Logo Kartuz
Logo Kartuz zostało wyłonione w drodze konkursu. Konkurs na stworzenie loga Kartuz został ogłoszony na początku lipca 2007 roku. W październiku wyłoniono najlepsze propozycje, w tym jedną, która okazała się zwycięska.
Do Urzędu Miejskiego w Kartuzach spłynęło 200 prac 60 autorów z całej Polski. W finale znalazły się trzy projekty: Lucyny Zieleźnik z Bujakowa, Ewy Krzywińskiej z Wrocławia i Wojciecha Barejki z Kartuz.
Ostatecznie logiem Kartuz został projekt Wojciecha Barejki. Autor ten za swoje dzieło otrzymał nagrodę finansową. Logo Kartuz przedstawia unikatowy i rozpoznawalny w całej Polsce dach Kartuskiej Kolegiaty w kształcie wieka trumny na tle wody, symbolizującej piękne kartuskie jeziora.
Zwycięskie logo autorstwa Wojciecha Barejki z Kartuz
![[Dla niewidomych: projekt logo Kartuz autorstwa Lucyny Zieleźnik]](/sites/default/files/inline-images/logo-kartuzy-2miejsce_1.jpg)
Logo, które zdobyło I wyróżnienie, autorstwa Lucyny Zieleźnik z Bujakowa
![[Dla niewidomych: projekt logo Kartuz autorstwa Ewy Krzywińskiej ]](/sites/default/files/inline-images/logo-kartuzy-3miejsce_0.jpg)
Pomysł Ewy Krzywińskiej z Wrocławia uzyskał II wyróżnienie
Po uzgodnieniu z autorem zmian w postaci dodania napisu "Stolica Kaszub", gmina Kartuzy opatentowała swój logotyp i hasło "Kartuzy Stolica Kaszub", które obecnie funkcjonuje w takiej postaci:
![[Dla niewidomych: ostatecznie przyjęty projekt logo Kartuz autorstwa Wojciecha Barejki]](/sites/default/files/inline-images/logokartuz750x450_1.jpg)