Jak dojechać do Kartuz? To łatwe!

Pod względem geograficznym gmina Kartuzy wchodzi w skład mezoregionu Pojezierze Kaszubskie, które leży w północno - wschodniej części Pomorza (J. Kondracki, 1967). Mezoregion ten sąsiaduje od północy z Pobrzeżem Kaszubskim, od wschodu z Żuławami Wiślanymi i doliną Dolnej Wisły, od południa z Borami Tucholskimi i Pojezierzem Starogardzkim, a od zachodu z Pojezierzem Bytowskim. Administracyjnie gmina należy do województwa pomorskiego i stanowi 2,7% jego powierzchni. Sąsiaduje ona z 8 innymi gminami: od północy z gminą: Linia, Szemud i Przodkowo, od wschodu z gminą Żukowo, od południa z gminami: Somonino, Stężyca i Chmielno a od zachodu z gminą Sierakowice.

Gmina Kartuzy to gmina miejsko-wiejska jej powierzchnia wynosi 199 km2, a samego miasta 6 km2. Miasto Kartuzy leży w odległości 32 km na zachód od Gdańska. Stanowi ono centrum Szwajcarii Kaszubskiej i uznawane jest za stolicę Kaszub. Jest to miasto młode, gdyż prawa miejskie otrzymały dopiero w 1923 r. a do tego czasu stanowiły wieś przyklasztorną.

Dostępność komunikacyjna gminy jest bardzo dobra

Kartuzy stanowią centrum, z którego rozchodzi się 6 dróg kołowych w kierunkach: Gdynia, Gdańsk, Słupsk, Bytów, Lębork i Kościerzyna. Miasto posiada bardzo dogodne połączenie z Gdańskiem i z Gdynią, a

od 2015 roku z Trójmiasta do Kartuz najłatwiej dojechać
Pomorską Koleją Metropolitalną
.

To przedwojenne połączenie kolejowe został odbudowane współcześnie i stało się głównym połączeniem komunikacyjnych Kartuz z Trójmiastem. Warto dodać, że podróż z Kartuz na międzynarodowe lotnisko - Gdański Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy zajmuje zaledwie 20 min.! Przystanek kolejowy na lotnisku posiada łącznik z portem lotniczym pozwalający pasażerom na bezpośrednie przemieszczanie się pod zadaszeniem.

Zapraszamy!

 

Mapka gminy Kartuzy (do pobrania poniżej):

[Dla niewidomych: mapa turystyczna gminy Kartuzy]

Mapka miasta Kartuzy (do pobrania poniżej):

[Dla niewidomych: mapa turystyczna miasta Kartuzy]