Zielona Szkoła w Staniszewie uroczyście otwarta!

Dodane przez MD -

Kategoria

We wtorek w Staniszewie uroczyście otwarto nowe Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym mieszczą się Ośrodek Edukacji Ekologicznej i siedziba Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Obiekt powstał w zmodernizowanym i przebudowanym budynku starej szkoły podstawowej. Koszt inwestycji to blisko siedem milionów złotych, gmina Kartuzy przeznaczyła na ten cel około dwóch milionów złotych.

Zieloną Szkołę przeniesiono do Staniszewa z Szymbarku, natomiast Kaszubskiego Parku Krajobrazowego ze Staniszewa. Inwestycję realizował Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych przy wsparciu funduszy unijnych i we współpracy z gminą Kartuzy. Umowę na wykonanie centrum podpisano w grudniu 2020 roku. Zadanie w formule "zaprojektuj i wybuduj"zrealizowało przedsiębiorstwo ECOZET Mirosława Zblewskiego z Kalisk Kościerskich.

W Zielonej Szkole znajdują się miejsca noclegowe wraz z niezbędnym zapleczem socjalno-sanitarnym, sale szkoleniowe, planetarium oraz wiele innych atrakcji - nowoczesne boisko, ścieżka edukacyjna ogród dydaktyczny, wiata z piecem chlebowym i koło garncarskie. Obiekt został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W uroczystym otwarciu uczestniczyli m.in. Mieczysław Grzegorz Gołuński Burmistrz Kartuz, Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, zastępca burmistrza Sylwia Biankowska, Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dawidowski.

- Realizacja tego wspólnego projektu, dała nie jako drugie życie, staremu nieczynnemu obiektowi szkoły podstawowej, który dzięki przeprowadzonym pracom modernizacyjnym, będzie gościł w swoich murach dzieci i młodzież zainteresowaną edukacją ekologiczną.Ogromnie cieszymy się z tego, że na terenie naszej gminy powstał taki obiekt.Staniszewo jest doskonale położone. Okolice Staniszewa i Mirachowa to teren bogaty przyrodniczo. Znajduje się tam wiele obszarów chronionych, takich jak Staniszewskie Zdroje czy Lasy Mirachowskie.  taniszewo stanie się atrakcyjniejsze i bardziej znane. Skorzystają też uczniowie gminy Kartuzy, którzy blisko będą mieli placówkę z ciekawą ofertą edukacji ekologicznej - podkreśla Mieczysław Gołuński.

Podczas uroczystego otwarcia wkopano też kapsułę czasu z informacjami dla przyszłych pokoleń.