Św. Brunon, patron Kartuz

Co roku, 6 października przypada dzień św. Brunona. Z tej okazji Kartuzy obchodzą święto, ponieważ św. Brunon jest patronem miasta. Przy ulicy Klasztornej, na Placu św. Brunona w Kartuzach, znajduje się kaplica z 1731 roku (rekonstrukcja po zniszczeniach wojennych: 1948), którą widać poniżej. W jej wnęce można zobaczyć rzeźbę świętego (pochodząca z XVIII wieku została skradziona; obecnie w kapliczce została usytuowana kopia z lat 90. XX wieku).

Bruno Kartuz (ur. ok. 1030 w Kolonii, zm. 6 października 1101) – to święty kościoła katolickiego, niemiecki założyciel zakonu kartuzów, wybitny filozof i teolog, Mistrz Szkoły katedralnej w Reims, kształcącej elity średniowiecznej Europy. Po okresie aktywnego uprawiania nauki i zaangażowania w działalność Kościoła odkrył powołanie pustelnicze. Porzucił dotychczasowy tryb życia i wraz z towarzyszami założył erem w Alpach francuskich, koło Grenoble, dając początek późniejszemu Zakonowi Pustelniczemu Kartuzów. W 2002 roku został ogłoszony patronem Kartuz.

Bibliogarfia

Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami książkowymi w których znaleźć można więcej informacji o świętym Brunonie Patronie Kartuz. Książki i publikacje, albumy dostępne są w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kartuzach przy ul. Dworzec 4.

[Dla niewidomych: Okładka monografii Kartuz pt. Dzieje Kartuz tom pierwszy]

Metrczka ksiązki...

[Dla niewidomych: Okładka publikacji Święty Brunon Patron Kartuz]

Metrczka ksiązki...

 

[Dla niewidomych: zdjęcie figury św. Brunona znjajującej się przy Placu św. Brunona]
[Dla niewidomych: zdjęcie kapliczki św. Brunona w Kartuzach]
[Dla niewidomych: zdjęcie figury św. Brunona w Kartuzach]
[Dla niewidomych: zdjęcie podczas uroczystości przy figurze św. Brunona w Kartuzach]
[Dla niewidomych: zdjęcie podczas uroczystości przy figurze św. Brunona w Kartuzach]