Przejdź do treści

Deklaracja dostępności

Urząd Miejski w Kartuzach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Deklaracja dostępności dotyczy strony www.kartuzy.pl.

  • Data publikacji strony internetowej:
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji:

 

Stan dostępności cyfrowej

Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.

Pliki PDF, DOC itp. - redaktorzy starają się ograniczyć do minimum korzystanie z takich plików i osadzać teksty bezpośrednio w serwisie. Odrębną kwestią jest poprawne formatowanie plików tak, by były one dostępne (np. powinny posiadać strukturę znaczników, czyli tagowanie). Kwestia ta należy do wykonawcy dokumentu.

Serwis zawiera dokumenty PDF, które powstały na podstawie źle przygotowanych dokumentów word (nie ma w nich dobrze zaznaczonej logicznej struktury) - lub są skanami dokumentów. W miarę możliwości będziemy to poprawiać, oraz dokładać starań by nowe dokumenty przygotowywane były poprawnie.

Nieczytelne przez czytniki ekranu dokumenty PDF użytkownicy mogą rozpoznać narzędziem OCR.

Wszystkie filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych. Zapewnienie dostępności tej funkcji oznacza wysokie koszty, jednakże stopniowo będzie to realizowane.

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

 

Skróty klawiszowe

Oprócz standardowych skrótów klawiszowych dodaliśmy szybkie przejście do wyszukiwarki za pomocą skrótu „Alt+W”.

Ponadto aktywne są skróty klawiaturowe: TAB - przejście do kolejnego elementu
SHIFT + TAB - przejście do poprzedniego elementu
SHIFT + ALT + H – przejście do wyszukiwarki
SHIFT + ALT + M – przejście do mapy strony

 

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Waldemara Pek - mejlowo sekretarz@poczta.kartuzy.pl lub telefonicznie 586 945 101 .

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

 

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.

Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:

Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

 

Dostępność architektoniczna

Urząd Miejski w Kartuzach — ul. Gen. Józefa Hallera 1, 83-300 Kartuzy

Do budynku prowadzą dwa wejścia: od ul. gen. Józefa Hallera (wejście główne) oraz od ul. 3 Maja (wejście boczne).

Do wejścia od ul. gen. Józefa Hallera prowadzą schody oraz podjazd dla wózków, znajdujący się wzdłuż budynku. Podjazd jest zabezpieczony barierkami. Przy wejściu głównym po lewej stronie drzwi znajduje się system dźwiękowego alarmowania, za pomocą którego można przywołać pracownika Biura Obsługi Mieszkańca.

Do wejścia od ul. 3 Maja prowadzą schody.

Budynek jest wyposażony w windę do której dostęp jest bezpośrednio z chodnika od strony ul. 3 Maja. Winda umożliwia dostęp na parter niski, I piętro, II piętro i III piętro budynku Urzędu Miejskiego. Winda wyposażona jest w komunikaty głosowe i przyciski oznaczone alfabetem brajla. Osoby na wózku mogą za pomocą windy dostać się na kondygnacje niskiego parteru, I piętra, II piętra i III piętra budynku, natomiast za pomocą pochylni mogą dostać się na poziom niskiego parteru.

Rozsuwane szklane drzwi wejścia głównego oznaczone są kontrastową taśmą.

Schody wyposażone są w poręcze. Na głównej klatce schodowej zamontowane są obustronne poręcze na dwóch wysokościach.

Przed każdym biegiem schodów wewnętrznych zamontowane są faktury ostrzegawcze, a krawędź pierwszego i ostatniego stopnia w biegu oznakowana jest kontrastową listwą.

Na zewnątrz nad wejściem głównym, wejściem bocznym, nad windą oraz nad pochylnią, a także wewnątrz budynku na parterze przy wejściu na klatkę schodową, przy toaletach ogólnodostępnych, przy Biurze Obsługi Mieszkańca, na pozostałych piętrach przy klatkach schodowych znajdują się znaczniki systemu nawigacyjno-komunikacyjnego naprowadzającego osoby niewidome i słabowidzące za pomocą aplikacji mobilnej INTONAVI zainstalowanej w urządzeniu użytkownika.

Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze.

Przed budynkiem wyznaczono dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku na parterze znajduje się tablica informacyjna z rozkładem pomieszczeń. Na drzwiach pomieszczeń nad klamką umieszczone są oznaczenia w alfabecie Braille'a z numerami pokoi. Na wysokości około 1,50 m przy drzwiach wejściowych do pomieszczeń znajdują się wypukłe oznaczenia kontrastowe numerów pokoi.

Na trzecim piętrze przy klatkach schodowych znajdują się krzesła ewakuacyjne.

 

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

Przy stanowisku Biura Obsługi Mieszkańca znajdującego się na parterze budynku zamontowana jest pętla indukcyjna.

Informacja w sprawie możliwości skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego: https://bip.kartuzy.pl/a,19656,informacja-w-sprawie-checi-skorzystania-ze-swiadczen-uslug-tlumacza-pjm-sjm-skogn.html 

Informacja o działalności urzędu: https://www.kartuzy.pl/strona/informacje-dla-mieszkancow-informacja-dla-osob-ze-szczegolnymi-potrzebami/2295-informacja-o