Miasta Partnerskie Kartuz

Partnerstwo miast to przede wszystkim wymiana doświadczeń i wieloletnie przyjaźnie. Najdłużej, bo już 25 lat, trwa przyjaźń Kartuz i niemieckiego miasta Duderstadt. To niezwykła przyjaźń. Wspólne wyjazdy, spotkania, wymiana młodzieży trwa już od wielu lat i sprawia, że mieszkańcy obu miast są sobie bardzo bliscy. Praktycznie nie ma mieszkańca Kartuz, który nie wiedziałby nic o mieście Duderstadt i odwrotnie.

Kartuzy przyjaźnią się także z miastami Caissargues we Francji, Kaili w Chinach, Gori w Gruzji, oraz od niedawna z Polanicą-Zdrój w Polsce.

Duderstadt

Na fotografii poniżej: w roku 2015 Wolfgang Nolte, ówczesny burmistrz Duderstadt, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Kartuz.

Na fotografii Wolfgang Nolte, ówczesny burmistrz Duderstadt, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Kartuz.

W 2020 roku obchodziliśmy Jubileusz 25-lecia Partnerstwa miast Kartuzy - Durestadt. Niestety, pandemia przeszkodziła w realizacji licznych atrakcji przygotowanych dla mieszkańców miast. Więcej  na temat Jubileuszu 25-lecia Współpracy piszemy w innym artykule o 25-leciu Partnerstwa miast Kartuzy - Duderstadt.


Caissargues

Na fotografii poniżej: Nasi przyjaciele z Caissargues.

Nasi przyjaciele z Caissargues


Kaili

Na fotografii poniżej: Burmistrz Kartuz wraz z włodarzem Kaili.

Włodarz Kaili oraz Kartuz


Polanica Zdrój

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Polanicy-Zdroju w czerwcu 2019 roku podpisana została umowa o współpracy z Kartuzami. W obradach wzięła udział delegacja kartuskich samorządowców, przedstawicieli organizacji i instytucji. Inicjatywa partnerstwa zaistniała dzięki Towarzystwom Miłośników Kartuz oraz Polanicy. 

Choć jest to najmłodsze partnerstwo to jednak niezwykle intensywne. O początkach zawiązania współpracy z naszymi przyjaciółmi z Polanicy Zdroju piszemy w innym artykule: Umowa o współpracy partnerskiej z Polanicą Zdrój

 

Przedstawiciele Polanicy zdrój oraz Kartuz Mateusz Jellin, Burmistrz Miasta Polanica-Zdrój Mieczysław G. Gołuński, Burmistrz Kartuz