Za nami III Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego i piknik edukacyjny

Dodane przez MD -

 W piątek w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze odbył się piknik edukacyjny  "Pomorskie żagle wiedzy" oraz III Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. W zmaganiach na wodzie wzięło udział 170 uczniów z 14 szkół z całego województwa. Prócz wyścigu młodzieży odbył się również zawody dla przedstawicieli samorządów. Reprezentacja gminy Kartuzy z wiceburmistrz Sylwią Biankowską na czele zdobyła czwartą lokatę.

W regatach wzięło w nich udział 170 uczniów (107 chłopców i 63 dziewczynki) z opiekunami. Ścigali się w załogach pięcioosobowych na łodziach żaglowych, które   samorząd województwa pomorskiego zakupił w ramach projektu "100 łodzi na 100-lecie zaślubin Polski z morzem". Drużyny rywalizowały w dwóch kategoriach: młodzież początkująca i młodzież zaawansowana.  W regatach uczestniczyli przedstawiciele 14 pomorskich gmin. Młodzi żeglarze i ich opiekunowie pochodzili z: Gdańska, Cedrów Wielkich, Czerska, Czarnej Dąbrówki, Karsina, Kobylnicy, Kosakowa, Kościerzyny (gmina), Malborka (miasto),  Pruszcza Gdańskiego (gmina), Sierakowic, Władysławowa i Żukowa. Wśród samorządowców w szranki stanęli reprezentanci takich gmin jak: Cedry Wielkie, Czersk, Czarna Dąbrówka, Kartuzy Kosakowo, Kościerzyna, Malbork, Sierakowice Władysławowo, Żukowo.

Odbył się też wyścig, w którym walczyły oficjalne reprezentacje pomorskich samorządów. Gminę Kartuzy reprezentowała w tym wyścigu załoga w składzie wiceburmistrz Sylwia Biankowska, Arkadiusz Socha - przewodniczy Rady Miejskiej w Kartuzach, Paweł Pytka - dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej oraz Monika Brodnicka olimpijka w żeglarstwie i mistrzyni SUP.

Regatom towarzyszył też festyn edukacyjny, dotyczący edukacji morskiej i żeglarskiej. Uczniowie  mogli m.in. zapoznać się z budową łodzi i pracami bosmańskimi, a także pogłębić wiedzę o nawigacji i meteorologii. Edukatorzy poprowadzili zajęcia z matematyki pod żaglami, przedstawili najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa na wodzie, podstaw ratownictwa oraz zdrowego stylu życia i ekologii.

Piknik oraz regaty zorganizowano w ramach "Regionalnego programu wyrównywania szans edukacyjnych uczniów pomorskich szkół, realizowanego dzięki wsparciu Funduszy Europejskich dla Pomorza 2021-2027". Współorganizatorami byli samorząd województwa pomorskiego, gmina Kartuzy oraz Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

Wyniki:

Młodzież początkująca:

 1. Miejsce – Sierakowice
 2. Miejsce – Cedry Wielkie
 3. Miejsce - Karsin
 4. Miejsce – Kosakowo
 5. Miejsce – Żukowo
 6. Miejsce –Pruszcz Gdański
 7. Miejsce –Kartuzy
 8. Miejsce – Malbork
 9. Miejsce –Kartuzy 
 10. Miejsce –Władysławowo
 11. Miejsce –  Kościerzyna
 12. Miejsce – Miasto Gdańsk
 13. Miejsce – Czersk
 14. Miejsce – Władysławowo
 15. Miejsce – Żukowo

Młodzież zaawansowana:

 1. Miejsce – Sierakowice
 2. Miejsce – Cedry Wielkie
 3. Miejsce – Gmina Kobylnica
 4. Miejsce – Gmina Kartuzy
 5. Miejsce – Czersk
 6. Miejsce – Żukowo
 7. Miejsce – Żukowo
 8. Miejsce – Kartuzy
 9. Miejsce – Władysławowo
 10. Miejsce – Sierakowice

Oficjalne reprezentacje gmin:

 1. Miejsce – Sierakowice
 2. Miejsce – Czersk
 3. Miejsce – Kosakowo
 4. Miejsce – Kartuzy
 5. Miejsce – Władysławowo
 6. Miejsce – Kościerzyna
 7. Miejsce – Czarna Dąbrówka
 8. Miejsce – Cedry Wielkie
 9. Miejsce – Malbork
 10. Miejsce - Żukowo