Muzeum Kaszubskie w Kartuzach zaprezentowało pierwszą wystawę malarstwa Mekowskich

Dodane przez MD - czw., 28/03/2024 - 11:19

Kategoria

W środę w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się wernisaż wystawy Else i Franciszka Mekowskich. Było to wyjątkowe wydarzenie, gdyż dzieła tego utalentowanego małżeństwa można podziwiać na ekspozycji po raz pierwszy.

Elsa i Franciszek Mekowscy byli niezwykle utalentowanymi mieszkańcami Kartuz, cieszącymi się wielkim uznaniem mieszkańców miasta. W okresie międzywojennym Elsa pracowała w Hotelu Centralnym w Kartuzach. Tam poznała grającego na skrzypcach Franciszka Mekowskiego. 11 maja Elsa i Franciszek wzięli ślub w Starej Hucie, gdyż początkowo oboje mieszkali w Mirachowie. Z czasem zamieszkali w Kartuzach, w kamienicy przy ul. Gdańskiej 4. Zajmowali się szeroko pojętą sztuką i muzyką, malowali, a także uczyli gry m.in. na pianinie, akordeonie i skrzypcach. Franciszek uczył również rysunku.

- Malarstwo Mekowskich nigdy nie było pokazywane. Wystawa w Muzeum kaszubskim jest pierwszą, poświęconą ich życiu i twórczości. Zaprezentowano na niej obrazy ze zbiorów kartuskiego muzeum i przekazane lub udostępnione m.in. przez – Danutę Kitowską, Juliusza Gransickiego, Renatę Mistarz, Martynę Bundę, Halinę Malinowską czy Krzysztofa Mielewczyka – informuje Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.

Wystawa będzie czynna do maja.

Podczas wernisażu pogratulowano laureatom konkursu "Śladami kartuskich kamienic".

Wyniki:

I miejsce - Robert Wesołek za „Historia kamienicy przy ulicy Kościuszki 18 i jej mieszkańców” Pamięci Franciszka i Marty Chistowskich
 
II miejsce - Daria Kaszubowska za wspomnienie pt. „Wydeptali swoje ścieżki w Kartuzach" (ulica Kościuszki)
i drugie wspomnienie pt „Z leśnego dworku do małej kamieniczki” (przy Jeziornej)
 
III miejsce - Urszula Wydrowska za wspomnienie pt. "Śladem kartuskich kamienic (kamienica przy ul. 3 Maja 20)"