Przejdź do treści

Akcja „Kwiaty za odpady 2025" - zebraliśmy osiem ton elektrośmieci!

Autor
MD

W sobotę, 29 marca w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Kartuzach odbyła się II edycja akcji proekologicznej „Kwiaty za odpady”. Wydarzenie połączono z obchodami Dnia Recyklingu oraz 102. rocznicy nadania praw miejskich  Kartuzom. Akcja, dzięki zaangażowaniu uczestników, zakończyła się sukcesem - zebrano aż osiem ton elektrośmieci!

Każdy posiadacz karty PSZOK, który wziął udział w akcji i przyniósł do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Kartuzach minimum 2 kg elektroodpadów otrzymał  koszyczek bratków wiosennych. W sumie rozdano 3.600 kwiatków. Zapoczątkowana w ubiegłym roku inicjatywa, spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Podczas sobotniej akcji zebrano aż osiem ton elektroodpadów. 

- Wydarzenie miało na celu przed wszystkim zwrócenie uwagi na temat ważności recyklingu dla ochrony środowiska naturalnego oraz selektywnej zbiórki odpadów w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Elektroodpady to najczęściej zepsute, nieużywane lub po prostu już niepotrzebne nam urządzenia elektryczne i elektroniczne m. in.: urządzenia RTV i AGD, komputery, tablety, zabawki i gadżety elektroniczne, telefony, świetlówki, LEDy, kable, tostery, baterie, piloty czy e-papierosy. Elektroodpady zawierają często substancje trujące. Nie wolno wyrzucać ich do zwykłych koszy na śmieci ani  porzucać w lesie czy w innych miejscach na łonie natury - przypomina Edyta Zientarska, kierownik Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Kartuzach.

Porzucanie elektroodpadów w przestrzeniach publicznych jest zabronione i grozi karą grzywny nawet do 5000 złotych!

Elektroodpady dostarczyć można do punktów PSZOK:
- w Kartuzach przy ul. Sędzickiego 40,
- w Kiełpinie przy ul. Szkolnej 53

oraz do elektronicznych altan śmietnikowych zlokalizowanych przy szkołach podstawowych w Brodnicy Górnej i  w Staniszewie. 

Warto wiedzieć również, że kupując nowy sprzęt można oddać w miejscu dostawy zużyty sprzęt tego samego rodzaju czyli np. lodówka za lodówkę, telewizor za telewizor itd.
 

Drogi mieszkańcu pamiętaj, ze właściwe postępowanie z elektroodpadami jest niezbędne dla ochrony środowiska i zdrowia ludzi, a także dla odzyskiwania cennych surowców.