizację w 2019 roku (pilotaż ma się odbyć już w roku 2018), ponieważ znajduje się w zaawansowanej fazie przygotowywania niezbędnej dokumentacji. OMGGS stara się o dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, mechanizm Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) w wysokości 17,2 mln zł. Resztę mają dopłacić samorządy, przy czym największą część brakującej kwoty, bo ponad połowę, Gdańsk.

Udział gminy Kartuzy w sfinansowaniu przedsięwzięcia jest stosunkowo niewielki, bo wynosi jedynie 0,8 proc. kwoty dopłacanej do dofinansowania.

Punkty wypożyczania Roweru Metropolitalnego będą się znajdowały w naszym mieście na Os. Wybickiego, na parkingu przy ul. Wzgórze Wolności (parking ten będzie niebawem budowany w miejscu istniejącego, wymagającego przebudowy) oraz przy powstającym właśnie nowym dworcu kolejowym.

Gmina Kartuzy już wkrótce będzie atrakcyjnym miejscem dla rowerzystów, bo w najbliższym czasie zostanie u nas zbudowana sieć ścieżek rowerowych za blisko 3,5 mln zł.

Na ''weekend za pół ceny'' zapraszają...

Forma Fitness CLUB

Kartuzy, ul. Prokowska 40tel. 609 180 230

Idzie lato - czas zadbać o sylwetkę i dobrą formę.  Klub Forma Fitness serdecznie zaprasza. W ''Weekend za pół ceny" oferta specjalna…

LARY BAR (ul. Mściwoja II)

Kartuzy, ul. Mściwoja IIKaszubski Inkubator Przedsiębiorczościtel. 725 063 118

Jak smakuje przysmak Laryego? Sprawdź sam! W najbliższy weekend będzie ku temu specjalna okazja - Weekend…

Restauracja POD ORŁEM

Kartuzy, ul. 3 Maja 10tel. 601 335 555

Restauracja hotelu POD ORŁEM w Kartuzach zaprasza na specjalną ofertę cenową! W ramach akcji ''Weekend za pół ceny'' zapraszamy do restauracji…

Bemol Cafe

Deptak w Kartuzach, ul. Dworcowa 3
tel. 533 877 555


To zupełnie nowe i jednocześnie bardzo stare miejsce w Kartuzach! Specjalne ceny - tylko w ten weekend!

JOKER pizza & kebab

Kartuzy, ul. Rynek 2
tel. 727 401 182


Joker zaprasza na kartuski Rynek! 21 i 22 kwietnia specjalne obniżki cen na wybrane produkty! Sprawdź sam...

Restauracja RONDO

Kartuzy, ul. Dworcowa 6
tel. 727 401 182


Smacznie, zdrowo i za pół ceny ! Już w ten weekend Restauracja Rondo w Kartuzach zaprasza na ofertę specjalną!   

LARY BAR (os. Wybickiego)

Kartuzy, os. Wybickiego 36  Kartuska Pływalnia Nëczk   tel. 693 366 315

Jak smakuje przysmak Laryego? Sprawdź sam! W najbliższy weekend będzie ku temu specjalna okazja - Weekend…

Centrum Informacji Turystycznej

Centrum Informacji Turystycznej znajduje się przy ulicy Klasztornej w Kartuzach, tuż obok Kartuskiej Kolegiaty. Jeśli jesteś turystą, to tutaj powinieneś skierować swoje pierwsze kroki.

Muzeum Kaszubskie

Kartuzy, ul. Kościerska 1tel. 586 811 442

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach zaprasza na WEEKEND ZA PÓŁ CENY... w piątek od 8:00 do 16:00, w sobotę od 8:00 do 15:00…

United Chicken Kartuzy

Kartuzy , ul. Rynek 3tel. 667 50 60 50

Bar United Chicken istnieje w Kartuzach od niedawna i już zdążył zebrać rzesze zwolenników. Tym bardziej jest nam miło zaprosić Państwa…