Kartuska lokomotywa już na godnym miejscu

Dodane przez PS -

Nareszcie! Po wielu miesiącach oczekiwania odrestaurowana kartuska lokomotywa w końcu znalazła godne miejsce do ekspozycji przy Dworcu Integracyjnym w Kartuzach.

W minionych dniach wybudowano specjalny tor – dzisiaj rano na ul. Kolejowej stanęły czasowo potężne dźwigi, które podniosły lokomotywę i tender i ustawiły je w miejscu docelowym.

Warto zaznaczyć, że nieco dalej, w obrębie tego samego parkingu, powstały nowe miejsca dla samochodów osobowych.

Trzeba także dodać, że wkrótce zostanie zburzony budynek będący kiedyś siedzibą kartuskiej Policji – tam zostanie wybudowanych ponad 80 miejsc parkingowych dla mieszkańców oraz przyjezdnych – to dzięki staraniom Burmistrza, który pozyskał ten teren od Wojewody Pomorskiego, przy wsparciu Powiatu Kartuskiego, za co serdecznie jeszcze raz dziękujemy.

Wielokrotnie informowaliśmy, że także dzięki staraniom Burmistrza Kartuz udało się pozyskać od PKP działkę, na której obecnie znajdują się wiaty autobusowe oraz parking płatny dla samochodów osobowych – tutaj także stanęła kartuska lokomotywa. Dzięki temu Gmina nie musi już ponosić dużych kosztów z tytułu dzierżawy tego terenu, co było regułą w minionych latach.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy PKP PLK za pomoc i bezpłatny transport kartuskiej lokomotywy ze ślepego toru do miejsca jej remontu oraz później na tor przy dworcu w Kartuzach.

Nasze miasto było przed wojną położone na ważnym szlaku kolejowym – ustawienie lokomotywy to wielki hołd dla wszystkich kartuskich kolejarzy, zwłaszcza tych, którzy oddali życie w latach 1939-1945.