Przejdź do treści

"Kartuskie Rogatki Literackie" - 26 marca wyjątkowe spotkanie w bibliotece

Autor
MD
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Żurakowskiego w Kartuzach zaprasza na "Kartuskie Rogatki Literackie". To nowy cykl spotkań z pisarzami, prowadzony w konwencji sporu intelektualnego. Pierwsze spotkanie pod hasłem „Peron 1 – Miłość” odbędzie się w środę, 26 marca o godzinie 18.
 
Kartuskie Rogatki Literackie to cykl spotkań z osobami, które zajmują się szeroko pojętą literaturą, ze szczególnym uwzględnieniem poezji. Na pierwszym ze spotkań rozważane będą kwestie takie jak:  Czym jest miłość? Jak różnie można o niej pisać i jak różnie można ją rozumieć? Rozmawiać będą poetki Urszula Sikora i Dominika Lewicka-Klucznik. A całość poprowadzi Wojciech Bros.  W trakcie spotkania prezentowane będą wiersze twórczyń w ich autorskiej interpretacji. Przewidziana jest także przestrzeń na rozmowę w szerokim gronie publiczności.
 
Wieczór zakończy się Turniejem Jednego Wiersza, w którym pula nagród, ufundowana przez Księgarnię Biały Kruk, wynosi 300 zł. Wystarczy zaprezentować jeden, własny, nienagradzany oraz niepublikowany tekst oraz złożyć jego czytelną kopię na ręce jury, które przyzna nagrody oraz wyróżnienia.
 
Kolejne wydarzenia z tego cyklu zaplanowano w maju, lipcu, wrześniu i listopadzie. 

Informacje o uczestnikach:
 
Urszula Sikora – poetka, slamerka i psycholożka w trakcie szkoły psychoterapii. Pochodzi z Gdańska. W 2023 roku wydała tomik poetycki „Trzynasty Miesiąc” (2023) w wydawnictwie WBPiCAK, który został nominowany do nagród poetyckich Silesius oraz KOS. Jej teksty były publikowane w „Wysokich Obcasach”, „Fabulariach”, „Piśmie”, „Autografie”, „Blizie”, „Stronie Czynnej” i wielu antologiach. Fascynują ją warsztaty kreatywne i wspólnotowe działania artystyczne. Obecnie prowadzi w Gdańsku comiesięczne spotkania „Wspólne Pisanie”.
 
Dominika Lewicka-Klucznik – animatorka, filolożka. Jest redaktorką, autorką wstępów, recenzji oraz materiałów promocyjnych. Publikuje w antologiach, pismach literackich i kulturalnych. „Rewir” (wyd. Fundacja Duży Format) jest jej piątą książką poetycką. Marzy, by mieć czas na napisanie prozy (nie tylko życia) i może małego dramatu (broń Boże życiowego). Bardzo ceni warsztaty literackie, slamy i turnieje poetyckie, a także różnego rodzaju festiwale – to bowiem świetna okazja nie tylko do poznawania nowych ludzi, ale także wydeptywania nowych ścieżek w pisaniu. Społecznie związana z PSONI koło w Elblągu. Prowadzi blog/stronę autorską: www.lewickaklucznik.pl oraz projekt społeczny Pogotowie W@rsztatowe: https://www.facebook.com/pogotowiewarsztatowe/.
 
Prowadzący:
 
Wojciech Boros – ur. 1973 r. w Gdańsku, poeta, zdobywca m.in. „Czerwonej Róży” (1996). Jego wiersze były tłumaczone na języki niemiecki, czeski, angielski, białoruski i ukraiński. Wydał tomy: „Nierealit górski” (1997), „Jasne i Pełne” (2003), „Złe zamiary” (2008), „Pies i Pan” (2014) oraz audiobook „Pusta noc” (2012 – w opracowaniu muzycznym Marcina „Emitera” Dymitera). Redaktor działu poezji w kwartalniku „Bliza” (2009-2023), stały współpracownik dwumiesięcznika literackiego „Autograf” (2000-2020). Obecnie współpracuje z pomorskim magazynem artystycznym „Słowo” (od 2022 r.). Organizuje wieczory literackie, konkursy jednego wiersza oraz slamy, a także prowadzi warsztaty, redaguje antologie i książki poetyckie.